Ինչն է հավերժական թեմա արվեստի մեջ: «Արվեստի և կյանքի հավերժական թեմաներ» երաժշտության դասի ամփոփում. Մարդը անոթ է

Արվեստի և կյանքի հավերժական թեմաներ

Նպատակը. Արվեստի տարբեր գործերի հետ շփվելու միջոցով փորձեք հասկանալ, որ արվեստի լեզուն ժամանակի ընթացքում չի փոխվում, և որ այն հիմնված է մարդկության կողմից մշակված հոգևոր արժեքների վրա:

Առաջադրանքներ.

    տարբեր դարաշրջանների և շարժումների արվեստի գործերի նկատմամբ հուզական և գիտակցված վերաբերմունքի զարգացում.

    գեղարվեստական ​​պատկերների «հնչյունների» միջոցով սովորել հասկանալ, թե ինչպես է նկարիչը դառնում իր դարաշրջանի քրոնիկը՝ արտացոլելով նրա զարկերակը.

    Ուսանողների մեջ զարգացնել դասի նյութի հիման վրա վերլուծելու, սինթեզելու և արտացոլելու կարողությունը (երաժշտություն Ջ.

    սովորեք արտահայտել ձեր վերաբերմունքը մարդկության կողմից մշակված հավերժական արժեքների նկատմամբ.

    ընդլայնել ուսանողների մշակութային և գեղարվեստական ​​հորիզոնները երաժշտության և նկարչության հետ ծանոթության միջոցովXVIII-XXդարեր

Դասի ձև՝ արտացոլման դաս.

Սարքավորումներ՝ Ջ. Կուստոդիև «Վաճառականի կինը թեյի մոտ»), ինտերակտիվ տախտակ:

Դասի սցենար

«Գաղափարները փոխվում են, բայց սիրտը մնում է նույնը»:

Ֆ.Մ.Դոստոևսկի

1. կազմակերպչական պահ

Ողջույն ուսանողներին. Պատրաստվում է աշխատանքի.

Այսօր մենք ունենք անսովոր դաս՝ արտացոլման դաս։ Ինչի՞ մասին ենք մտածելու։ Թող մեզ օգնի «Գաղափարները փոխվում են, բայց սիրտը մնում է նույնը» ասացվածքը, որը պատկանում է ռուս գրողին.XIXդար Ֆ.Մ.Դոստոևսկուն։(Գրողի հայտարարությունն ու դիմանկարը ինտերակտիվ գրատախտակի էկրանին են): Ինչպե՞ս եք հասկանում այս խոսքերը: (երեխաների պատասխանները)

Իրոք, տարիներ են անցնում, ամբողջ դարաշրջաններ են թռչում, փոխվում են մարդկանց սերունդները, բայց մնում են բարության, հույսի և հավատի զգացումները, որոնք օգնում են դժվարին պահերին: Եվ կապ չունի, թե երբ է ապրել նկարիչը՝ շատ տարիներ առաջ, թե այսօր: Եթե ​​նա իսկական վարպետ է, նա կստեղծի մի գործ, որը կհուզի մարդկանց բազմաթիվ սերունդների՝ բերելով նրանց «մխիթարություն և աջակցություն»։ Մենք կհանդիպենք տարբեր դարաշրջաններում ստեղծված արվեստի գործերի և կփորձենք հասկանալ, թե ինչպես են դրանք ազդում մեր ժամանակակիցների, հետևաբար՝ իմ և քո վրա:

Լսում ենք «Ոսկե քաղաք» երաժշտությունը

Զրույց.

Ճանաչեցի՞ք այն երաժշտությունը, որը հնչում էր հենց սկզբում: («Ոսկե քաղաք» Բ. Գրեբենշչիկով, Ֆ. Կանովա դա Միլանո)

(Նկարագրված է ինտերակտիվ գրատախտակՖ. Կանովա դա Միլանոյի և Բ. Գրեբենշչիկովի դիմանկարները:

Ինչի՞ մասին է այս երգը. (Իդեալական քաղաքի մասին, որտեղ չկա չարիք, բռնություն, որտեղ շատ լույս կա)

Ի՞նչ բնավորություն ունեն այս քաղաքի բնակիչները։ (սրանք նուրբ, երազկոտ, համակրելի մարդիկ են)

Կատարենք երգը և փորձենք ճշմարտացիորեն արտահայտել հեղինակների ինտոնացիան։

(«Ոսկե քաղաք» երգի կատարումը)

Դուք ստացե՞լ եք երգի կերպարը։ (փորձեցինք փոխանցել Գեղեցկության, Բարության, Քնքշության կերպարը)

Եվ եթե այս երաժշտությունը թեկուզ մի փոքր հուզեց մեզ մեր հոգում, ապա այն իզուր չի ստեղծվել։ Նա մեզ համար դառնում է «մխիթարություն և աջակցություն»:

Ինչու՞ ժամանակակից ռոք երաժիշտ Բորիս Գրեբենշչիկովը դիմեց վերջի երաժշտի մեղեդինXVIդար Ֆրանչեսկո դա Միլանո՞ (սա հոգիների մի տեսակ հարազատություն էր. տարբեր դարաշրջաններում արվեստ ստեղծողները ձգտում էին գտնել լույսի այն աղբյուրը, որը կօգնի մարդկանց հաղթահարել իրենց դժվարությունները. կյանքի ուղին)

Հավանաբար, այդպիսի վարպետ, ով օգնեց մարդկանց վստահություն ձեռք բերել իրենց կարողությունների նկատմամբ, եղել է կոմպոզիտոր Յոհան Սեբաստիան Բախը։(Էկրանին J. S. Bach-ի դիմանկարն է):

Հիշեք, թե որ երկիրն է աշխարհին տվել Բախին. (Գերմանիա)

Տեսեք՝ Բախը բոլորովին տարբերվում է մեր ժամանակակիցներից՝ նրա հագուստն այլ է, սանրվածքը՝ այլ։ Կոմպոզիտորն ապրել է շատ վաղուց՝ ավելի քան 250 տարի առաջ։

Ասում են՝ մարդու ներաշխարհը կարող ես հասկանալ արտաքինից։ Ի՞նչ եք կարծում, նա անլուրջ մարդ էր։ (Ուսանողները խոսում են կոմպոզիտորի ներաշխարհի մասին. լուրջ, հանգիստ, ուշադիր հայացք, հավանաբար պահանջկոտ իրենց և ուրիշների նկատմամբ)

Այն, որ նա պահանջկոտ մարդ էր, վկայում է այն, որ կոմպոզիտորն իր հիմնական ստեղծագործությունները գրել է արդեն հասուն տարիքում։

Հաղորդագրություն կոմպոզիտորի մասին (առաջադեմ առաջադրանք մի խումբ ուսանողների համար)

Յոհան Սեբաստիան Բախը՝ Յոհան Ամբրոսիուսի կրտսեր որդին, ծնվել է Էյզենախում 1685 թվականին, մարտի 21-ին։ Նա Վայմարում պալատական ​​երաժիշտ էր դուքս Յոհան Էռնստի համար, երգեհոնահար Մյուլհաուզենի և Վայմարի եկեղեցում և կամերային երաժշտության ղեկավար Մեծ Դքսի Անհալթքեթեն դատարանում: 1723 թվականին նշանակվել է Լայպցիգի երաժշտական ​​երգչախմբի ղեկավար։

Կոմպոզիտորի կենսագրությունից հատվածներ լսելուց հետո ուսանողները նշում են, որ նրա կյանքը «անիվների վրա» էր, կոմպոզիտորը տեղափոխվում էր տեղից տեղ.

Այդ օրերին երաժշտի կյանքը դժվար էր. Կենսագիրները նաև ասացին, որ կոմպոզիտորը չափազանց անկախ տրամադրվածություն ուներ, և նա գրել է երաժշտություն, որը «անբավարար անհեթեթ» էր։ Բախը երկար ժամանակ աշխատել է եկեղեցում՝ ուղեկցելով պատարագը։ Ուստի նա երգեհոնի համար շատ երաժշտություն է գրել՝ հզոր, բարձրաձայն գործիք, որի ձայնը մրցում է մի ամբողջ սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ:(Էկրանի վրա հայտնվում է օրգանի պատկեր):

Բախը, ինչպես շատ այլ մարդիկ, մեկը մյուսի հետևից հաղթահարեց կյանքի դժվարությունները: Նրա հետ էր ընտանիքը։ Բախն աշխատանքից տուն եկավ հոգնած։ Իսկ ընտանիքը նրան դիմավորեց հյուրասենյակում՝ սեղանի մոտ՝ կիսվելով անցած օրվա տպավորություններով։ Եկեք լսենք այս խոսակցությունը.

(Լսելով երգեհոնի Prelude ի մինոր):

Ո՞րն էր զրույցի բնույթը: Ինչպե՞ս էին նրանք խոսում միմյանց հետ: Երկխոսությունը հանդարտ էր, թե նյարդային։ (իրար հարգանքով էին խոսում, ոչ ոք ոչ մեկին չէր ընդհատում, չափված, հանգիստ խոսք)

Ինչպե՞ս հասկացաք սա։ (երաժշտությունը հուշում էր. հանգիստ, անշտապ տեմպ, հանգիստ դինամիկա, ձայները հնչում էին հերթափոխով)

Ինչի՞ մասին կարող է լինել զրույցը: (երեխաների պատասխանները)

– Երաժշտության մեջ նման համաձայնությունը կոչվում է բազմաձայնություն (հունարեն «պոլիֆոնիա»):

(Էկրանի վրա՝ «պոլիֆոնիայի» սահմանումը։)

Օգնեց տաքանալ օջախ և տունմայրը՝ Աննա Մագդալենա։ Բախի առաջին կինը մահացավ, իսկ Աննա Մագդալենան իսկական մայր դարձավ երեխաների համար, իսկ ինքը՝ Բախը, ընկեր, ով օգնեց նրան հաղթահարել դժվարությունները։ Երաժշտությունը կոմպոզիտորը նվիրել է Աննա Մագդալենային՝ մի տեսակ ճանաչողական նամակ։

(Scherzo-ն հնչում է J. S. Bach-ի No 2 Suite-ից):

Լսելուց հետո սովորողները կիսվում են իրենց տպավորություններով, ուշադրություն են դարձնում տրամադրությանը, արտահայտչամիջոցներին, մեղմ ձայնով մենակատարին՝ ֆլեյտան:

(Էկրանի վրա ֆլեյտայի պատկեր է):

(Էկրանի վրա՝ «հոմոֆոնիայի» սահմանումը:)

Ի՞նչ կանվանեիք այս երաժշտությունը: (Թիթեռ, կատակ, ամպ, թռչկոտում) Ինչու՞: (երեխաների պատասխանները)

Ինքը՝ Բախը, այն անվանել է «Շերցո»։(Գրատախտակի վրա կա նոր «scherzo» բառը):

Scherzo-ն իտալերեն նշանակում է «կատակ»: Կոմպոզիտորի ժամանակ երաժշտական ​​անունները սովորաբար տրվում էին իտալերեն, քանի որ Իտալիայում հայտնվեց պրոֆեսիոնալ երաժշտություն։

Ի՞նչ եք կարծում, ինչո՞ւ է կոմպոզիտորն այսպես անվանել իր երաժշտությունը: (երեխաների պատասխանները) Երևի այն պատճառով, որ նա ուզում էր տեսնել իր կնոջն ու երեխաներին ժպտացող, մի պահ մոռանալով կյանքի դժվարությունները:

Այնուհետև ուսանողները բաժանվում են խմբերի: Յուրաքանչյուր խմբին տրվում են թերթեր և մարկերներ: Նրանց հրավիրում են պատկերել «Scherzo»-ի երաժշտությունը, զգալ նրա զարկերակը, մեղեդու շարժումը։ Նաև տախտակի էկրանին մեկ/երկու ուսանող ցույց է տալիս երաժշտության զարկերակը: Առաջադրանքը կատարելուց հետո տեղի է ունենում կատարված աշխատանքի քննարկում։ Յուրաքանչյուր խումբ պաշտպանում է իր նախագիծը և վերլուծում ուսանողների աշխատանքը գրատախտակի մոտ: Այնուհետև տղաները գալիս են այն եզրակացության, որ երաժշտությունն անընդհատ շարժվում է՝ իր հետ տանելով մեր երևակայությունը։

Դրանից հետո ուսանողներին առաջարկվում է նայել իգական սեռի դիմանկարներին և որոշել, թե պատկերներից որն է ավելի մոտ ինտոնացիայով Շերցոյի երաժշտությանը:

(Էկրանին կան կանացի դիմանկարներ՝ գյուղացի կանայք (Ա. Վենեցյանով «Բերքի մոտ»), վաճառական կանայք (Բ. Կուստոդիև «Վաճառականի կինը թեյի մոտ»), ազնվական կանայք (Տ. Գեյնսբորո «Կապույտ հագած տիկինը»):

Երեխաները արտացոլում են պատկերները: «Կապույտ հագած տիկինը» անցողիկ ժպիտ ունի, հազիվ նկատելի, թեթև, նրբագեղ, ինտոնացիայով նման է «Scherzo»-ին։ Սա պատահական չէ, քանի որ երկու գործերն էլ ստեղծվել են մոտավորապես նույն ժամանակ՝ քXVIIIդար, որը ժամանակակիցներն անվանել են «Գալանտի դար»։ Ահա թե ինչու կատակը նրբագեղ է, նուրբ, մի փոքր թաքնված, խելացի:

Ի՞նչ եք կարծում, կարելի՞ է այս երաժշտությունը մեզ ժամանակակից անվանել։ (հնարավոր է, որովհետև Բախը անկեղծ զգացմունքներ էր հայտնում իր ընտանիքի հանդեպ, և մենք դա հասկացանք, բայց այս օրերին այդ զգացմունքներն ավելի բաց են արտահայտվում)

Ի՞նչն է ձեզ ամենաշատը գրավել Բախի երաժշտության մեջ: Միգուցե նա ինչ-որ կերպ օգնե՞լ է ձեզ: (երաժշտությունը օգնում է ուշադիր լսել ձեր զրուցակցին, վերաբերվել միմյանց ավելի ուշադիր և սիրալիր)

Իսկապես, երաժշտությունն օգնում է մարդուն մնալ բարի և արձագանքող շրջապատի մարդկանց հանդեպ։

Հիշեք, որ երբ Բախի ընտանիքի անդամները հանդիպեցին ծանր օրից հետո, նրանք նստեցին կլոր սեղան, մոմ վառեցին ու խոսեցին իրենց առօրյա գործերի մասին։ Ի՞նչ զգացմունքներով: (բարությամբ, հարգանքով, անկեղծությամբ, մեղմությամբ)

Եկեք վառենք մեր մոմը և պատկերացնենք, որ սա կրակի բոցի մի կտորն է, որը ջերմացրել է Բախի ընտանիքը։

(Մոմը վառվում է, և էկրանին հայտնվում է մոմի բոցի պատկեր):

Կատարվում է «Candles» երգը (հեղինակ՝ Մ. Զվեզդինսկի)։

Նայեք միմյանց, զգացեք ինքներդ ձեզ: Ավելի տաքացե՞լ է: Սա նշանակում է, որ մեր ջանքերը ձեզ հետ իզուր չեն անցել։

Դասի ընթացքում մենք ինքներս զգացինք, թե ինչպես երաժշտությունը, նույնիսկ այնպիսի հնագույն երաժշտությունը, ինչպիսին Բախի երաժշտությունն է, փոխում է մեր կյանքը մեր միջոցով: Եթե ​​երաժշտությունը հնչում է մեր հոգում, նշանակում է, որ մի պահ մենք ավելի բարի ենք դառնում։

Դասի ընթացքում տեսանք տարբեր արվեստի գործեր։ Հեղինակները յուրովի անդրադառնում են ոչ միայն իրենց, այլեւ շատերին հուզող հարցերին։ Ի՞նչ եք կարծում, ի՞նչ ընդհանուր բան ունեն նրանք: (երեխաների պատասխանները) Նրանք անկեղծորեն և ճշմարտացիորեն արտահայտում են իրենց վերաբերմունքը կյանքին՝ օգտագործելով տարբեր գեղարվեստական ​​գույներ։

Ռուս մեծ գրող Ֆյոդոր Միխայլովիչ Դոստոևսկին ասել է. «Գաղափարները փոխվում են, բայց սիրտը մնում է նույնը»: Իրոք, տարիներ են անցնում, մարդիկ ծնվում ու մահանում են, բայց հավերժական արժեքները մնում են՝ հավատք, բարություն, հույս, անկեղծություն, սեր...

Տնային աշխատանքգրեք ճանաչման նամակ սիրելիին (բանաստեղծության, բացիկի, նկարչության, արհեստի և այլնի տեսքով):

«Արվեստ» հասկացությունը բոլորին է հայտնի։ Այն շրջապատում է մեզ մեր ողջ կյանքի ընթացքում: Արվեստը մեծ դեր ունի մարդկության զարգացման գործում։ Այն հայտնվել է գրչության ստեղծումից շատ առաջ։ Մեր հոդվածից դուք կարող եք իմանալ դերի և առաջադրանքների մասին:

Ի՞նչ է արվեստը: ընդհանուր տեղեկություն

«Արվեստ» հասկացությունը բավականին բազմակողմանի է. Սովորաբար դա վերաբերում է մարդկային գործունեության մի ճյուղին, որը կարող է բավարարել մեկ հոգևոր կարիք, այն է՝ գեղեցկության հանդեպ սերը։ Արվեստը սոցիալական գիտակցության հատուկ ձև է: Հենց սա է ներկայացնում մարդկային կյանքի գեղարվեստական ​​արտացոլումը։ Դրա շնորհիվ դուք կարող եք պարզել, թե ինչպես են մարդիկ ապրել տարբեր ժամանակաշրջանում:

Առաջին հեղինակը, ով բացահայտեց «արվեստ» հասկացությունը, Շառլ Բատոն էր։ Նա ստեղծել է մի ամբողջ տրակտատ, որտեղ դասակարգել է մարդկային գործունեության այս ճյուղը։ Նրա «Գեղարվեստը կրճատվել է մեկ սկզբունքի» գիրքը լույս է տեսել 1746 թվականին։ Չարլզ Բատոն կարծում է, որ դրանք կարելի է սահմանել մի քանի չափանիշներով։ Հեղինակը վստահ է, որ արվեստը հաճույք է բերում, այն նաև հոգևոր, ոչ թե ֆիզիկական բնույթ է կրում։

«Արվեստ» հասկացությունը ներառում է նկարչություն, երաժշտություն, պոեզիա, ճարտարապետություն և շատ ավելին, որոնց մենք հանդիպում ենք ամեն օր: Գեղարվեստական ​​գործունեության ցանկացած տեսակ ունի որոշակի դրական հատկություններ. Արվեստի յուրաքանչյուր ոլորտ ունի իրականության և գեղարվեստական ​​առաջադրանքների վերարտադրման հատուկ ձև։ Գեղարվեստական ​​գործունեության բոլոր տեսակները բաժանվում են տեսակների և ժանրերի։
Արվեստը սովորաբար բաժանվում է երեք խմբի.

  • տոնիկ (երաժշտություն և պոեզիա);
  • ֆիգուրատիվ (ճարտարապետություն, գեղանկարչություն և քանդակագործություն);
  • խառը (խորեոգրաֆիա, դերասանական խաղ, հրապարակախոսություն և այլն):

Գոյություն ունեն արվեստի տարբեր տեսակներ.

  • տարածական, որում շինարարության շնորհիվ բացահայտվում է տեսանելի պատկեր (քանդակ, ճարտարապետություն);
  • ժամանակավոր, որում նշանակություն է ստանում իրական ժամանակում ծավալվող ստեղծագործությունը (պոեզիա, երաժշտություն).
  • տարածական-ժամանցային արվեստ (կրկեսային ներկայացում, կինո, խորեոգրաֆիա):

Գրաֆիկական արվեստ

Գրաֆիկական արվեստը մի տեսակ է, որը ներառում է պատկերների գծագրություն և տպագիր գրաֆիկա (փորագրություն, մինոտոպիա և այլն): Դրա արտահայտման միջոցներն են եզրագիծը, հարվածը, ֆոնը և բծը: Հայտնի է, որ սա կերպարվեստի ամենահայտնի ձևն է։ Իր բովանդակությամբ և ձևով գրաֆիկան շատ ընդհանրություններ ունի գեղանկարչության հետ:

Փորագրությունը գրաֆիկայի մի տեսակ է, որտեղ գծագիրը տպագիր տպավորություն է: Այն կիրառվում է հատուկ փորագրիչով։ Փորագրությունը կարելի է պատկերել մետաղի, փայտի և լինոլեումի վրա։

Գրաֆիկայի մեկ այլ հայտնի տեսակ հարթ տպագրության հատուկ մեթոդ է, որի դեպքում քարի մակերեսը ծառայում է որպես տպագրական ափսե: Այս տեսակը հայտնագործվել է 1798 թվականին։ Պատկերը կիրառվում է քարի վրա, օգտագործելով հատուկ թանաքով կամ մատիտ:

Գրաֆիկայի արվեստն ամենահինն է գոյություն ունեցողներից: Առաջին պատկերները գոյություն ունեն նեոլիթյան և բրոնզի դարերից: Մեր նախնիները քարանձավի պատերի և ժայռերի վրա քերծվածքներ են արել: Որոշ ժամանակ անց պատկերները կիրառվել են զենքի և կենցաղային իրերի վրա։ Գրության հայտնվելուց հետո գրաֆիկան օգտագործվել է նամակների, գրքերի և կանոնադրությունների ձևավորման մեջ։

Դիզայնի պատճենման մեթոդները երկար տարիներ անհայտ էին: Այդ իսկ պատճառով բոլոր պատկերները ստեղծվել են մեկ օրինակով։ Գաղտնիք չէ, որ այսօր նման գրաֆիկական գծագրերը պահանջված են կոլեկցիոներների շրջանում։

20-րդ դարի կեսերին մասնագետները սկսեցին մշակել սեւ ու սպիտակ գրաֆիկայի տեխնիկան։ Ստեղծվել են ավելի քան 20 գրաֆիկական հյուսվածքային տարբերակներ: Հրատարակվել են ուսումնական ձեռնարկներ։ Այսօր գրաֆիկան առաջատար տեղ է գրավում արվեստում։

Բենտո

Բենտոն անսովոր արվեստ է երեխաների և մեծահասակների համար: Գաղտնիք չէ, որ շատ ծնողներ չգիտեն, թե ինչպես սովորեցնել իրենց երեխային առողջ սնվել: Այսօր խանութների դարակներում առկա է վնասակար և համաչափ մեծ տեսականի վտանգավոր սնունդ. Կարող է օգնության հասնել նոր տեսակարվեստ - բենտո. Այն հայտնվել է Չինաստանում։ Սա այն տերմինն է, որն օգտագործում են չինացիները՝ նկարագրելու այն մթերքը, որը փաթեթավորում են հատուկ տուփերում և իրենց հետ տանում դպրոց կամ աշխատանքի: Բենտոն արվեստի գործ է, որը դուք կարող եք ուտել: Տաղանդավոր տնային տնտեսուհիները և խոհարարները սննդից արձանիկներ և փոքրիկ նկարներ են ստեղծում: Նման սննդի հիմնական տարբերությունը հավասարակշռությունն է և մեծ քանակությամբ վիտամինների առկայությունը։ Չինացիները ուտելի արվեստի գործեր են ստեղծում միայն առողջ սնունդից։

Bento-ն արվեստ է երեխաների և մեծահասակների համար, որի շնորհիվ երեխան հաճույքով կօգտվի առողջ սնունդից։ Մեր երկրում այն ​​դեռ այնքան էլ տարածված չէ, բայց արդեն հայտնի են մի քանի վարպետներ, ովքեր տիրապետել են այս տեխնիկային։

Արվեստի ազդեցությունը երեխայի գիտակցության և կյանքի վրա. Ինչպե՞ս երեխային բացատրել ժամանակակից արվեստի գործերը:

Արվեստը խաղում է կարևոր դերերեխայի կյանքում և նրա անձի զարգացումը. Այսօր բացարձակապես յուրաքանչյուր մարդ պետք է գոնե տարրական գիտելիքներ ունենա գործունեության այս կամ այն ​​ոլորտի մասին։ Հասարակությունը զարգանում է արագ տեմպերով, և, հետևաբար, յուրաքանչյուր անհատականություն պետք է լինի բազմակողմանի: Շատ ժամանակակից ծնողներ փորձում են իրենց երեխայի մեջ արվեստի հանդեպ սեր սերմանել որքան հնարավոր է շուտ: Այդ նպատակով մշակվել են դաստիարակության զգալի մեթոդներ, որոնք կարող են կիրառվել երեխայի կյանքի առաջին ամիսներից:

Երեխան դպրոցում պատկերացում է ստանում արվեստի տեսակների մասին: Սովորաբար ծնողները, ուսուցիչները և մանկավարժները մեծ ուշադրություն են դարձնում գրելու, կարդալու, հաշվելու և այլ առարկաների, որոնց համար պատասխանատու է ուղեղի ձախ կիսագունդը: Իրավունքը զարգացնելու համար ձեզ հարկավոր կլինի զբաղվել երաժշտությամբ, պարով և արվեստի այլ տեսակներով: Կարևոր է զարգացնել ուղեղի երկու կիսագնդերը, որպեսզի հետագայում դառնաք լիարժեք ձևավորված անհատականություն:

Երեխայի մեջ արվեստը տիրապետելու շնորհիվ.

  • ձևավորվում է անհատականություն;
  • բարձրանում է մտավոր ներուժի մակարդակը.
  • ձևավորվում են բարոյական ուղեցույցներ.
  • զարգանում է ստեղծագործական մտածողության ունակությունը.
  • հայտնվում է ինքնավստահություն և բարձրանում է ինքնագնահատականը.
  • զարգացնում է հիշողությունը և ուշադրությունը;
  • ընդլայնվում են հորիզոնները.

Երեխային արվեստին ծանոթացնելու համար առաջին հերթին կարևոր է կազմակերպել մի տարածք, որտեղ անհրաժեշտ են բոլոր նյութերը ստեղծագործական գործունեություն. Տանը ձեզ հարկավոր կլինի արվեստի մասին մի քանի գիրք ունենալ: Վաղ մանկությունից երեխան պետք է կարդա դրանք: Կարևոր է քննարկել այն ամենը, ինչ սովորել ես։ Արվեստի հետ ծանոթանալու համար անհրաժեշտ կլինի երեխայի հետ գոնե ամիսը մեկ այցելել թանգարաններ, պատկերասրահներ, թատրոններ և ցուցահանդեսներ։ Ոչ մի դեպքում չպետք է դեն նետեք երեխաների ստեղծած նկարները, հավելվածներն ու արհեստները։ Նրանց շնորհիվ կարելի է տեսնել երեխայի ստեղծագործական աճը։ Կարևոր է նաև նրան որքան հնարավոր է շուտ գրանցել թեմատիկ խմբակում, գործողություններ, որոնք նրան դուր կգա:

Ժամանակակից արվեստի որոշ գործեր տարակուսանք են առաջացնում ոչ միայն երեխաների, այլեւ մեծահասակների մոտ։ Հազվադեպ չէ, որ այս կամ այն ​​երեխա չհասկանա այն ճարտարապետությունը, որը նախագծվել է մոդեռնիստների կողմից: Կարևոր է բացատրել աշակերտին, որ արվեստի ցանկացած գործ մարդկության զարգացման կարևոր փուլ է:

Աբստրակտ նկարները երեխաների մոտ շատ հարցեր են առաջացնում։ Կան զգալի թվով հատուկ հրապարակումներ, որոնց շնորհիվ ծնողները կարող են ցույց տալ իրենց երեխային, թե որքան դժվար է ստեղծել նման արվեստի գործ։ Դրանցից մեկը «Կանդինսկին իրենն է»:

Երեխաներին հաճախ հետաքրքրում է, թե արդյոք կարելի է համեմատել ժամանակակից և պարզունակ արվեստը: Այս և շատ ավելին կարող եք իմանալ մեր հոդվածում:

Արվեստ. Ռուսաստանում դրա զարգացման պատմությունը

Հայտնի է մեծ թիվ տարբեր տեսակներարվեստ Նրանցից յուրաքանչյուրն ունի իր առանձնահատկություններն ու առավելությունները: Գրեթե բոլորը գիտեն, թե ինչ է կերպարվեստը։ Երեխաներին ծանոթացնում են վաղ տարիքից։

Սա գեղարվեստական ​​գործունեության տեսակ է, որի շնորհիվ վարպետը կարող է օգնությամբ հատուկ միջոցներկարող է վերարտադրվել աշխարհը. Նրա պատմությունը Ռուսաստանում բաժանված է երկու ժամանակաշրջանի, որոնց սահմանը նշանավորվեց Պետրոսի բարեփոխումներով։ Բ-ն սերտորեն կապված էր սրբապատկերների պաշտամունքի հետ։ Սրբապատկերներն ունեին իրենց ուրույն գեղարվեստական ​​ոճը։ Արվեստի նման ստեղծագործությունների նպատակն է ցույց տալ աղոթքի հանգստություն և խաղաղություն Աստծո հետ հաղորդակցվելիս: Հենց դրանով է բացատրվում սրբապատկերներում որոշակի գեղարվեստական ​​միջոցների առկայությունը։ Ժամանակի ընթացքում վարպետները տիրապետեցին և բացվեցին պատկերապատման դպրոցներ։ Ամենահայտնի ստեղծագործությունը համարվում է Ա.Ռուբլևի «Երրորդությունը»: 15-րդ և 16-րդ դարերի սրբապատկերներն առանձնանում են իրենց գույների ներդաշնակությամբ։

17-րդ դարում տարածված էին «Ֆրյաժ գրի» սրբապատկերները։ Նրանց բնորոշ են արևմտաեվրոպական գեղանկարչության տարրերը, մասնավորապես յուղաներկեր, սև ու սպիտակ մոդելավորման տեսք, մարդկանց և բնության ճշգրիտ պատկերում։ Սրբապատկերի՝ որպես արվեստի գործի նկատմամբ հետաքրքրությունը առաջացել է միայն 19-րդ դարում։

Հին ռուսական քանդակը գոյություն է ունեցել քարի և փայտի փորագրությունների տեսքով: Ամենից հաճախ վարպետները սրբերի պատկերներ էին պատկերում։ Առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվել դեմքին։ 18-19-րդ դարերում պահանջված էին այլ երկրների քանդակագործներն ու նկարիչները։ Որոշ ժամանակ անց հայրենական վարպետները հայտնի դարձան:

18-րդ դարում այն ​​դարձավ առավել հայտնի: Այն բնութագրվում է դիզայնի խստությամբ, գույների համընկնումով և աստվածաշնչյան և դիցաբանության տեսարանների օգտագործմամբ: Այսպիսով, աստիճանաբար առաջացավ ազգային արվեստը։

1860-1880 թվականներին բացվեցին առաջին պատկերասրահները, և հայրենի վարպետները հայտնի դարձան ամբողջ աշխարհում: Աստիճանաբար նոր ուղղություններ են ի հայտ գալիս. Նրանցից յուրաքանչյուրը կարեւոր տեղ է զբաղեցրել մշակութային ժառանգության ձեւավորման գործում։ 18-19-րդ դարերում մարդկությունը ոչ միայն գիտեր, թե ինչ է կերպարվեստը, այլեւ ակտիվորեն օգտագործում էր այն։

Արվեստում ուսումնասիրված թեմաներ

Զարմանալի է, որ բոլոր այն թեմաներն ու խնդիրները, որոնք վարպետները բացահայտում են իրենց արվեստի գործերում, արդիական են եղել երկար դարերի ընթացքում։ Հին հռոմեացիները պնդում էին, որ արվեստը, ի տարբերություն մարդկային կյանքի, հավերժական է: Սա պատահական չէ։ Արվեստի թեմաներն ընդգծում են սոցիալական խնդիրները, որոնք հաճախ հանդիպում են այսօր: Այդ իսկ պատճառով դրանք մեծ արժեք ունեն մարդկության համար։ Վարպետներն իրենց ստեղծագործություններում հաճախ բացահայտում են սիրո, բնության և ընկերության թեման։

Ժամանակի ընթացքում արվեստի միտումները փոխվում են և հայտնվում են նոր վարպետներ, բայց թեմաներն ու պատկերները մնում են անփոփոխ։ Այդ իսկ պատճառով ցանկացած աշխատանք երկար տարիներ արդիական է մնում։

Արվեստը և նրա դերը

Արվեստի դերը հասարակության կյանքում անգնահատելի է։ Այն հիմնված է իրականության գեղարվեստական ​​և պատկերավոր արտացոլման վրա: Արվեստը ձևավորում է մարդկանց հոգևոր տեսքը, նրանց զգացմունքները, մտքերն ու աշխարհայացքը։ Իրականության փոխաբերական վերարտադրությունը ստեղծում է մեր անհատականությունը: Արվեստն օգնում է քեզ զարգանալ և կատարելագործվել: Եվ նաև ճանաչել ձեզ շրջապատող աշխարհը և ինքներդ ձեզ:

Արվեստը մշակութային ժառանգություն է. Արվեստի գործերի շնորհիվ դուք կարող եք պարզել, թե ինչպես են մարդիկ ապրել այս կամ այն ​​ժամանակ: IN ՎերջերսՀատկապես հայտնի են արվեստի տարբեր տեխնիկա: Արվեստի միջոցով դուք կարող եք սովորել կառավարել ինքներդ ձեզ: Ստեղծելով գեղարվեստական ​​օբյեկտ՝ կարող եք մոռանալ խնդիրների մասին և ազատվել դեպրեսիայից։

Արվեստը և նրա խնդիրները

Մաքսիմ Գորկին կարծում էր, որ արվեստի առաջադրանքները բոլոր նշանակալի երևույթների բարոյական և գեղագիտական ​​գնահատման մեջ են։ Գրողն ասաց, որ սրա շնորհիվ կարող ես սովորել հասկանալ ինքդ քեզ, պայքարել գռեհկության դեմ, կարողանալ հասկանալ մարդկանց ու նրանց մեջ լավ բան գտնել։ Այսօր հայտնի է գեղարվեստական ​​գործունեության երեք գործառույթ. Արվեստի նպատակներն են հետազոտությունը, լրագրությունը և կրթությունը: Վարպետները կարծում են, որ գեղարվեստական ​​գործունեության գործառույթը մարդկանց հոգիներում և սրտերում գեղեցկություն մտցնելն է: Նիկոլայ Վասիլևիչ Գոգոլը պնդում էր, որ արվեստի խնդիրն իրականությունը պատկերելն է։

Ժամանակակից և պարզունակ արվեստ

Շատերին է հետաքրքրում, առաջին հայացքից դա անհնար է։ Այնուամենայնիվ, դա այդպես չէ: Եթե ​​արվեստն ընկալում ենք որպես անձնական արտահայտման միջոց, ապա և՛ ժամանակակիցը, և՛ պարզունակը նույն հարթության վրա են։ Համեմատելով դրանք՝ կարող եք հասկանալ, թե ինչպես է փոխվել մարդու ընկալումը։

Մարդկային մտածողությունը դարձել է ավելի վերացական։ Սա ցույց է տալիս ինտելեկտի ակտիվ զարգացումը։ Ժամանակի ընթացքում մարդը փոխել է իր առաջնահերթությունները և այսօր կյանքն այլ կերպ է ընկալում, քան իր պարզունակ նախնիները: Նախկինում վարպետներին հետաքրքրում էր առարկայի արտաքին տեսքն ու ձևը, իսկ այժմ ստեղծագործություններում մեծ դեր են խաղում զգացմունքները։ Այս տարբերակումը գոյություն ունի 19-րդ դարի վերջից։

Եկեք ամփոփենք այն

Կարեւոր է վաղ տարիքից զարգացնել ոչ միայն ձախը, այլեւ աջ կիսագունդուղեղը. Դա անելու համար հարկավոր է զբաղվել արվեստով: Հատկապես կարևոր է պատշաճ ուշադրություն դարձնել երեխայի ստեղծագործական զարգացմանը։ Մենք խստորեն խորհուրդ ենք տալիս դա անել նրա կյանքի առաջին տարիներից: Ոչ բոլորն են հասկանում արվեստի դերը, առաջադրանքները, տեսակները։ Մեր հոդվածում հակիրճ նկարագրված տեղեկատվությունը թույլ է տալիս ձեռք բերել հիմնական գիտելիքներ գործունեության տարբեր գեղարվեստական ​​ոլորտների մասին:

Արվեստի գործերն անփոփոխ կերպով գրավում են (հեղինակի կամքով կամ նրանից անկախ) կեցության հաստատունները, նրա հիմնարար հատկությունները։ Սրանք, առաջին հերթին, այնպիսի ունիվերսալ և բնական սկզբունքներ են (ունիվերսալներ), ինչպիսիք են քաոսը և տարածությունը, շարժումն ու անդորրը, կյանքն ու մահը, լույսն ու խավարը, կրակն ու ջուրը և այլն։ Այս ամենը արվեստի գոյաբանական թեմաների համալիր է։

Ավելին, գեղարվեստական ​​թեմաների մարդաբանական ասպեկտը միշտ նշանակալի է և անսովոր հարուստ: Այն ներառում է, առաջին հերթին, մարդկային գոյության իրական հոգևոր սկզբունքներն իրենց հակասություններով (օտարություն և ներգրավվածություն, հպարտություն և խոնարհություն, ստեղծելու կամ ոչնչացնելու պատրաստակամություն, մեղավորություն և արդարություն և այլն):

Երկրորդ, բնազդների ոլորտը, որը կապված է մարդու մտավոր և ֆիզիկական նկրտումների հետ, ինչպիսիք են լիբիդոն (սեռական ոլորտը), իշխանության ծարավը, նյութական հարստության գրավումը, հեղինակավոր իրերը, հարմարավետությունը և այլն: Երրորդ, մարդկանց մոտ ինչ է որոշվում. նրանց սեռը (առնականություն, կանացիություն) և տարիքը (մանկություն, երիտասարդություն, հասունություն, ծերություն):

Եվ վերջապես, չորրորդը, սրանք մարդկային կյանքի գերդարաշրջանային իրավիճակներ են, մարդկային գոյության պատմականորեն կայուն ձևեր (աշխատանք և ժամանց, առօրյա կյանք և արձակուրդներ, իրականության բախում և ներդաշնակ սկզբունքներ, խաղաղ կյանք և պատերազմներ կամ հեղափոխություններ, կյանքը սեփական տանը և մնալ օտար երկրում կամ ճանապարհորդել անձնական կյանքև այլն): Նման իրավիճակները կազմում են գործողությունների և ջանքերի ոլորտը, հաճախ որոնումները և արկածները, որոշակի նպատակներին հասնելու անձի ձգտումները:

Անվանված (և մնալով անանուն) էկզիստենցիալ սկզբունքները, գալով արվեստ, կազմում են հավերժական թեմաների հարուստ և բազմակողմանի համալիր, որոնցից շատերը «արխետիպային» են, որոնք գալիս են ծիսական և դիցաբանական հնությունից (արխայիկ): Այս եզրը գեղարվեստական ​​ստեղծագործականությունբոլոր երկրների և դարաշրջանների սեփականությունն է: Այն հայտնվում է կա՛մ որպես ստեղծագործությունների բացահայտ կենտրոն, կա՛մ առկա է դրանցում լատենտ, կա՛մ նույնիսկ մնում է անգիտակից հեղինակների կողմից (առասպելական ենթատեքստ):

Հավերժական թեմաներին ուղղված իր գրավչության մեջ արվեստը պարզվում է, որ նման և մոտ է գոյաբանական ուղղվածություն ունեցող փիլիսոփայությանը և մարդկային բնության ուսմունքներին (մարդաբանություն): Արվեստում էկզիստենցիալ հաստատունների բեկումը դարձավ ռոմանտիկ դարաշրջանի փիլիսոփաների, ինչպես նաև Գերմանիայի դիցաբանական Գրիմ դպրոցների գիտնականների՝ Ֆ.Ի. Բուսլաևը Ռուսաստանում) և նեոդիցաբանական։ (Ն. Ֆրայ), հոգեվերլուծական արվեստի քննադատություն՝ կենտրոնանալով Զ. Ֆրեյդի և Ք. Գ. Յունգի ստեղծագործությունների վրա։

Վերջերս ի հայտ են եկել մի շարք լուրջ աշխատություններ, որոնք ուսումնասիրում են առասպելաբանական արխաիզմի ներգրավվածությունը մեզ մոտ գտնվող դարաշրջանների գրական ստեղծագործության մեջ (Գ.Դ. Գաչևի, Է.Մ. Մելետինսկու, Սմիրնովի, Վ.Ի. Տյուպայի, Վ. Հատուկ ուշադրության են արժանի Դ.Ե.-ի տեսական ընդհանրացումները։ Մաքսիմովա.

Նշելով բոլոր դարաշրջանների գրականության համար արխայիկից թվագրվող ունիվերսալների հսկայական նշանակությունը՝ գիտնականը միևնույն ժամանակ խոսեց 19-20-րդ դարերի գրականության «առասպելական ավանդույթի» մասին։ որպես ոչ համապարփակ, տեղային երեւույթ։ Այս ավանդույթը, ասում է D.E. Մաքսիմով, ձգվում է Դանթեի Աստվածային կատակերգությունից և Միլթոնի բանաստեղծություններից մինչև Գյոթեի Ֆաուստը և Բայրոնի առեղծվածները; այն ավելի ակտիվանում է Վագներից հետո, մասնավորապես սիմվոլիզմում։

Գիտնականը համաձայն չէ արվեստի և գրականության ամբողջական դիցաբանության լայնորեն ընդունված գաղափարի հետ. արվեստի գործերինչին հաճախ հետաքրքրում են լուրջ և գիտուն գիտնականները»։ Այս դատողությունը, մեր կարծիքով, միանգամայն արդարացի է։ Փաստացի առասպելաբանական և առասպելական սկիզբը և (ավելի լայն) էկզիստենցիալ ունիվերսալների ոլորտը (իր ողջ կարևորությամբ) հեռու է գեղարվեստորեն ճանաչվածն ու յուրացվածը սպառելուց։ Սա արվեստի առարկայի միայն մեկ կողմն է։

Վ.Է. Խալիզևի գրականության տեսություն. 1999 թ

Հավերժական թեմաներ

Գեղարվեստական ​​և մանկավարժական գաղափար.

Իրական արվեստ երբեք
չի բավարարվում միայն իրենով.
դա ինքնանպատակ չէ,
հնչյունների նպատակով արտադրությունն է,
Նպատակը - ստեղծագործություններ - երաժշտություն,
Երաժշտության նպատակը հոգևորությունն է։
Եվ իսկական իր
իսկ արվեստի առարկան Մարդն է։
Ա.Շնիտկե.

Դասի նպատակը.

    Դպրոցականների կողմից երաժշտության՝ որպես համամարդկային արժեքների փոխաբերական մարմնավորման, սերունդների սոցիալական ու հոգևոր փորձի պատկերացումն ու գիտակցումը։

Առաջադրանքներ.

    Համախմբել երաժշտական ​​ժանրերի սինթեզի մասին գիտելիքները (Ռոք օպերա);

    Մշակել երաժշտության էմոցիոնալ գիտակցված ընկալում:

    Մշակել ոգու ուժի գեղեցկությունը և սիրո ուժը տեսնելու ունակությունը, կարեկցելու և կարեկցելու կարողությունը:

Երաժշտական ​​նյութ.

    E. L. Webber «Հիսուս Քրիստոս գերաստղ».

    Արիա «Աղոթք գավաթի համար» (անգլերեն և ռուսերեն)

    Կ. Քելմի «Փակելով շրջանը».

Արվեստի նյութ.

    I. Kramskoy «Քրիստոսը անապատում».

    N. Ge «Քրիստոս և Պիղատոսը».

    Դիոնիսիուս «Խաչելություն».

    Լ. Դա Վինչի «Վերջին ընթրիք».

    Դասի սլայդ ներկայացում.

Դասի պլան:

Դասի քայլեր

Խնդրի որոնման իրավիճակի ստեղծում

Լսելով Հիսուսի Արիան Գեթսեմանիի պարտեզում անգլերենով:

Երաժշտական ​​կերպարի քննարկում

Երաժշտության մեջ ժանրերի սինթեզի մասին գիտելիքների համախմբում

Լսելով Հիսուսի Արիան Գեթսեմանի այգում ռուսերեն.

Հիսուս Քրիստոսի գեղարվեստական ​​կերպարի մարմնավորման վերլուծություն գրականության, նկարչության, երաժշտության մեջ։

Ք.Քելմիի «Closing the Circle» երգի կատարումը

Արտացոլում

Մի վախեցեք ջերմացնող խոսքեր ասելուց

Եվ բարի գործեր արեք

Ինչքան շատ փայտ դնես կրակին

Որքան ավելի շատ ջերմություն կվերադառնա

Օմար Խայամ

Դասերի ժամանակ

U: - Բարի օր: Տղերք, ի՞նչ եք տեսնում այս նկարում:

U: - Ինչ է թասը, այս առարկայի սահմանումը տվեք:

Դ.- Ինչ-որ բան, որը կարելի է լցնել, որից կարելի է խմել և այլն:

U: - Օժեգովի բառարանում ասվում է. «Բաժակը խմելու անոթ է»: (Սլայդ թիվ 2)

Հիշենք այն հայտարարությունները, որտեղ օգտագործվում է այս բառը. (Երեխաները իրենց օրինակները բերելուց հետո առաջարկեք թիվ 3 սլայդում թվարկված հայտարարությունները):

U: - Ինչպե՞ս եք հասկանում ստորև թվարկված հայտարարությունները:

Դառը բաժակ խմեք (դժբախտություններ ապրեք):

Համբերության բաժակը լցվել է (այլևս անհնար է դիմանալ):

Տունը լիքը գավաթ է (տանը առատություն կա, ամեն ինչ շատ է)։

Խմեք մահկանացու գավաթը (մեռնեք):

Կշեռքները թեքված են մեկ ուղղությամբ (այս կամ այն ​​որոշումը կայացվում է):

Ելնելով այս պնդումներից՝ կարող ենք գալ այն եզրակացության, որ ամանը հեղուկով չի լցված, այլ կյանքի բովանդակություն.

Հնդկաստանում մի շատ իմաստուն ասացվածք կա.

Եթե ​​ուզում ես մարդուն ճանաչել, ուրեմն հարվածիր նրան

Մարդը անոթ է

այն, ինչով լցված է, կսկսի դուրս թափվել դրանից

Լսեք երաժշտական ​​ստեղծագործություն: Ինչո՞վ է լցված այս մարդու բաժակը:

(Հնչում է «Հիսուսի Արիան Գեթսեմանի պարտեզում» (անգլերեն): 5.20)

U: - Ինչպե՞ս եք տեսնում մարդու կերպարը երաժշտության մեջ:

D; (Մարդը տանջվում է, հոգին անհանգիստ է, կարծես հուսահատ ճչում է):

U: - Ի՞նչ եք կարծում, այս երաժշտությունը դասական է, թե ժամանակակից: Ո՞ր ոճին կարելի է դասակարգել:

Դ: Ամենայն հավանականությամբ, այս երաժշտությունը գրվել է մեր ժամանակներում: Ոճային առումով կատարվող ստեղծագործությունը կարելի է դասել ռոք երաժշտության շարքին։

U: - Դուք իրավացի եք: Հնչեց ռոք օպերայի մի հատված։

Ձեզ տարօրինակ չի՞ թվում այս համադրությունը։ Ռոք օպերա. Ի՞նչ եք կարծում, ի՞նչը կարող է միավորել այս երկուսին: տարբեր ուղղություններերաժշտության մեջ? (Սլայդ թիվ 4):

Դ.- Կոմպոզիտորների ցանկությունը՝ օպերային արվեստը հասանելի դարձնել ժամանակակից ունկնդրին։

U: Opera-ն երաժշտական ​​ներկայացում է, որը զարգանում է իր օրենքներով: Չնայած այն հանգամանքին, որ օպերան հայտնվել է 16-րդ դարում, այն անընդհատ փոփոխվում էր, այն բազմազան էր և կատակերգական, երգիծական և ողբերգական: Փարթամ դեկորացիաներով ու համեստ տարազներով փողոցային բեմում։ Ոչ վաղ անցյալում մենք լսում էինք «Ռիգոլետտո» օպերան, որտեղ պատմվում էր անփույթ, սին, անլուրջ դուքսի և նրա շրջապատի մասին։ Իսկ ռոք երաժշտությունը հասարակության խնդիրները արտահայտելու միջոց է։

Իսկապես, ռոքը դարձել է երիտասարդ սերնդի որոշակի տրամադրություններ, վերաբերմունք շրջապատող կյանքին և դրա խնդիրներին արտահայտելու միջոց։ Շատ բան է եկել ռոքի վառ անհատականություններ, բանաստեղծական ու երաժշտական ​​տաղանդավոր մարդիկ։ Նրանք փնտրում էին ռոքում բովանդակությունը բացահայտելու երաժշտական ​​հնարավորություններ։

Որոնել նոր արտահայտիչ միջոցներ, երաժիշտներին առաջնորդեց անցյալի և ներկայի այլ ուղղությունների, այդ թվում՝ երաժշտական ​​դասականների ստեղծագործական օգտագործմանը։ Առանձնահատուկ տեղ է գրավում կապը օպերայի հետ։ Ի վերջո, օպերան թատրոն է, գործողություն, իսկ ռոքն իր ներկայացման ձևով և զանազան դեկորատիվ ու լուսային էֆեկտներով ձգվում է դեպի թատրոն։ Ռոք օպերայի ամենակարևոր որակը երաժշտության և դրամատիկ գործողությունների ներքին միասնությունն է։

T: Այսօր դասարանում մենք լսեցինք «Հիսուս Քրիստոս սուպերսթար» ռոք-օպերայի մի հատված, որը բեմադրվել է 1971 թվականին Բրոդվեյում, այն դարձավ Նյու Յորքի թատերական սեզոնի իսկական սենսացիա՝ լիովին նշանավորելով նոր ժանրի ծնունդը: (Սլայդ թիվ 5)

U: - Ձեր կարծիքով ո՞ր հերոսին է պատկանում այս արիան։

Հիսուս Քրիստոս -որը կոչված է մարդկանց փրկել չարից, բայց ի վերջո զոհ է դառնում

Հուդա -դավաճան, բայց դավաճանում է հանուն Քրիստոսի ինքն ու նրա գործը փրկելու

Պոնտացի Պիղատոս -ով իր կամքին հակառակ պատժում է

Հերովդես թագավոր- որը մարմնավորում է բոլոր հնարավոր արատները։

Դ: - Ամենայն հավանականությամբ, Հիսուս Քրիստոս: Երաժշտության մեջ դուք կարող եք լսել մի տառապյալի պատմություն, երաժշտությունը լի է ցավով և հուսահատությամբ.

U: - Ի՞նչ գիտեք այս մարդու կյանքի մասին: Ինչպե՞ս է նա ձեզ թվում:

D: - Սա մարդ է, Աստծո որդին, ով երկիր է եկել մարդկանց փրկելու համար:

Տ. - Ի՞նչ եք կարծում, ի՞նչ իրադարձություններ են պատմվում այս ստեղծագործության մեջ:

ՆԱԽՔԱՆ վերջին օրերըՀիսուս Քրիստոսի կյանքը.

Տ. - Քանի՞ տարեկան էր Հիսուսը, երբ տեղի ունեցան այս իրադարձությունները:

D: - 33 տարեկան: Երիտասարդ էր, եռանդով լեցուն, թերևս դրա համար էլ չէր ուզում մեռնել։

Հիսուսի դրաման, որը գնում է խոշտանգումների և մահապատժի ՝ հանուն մարդկանց երջանկության, Հուդայի դավաճանության, իր սիրելի աշակերտի՝ Պետրոսի հրաժարումը, Պիղատոսի կերպարը՝ Հրեաստանի հռոմեական կառավարիչ, անարդար դատավարություն իրականացնելով, ամբոխը մերժում է իր մարգարեին և դատապարտում նրան մահվան: Ավետարանի ավանդույթի այս բոլոր իրադարձություններն ու պատկերները, որոնք լցված են բարձր ողբերգությամբ և մարդկային խորը իմաստով, վաղուց գրավել և շարունակում են գրավել կոմպոզիտորների և գրողների ուշադրությունը:

U: - Շատ նկարիչներ իրենց կտավների վրա պատկերել են Հիսուս Քրիստոսին: Ահա տեսողական.

1. Դիոնիսիոս. Խաչելություն.1512 թ

2.Ն.Ն. Գե Քրիստոս և Պիղատոսը 1890 թ

3.Լեոնարդո դա Վինչի. վերջին ընթրիք

4.Ի.Կրամսկոյ. Քրիստոսը անապատում

U: Եկեք նորից լսենք «Աղոթում գավաթի համար» տեսարանը և որոշենք, թե այս երաժշտությունը ո՞ր նկարին է համահունչ: Լսիր, ի՞նչ զգացումներ ու մտքեր են լցված Քրիստոսի արիայով։ (Արիա «Աղոթք գավաթի համար» հնչում է ռուսերեն): (Թղթապանակ «Երաժշտություն») 5.20.

U: -Ի՞նչ զգացողություններով է այն լցված: Ինչպե՞ս է կառուցված Հիսուսի արիան։

Դ.- Երաժշտությունը սկզբում հնչում է հանդարտ, լիրիկական, հետո լարվածությունը մեծանում է, երբեմն հասնում է հուսահատության ճիչի, բայց հետո ամեն ինչ սառչում է և նորից հնչում է օրիգինալ մեղեդին։ Բայց նա լի է վստահությամբ, Հիսուսը որոշում է կայացրել, և այդ վստահությունը զգացվում է երաժշտության մեջ, ձայնն ավելի բարձր է դառնում։

U: - Ո՞ւմ է դիմում:

Դ: -Աստծուն, հայրիկին: Քրիստոսը հարցնում է. «Ինչո՞ւ պետք է մեռնեմ»: Նա չի ուզում մեռնել, բայց հասկանում է, որ պետք է կատարի այն, ինչ որոշված ​​է ճակատագրով։

U: - Ուշադիր նայեք: Ո՞ր նկարի հետ է երաժշտության համահունչը: (Սլայդ թիվ 6)

Վերլուծելով Քրիստոսի կերպարի գեղարվեստական ​​մարմնավորումը երաժշտության, նկարչության և Աստվածաշնչի մեջ: Տղաները գալիս են այն եզրակացության, որ Ի. Կրամսկոյի «Քրիստոսը անապատում» նկարն ավելի համահունչ է երաժշտությանը։ (Սլայդ թիվ 7)

Խորապես միայնակ, ամայի, քարքարոտ լանդշաֆտի ֆոնին նստած, խորը մտքերի մեջ գալով՝ Քրիստոսն ընկալվում է որպես ավելի բարձր նպատակի համար իրեն զոհաբերելու պատրաստակամության խորհրդանիշ:

U: - Օպերայի ստեղծողները, (Սլայդ թիվ 8)շատ երիտասարդ էին (կոմպոզիտոր Լլոյդ Վեբերը 23 տարեկան է, լիբրետոյի հեղինակ Թիմ Ռայսը 26 տարեկան է)։

Ինչո՞ւ եք կարծում, որ 20-րդ դարի կեսերին, արագ տեխնոլոգիական առաջընթացի, տիեզերական տեխնոլոգիաների, գիտական ​​հայտնագործությունների դարաշրջանում, շատ երիտասարդները դիմեցին այս թեմային:

Դ.- Մենք քրիստոնեական աղոթքներում գտանք մաքրության, անձնուրացության և եղբայրական սիրո իդեալը: Ագահության, եսասիրության և եսասիրության մեջ թաղված հասարակության հոգևոր թարմացման ճանապարհը: (Սլայդ թիվ 9):

«Մենք Հիսուսին դիտարկում ենք ոչ թե որպես Աստված, այլ որպես բռնված մարդու ճիշտ ժամանակճիշտ տեղում»,- ասել է Թիմ Ռայսը Time-ին տված հարցազրույցում։ Մեր խնդիրն է պատմել Հիսուս մարդու պատմությունը: Կարծում եմ՝ այս տեսանկյունից նրա մեծությունը միայն մեծանում է" .

Վերջին տեսարանը հուշում է, որ մեր առջև թատերական ներկայացում է ծավալվել։ Ներկայացում մի թեմայով, որը արվեստում կոչվում է «հավերժ»՝ սիրո, ընկերության, դավաճանության, զոհաբերության մասին: Այս թեման կոչվում է «հավերժ», քանի որ այն ստիպում է բոլոր դարաշրջանների և բոլոր տարիքի մարդկանց մտածել և խորհել:

Ավելի քան 40 տարի է անցել «Հիսուս Քրիստոս սուպերսթար» ռոք օպերայի ստեղծումից, բայց նույնիսկ այսօր այս աշխատանքը մնում է ունկնդիրների պահանջարկը:

Եկեք վերադառնանք մեր առաջին սլայդին, և յուրաքանչյուրը կփորձի իր բաժակը լցնել ձեր մեջ առաջացած զգացմունքներով, զգացմունքներով:

D: - բարություն, կարեկցանք, սեր, խղճահարություն

Հավանաբար սա է պատճառը, որ այսօր էլ մենք դիմում ենք Հիսուս Քրիստոսի կերպարին:

Զաբելին Վլադիսլավ «Աստված տա մեզ»

1.Աստված ինձ մի քիչ էլ տա
Երջանկություն և սեր
Եվ նաև լավ ընկերներ
Որպեսզի չհուսահատվենք

Օրինակ՝ լայն բաց պատուհանները գիշերը
Ես կբացեմ այն ​​և կաղոթեմ
Աստղերը կժպտան երկնքից
Եվ տխրությունը կվերանա
Աստղերը կժպտան երկնքից
Եվ տխրությունը կվերանա

2. Թող Աստված մեզ ավելի իմաստուն տա
Եվ եղիր ավելի ուժեղ
Թող միմյանց ավելի բարի լինեն
Սովորեցրեք սիրել

Հղումների և ինտերնետային ռեսուրսների ցանկ:

    Գավրիլով Ա. Ի՞նչ է ռոքը: //Երաժշտությունը և դու թիվ 8, 1989 թ.

    Զակիրովա Գ.Յա. Ժամանակակից երաժշտական ​​ժանրեր. //Երաժշտությունը թիվ 1 դպրոցում 2005թ.

    Կոլցովա Օ.Մ. «Հիսուս Քրիստոս սուպերսթար» ռոք օպերա. //Երաժշտությունը թիվ 3 դպրոցում 2004թ.

    Կոնովալով Ի. Ռոք օպերայի ակունքներում. // Երաժշտությունը և դու թիվ 3, 1990 թ.

    Orlova E. V. 20-րդ դարի երաժշտության մեջ արևելյան և արևմտյան գեղարվեստական ​​ավանդույթների փոխհարաբերության խնդրի մասին: //Երաժշտությունը թիվ 6 դպրոցում 2004թ.

    Պրոկոշին Յու.Ս. XX դարի 80-ականների ամերիկյան օպերա. //Երաժշտությունը թիվ 3 դպրոցում 2004թ.

    Ռայգորոդսկի Բ.Դ. Ինչ կարող է անել երաժշտությունը: //Երաժշտությունը թիվ 4 դպրոցում 2004թ.

    Հանրագիտարան «Արվեստ». Մ.: Ավանտա, 2001. հատոր 7, մաս 3:

    CD «Կիրիլ և Միթոդիե»

  1. Ոճերի և միտումների քանակը հսկայական է, եթե ոչ անսահման: Հիմնական առանձնահատկությունը, որով ստեղծագործությունները կարելի է խմբավորել ոճերի մեջ, գեղարվեստական ​​մտածողության ընդհանուր սկզբունքներն են: Պատահական չէ գեղարվեստական ​​մտածողության մի մեթոդի փոխարինումը մյուսով (կոմպոզիցիաների տեսակների փոփոխություն, տարածական կառուցման եղանակներ, գունային առանձնահատկություններ)։ Պատմականորեն փոխվել է նաև արվեստի մեր ընկալումը։
    Հիերարխիկ կարգով ոճերի համակարգ կառուցելով՝ մենք հավատարիմ կմնանք եվրոկենտրոն ավանդույթին: Արվեստի պատմության մեջ ամենակարեւոր հասկացությունը դարաշրջան հասկացությունն է։ Յուրաքանչյուր դարաշրջան բնութագրվում է որոշակի «աշխարհի պատկերով», որը բաղկացած է փիլիսոփայական, կրոնական, քաղաքական գաղափարներից, գիտական ​​հասկացություններից, աշխարհայացքի հոգեբանական բնութագրերից, էթիկական և բարոյական չափանիշներից, կյանքի գեղագիտական ​​չափանիշներից, որոնցով մի դարաշրջանը տարբերվում է մյուսից։ . Սրանք պրիմիտիվ դարաշրջանն են, դարաշրջանը Հին աշխարհ, Հնություն, Միջնադար, Վերածնունդ, Նոր ժամանակներ.
    Արվեստում ոճերը չունեն հստակ սահմաններ, դրանք սահուն կերպով փոխակերպվում են միմյանց և գտնվում են շարունակական զարգացման, խառնման և հակադրման մեջ. Մի պատմական գեղարվեստական ​​ոճի շրջանակներում միշտ ծնվում է նորը, որն էլ իր հերթին անցնում է հաջորդին։ Շատ ոճեր գոյակցում են միևնույն ժամանակ և հետևաբար « մաքուր ոճեր«Բացարձակապես չի լինում.
    Մի քանի ոճեր կարող են գոյակցել նույն պատմական դարաշրջանում: Օրինակ՝ կլասիցիզմը, ակադեմիզմը և բարոկկոն 17-րդ դարում, ռոկոկոն և նեոկլասիցիզմը 18-րդ դարում, ռոմանտիզմը և ակադեմիզմը 19-րդ դարում։ Ոճերը, ինչպիսիք են կլասիցիզմը և բարոկկոն, կոչվում են մեծ ոճեր, քանի որ դրանք վերաբերում են արվեստի բոլոր տեսակներին՝ ճարտարապետություն, գեղանկարչություն, դեկորատիվ և կիրառական արվեստ, գրականություն, երաժշտություն:
    Պետք է տարբերակել՝ գեղարվեստական ​​ոճերը, ուղղությունները, շարժումները, դպրոցներն ու առանձնահատկությունները անհատական ​​ոճերանհատ վարպետներ. Մեկ ոճում կարող են լինել մի քանի գեղարվեստական ​​շարժումներ։ Գեղարվեստական ​​ուղղությունը բաղկացած է ինչպես տվյալ դարաշրջանի բնորոշ բնութագրերից, այնպես էլ գեղարվեստական ​​մտածողության յուրահատուկ մեթոդներից։ Art Nouveau ոճը, օրինակ, ներառում է դարասկզբի մի շարք միտումներ՝ պոստիմպրեսիոնիզմ, սիմվոլիզմ, ֆովիզմ և այլն։ Մյուս կողմից, սիմվոլիզմը, որպես գեղարվեստական ​​շարժում, լավ զարգացած է գրականության մեջ, մինչդեռ գեղանկարչության մեջ այն շատ մշուշոտ է և միավորում է ոճականորեն այնքան տարբեր նկարիչներին, որ հաճախ մեկնաբանվում են միայն որպես նրանց միավորող աշխարհայացք։

    Ստորև կտրվեն դարաշրջանների, ոճերի և միտումների սահմանումներ, որոնք այս կամ այն ​​կերպ արտացոլված են ժամանակակից կերպարվեստում և դեկորատիվ արվեստում:

    - գեղարվեստական ​​ոճ ձևավորված արևմտյան և Կենտրոնական Եվրոպա XII–XV դդ. Այն միջնադարյան արվեստի դարավոր էվոլյուցիայի, նրա ամենաբարձր փուլի և միևնույն ժամանակ պատմության մեջ առաջին համաեվրոպական, միջազգային գեղարվեստական ​​ոճի արդյունքն էր։ Նա լուսաբանել է արվեստի բոլոր տեսակները՝ ճարտարապետություն, քանդակ, գեղանկարչություն, վիտրաժներ, գրքի ձևավորում, Արվեստ եւ արհեստ. Գոթական ոճի հիմքը ճարտարապետությունն էր, որը բնութագրվում է դեպի վեր ուղղված սրածայր կամարներով, բազմագույն վիտրաժներով և ձևի տեսողական ապանյութականացմամբ։
    Գոթական արվեստի տարրերը հաճախ կարելի է գտնել ժամանակակից ինտերիերի դիզայնում, մասնավորապես՝ պատի նկարներում, իսկ ավելի հազվադեպ՝ մոլբերտային նկարներում։ Անցյալ դարի վերջից գոյություն ունի գոթական ենթամշակույթ, որն ակնհայտորեն դրսևորվում է երաժշտության, պոեզիայի և հագուստի ձևավորման մեջ:
    (Վերածնունդ) - (ֆրանսիական վերածնունդ, իտալական Rinascimento) Արևմտյան և Կենտրոնական Եվրոպայի մի շարք երկրների, ինչպես նաև Արևելյան Եվրոպայի որոշ երկրների մշակութային և գաղափարական զարգացման դարաշրջան: Հիմնական տարբերակիչ հատկանիշներՎերածննդի մշակույթ. աշխարհիկ բնավորություն, հումանիստական ​​աշխարհայացք, հնագույն մշակութային ժառանգության կոչ, դրա մի տեսակ «վերածնունդ» (այստեղից էլ անվանումը): Վերածննդի մշակույթն ունի անցումային դարաշրջանի հատուկ առանձնահատկություններ միջնադարից մինչև նոր ժամանակներ, որտեղ հինն ու նորը, միահյուսվելով, կազմում են յուրահատուկ, որակապես նոր համաձուլվածք: Բարդ հարց է Վերածննդի ժամանակագրական սահմանները (Իտալիայում՝ 14-16 դդ., այլ երկրներում՝ 15-16 դդ.), նրա տարածքային բաշխվածությունն ու ազգային առանձնահատկությունները։ Այս ոճի տարրերը ժամանակակից արվեստբավականին հաճախ օգտագործվում է պատի նկարներում, ավելի քիչ՝ մոլբերտ նկարչության մեջ:
    - (իտալական մանիերայից՝ տեխնիկա, ձև) շարժում 16-րդ դարի եվրոպական արվեստում։ Մաներիզմի ներկայացուցիչները հեռացան Վերածննդի դարաշրջանի աշխարհի ներդաշնակ ընկալումից, մարդու՝ որպես բնության կատարյալ ստեղծագործության հումանիստական ​​հայեցակարգից։ Կյանքի սուր ընկալումը զուգորդվում էր բնությանը չհետևելու, այլ սուբյեկտիվը արտահայտելու ծրագրային ցանկությամբ: ներքին գաղափար«Նկարչի հոգում ծնված գեղարվեստական ​​կերպար: Այն առավել հստակ դրսևորվեց Իտալիայում: 1520-ականների իտալական մաներիզմը (Պոնտորմո, Պարմիջիանինո, Ջուլիո Ռոմանո) բնութագրվում է պատկերների դրամատիկ սրությամբ, ողբերգական աշխարհայացքով, բարդությամբ և պոզաների չափազանցված արտահայտությամբ: և շարժման դրդապատճառները, երկարաձգված համամասնությունների ֆիգուրները, գունային և լուսա-ստվերային դիսոնանսները Վերջերս այն սկսել է օգտագործվել արվեստի պատմաբանների կողմից՝ ժամանակակից արվեստի երևույթները նշելու համար, որոնք կապված են պատմական ոճերի փոխակերպման հետ:
    - պատմական գեղարվեստական ​​ոճ, որը լայն տարածում գտավ սկզբում Իտալիայում կեսերին: XVI–XVII դդ., իսկ հետո Ֆրանսիայում, Իսպանիայում, Ֆլանդրիայում և Գերմանիայում XVII–XVIII դդ. Ավելի լայնորեն, այս տերմինն օգտագործվում է անհանգիստ, ռոմանտիկ վերաբերմունքի, արտահայտիչ, դինամիկ ձևերով մտածողության անընդհատ նորացող միտումները սահմանելու համար: Վերջապես, ամեն ժամանակներում, գրեթե բոլոր պատմական գեղարվեստական ​​ոճերում կարելի է գտնել իր «բարոկկո ժամանակաշրջանը», որպես ստեղծագործական ամենաբարձր վերելքի, հույզերի լարվածության, ձևերի պայթյունավտանգության փուլ։
    - գեղարվեստական ​​ոճը արևմտաեվրոպական արվեստում 17-րդ - վաղ տարիներ: XIX դարում և մ Ռուսական XVIII- սկիզբ XIX, ով դիմեց հնագույն ժառանգությանը որպես իդեալ, որին պետք է հետևել։ Այն դրսևորվել է ճարտարապետության, քանդակագործության, գեղանկարչության, դեկորատիվ և կիրառական արվեստներում։ Դասական արվեստագետները հնությունը համարում էին ամենաբարձր ձեռքբերումը և այն դարձրեցին արվեստի իրենց չափանիշը, որը նրանք ձգտում էին ընդօրինակել: Ժամանակի ընթացքում այն ​​այլասերվեց և վերածվեց ակադեմիականության:
    - ուղղություն 1820-1830-ական թվականների եվրոպական և ռուսական արվեստում, որը փոխարինեց դասականությանը։ Ռոմանտիկներն ընդգծում էին անհատականությունը՝ կլասիցիստների իդեալական գեղեցկությունը հակադրելով «անկատար» իրականությանը։ Նկարիչներին գրավում էին վառ, հազվագյուտ, արտասովոր երևույթները, ինչպես նաև ֆանտաստիկ բնույթի պատկերները։ Ռոմանտիզմի արվեստում կարևոր դեր է խաղում անհատական ​​սուր ընկալումն ու փորձը։ Ռոմանտիզմը արվեստը ազատեց վերացական կլասիցիստական ​​դոգմաներից և այն դարձրեց ազգային պատմություն և բանահյուսության պատկերներ։
    - (լատիներեն զգացմունքներից - զգացում) - 18-րդ դարի երկրորդ կեսի արևմտյան արվեստի ուղղություն, որն արտահայտում է հիասթափություն «քաղաքակրթության» նկատմամբ՝ հիմնված «բանականության» իդեալների վրա (լուսավորության գաղափարախոսություն): Զգացողությունը, մենակության արտացոլումը, գյուղական կյանքի պարզությունը հռչակում է Ս. փոքրիկ մարդ« Ժ.Ժ.Ռուսոն համարվում է Ս.
    - ուղղություն արվեստի մեջ, որը ձգտում է մեծագույն ճշմարտությամբ և հավաստիությամբ պատկերել երևույթների և իրերի թե՛ արտաքին ձևը, թե՛ էությունը։ Ինչպես է ստեղծագործական մեթոդը համատեղում անհատական ​​և բնորոշ հատկանիշները պատկեր ստեղծելիս: Գոյություն ունեցող ամենաերկար ուղղությունը, որը զարգանում է պարզունակ դարաշրջանից մինչև մեր օրերը:
    - ուղղություն 19-րդ դարի վերջի և 20-րդ դարի սկզբի եվրոպական գեղարվեստական ​​մշակույթի մեջ: Որպես արձագանք հումանիտար ոլորտում բուրժուական «ողջախոհության» նորմերի գերակայությանը (փիլիսոփայության, գեղագիտության՝ պոզիտիվիզմի, արվեստի մեջ՝ նատուրալիզմի) նկատմամբ սիմվոլիզմը հիմնականում ձևավորվել է 1860-70-ականների վերջին ֆրանսիական գրականության մեջ, իսկ ավելի ուշ։ լայն տարածում գտավ Բելգիայում և Գերմանիայում, Ավստրիայում, Նորվեգիայում, Ռուսաստանում։ Սիմվոլիզմի գեղագիտական ​​սկզբունքները հիմնականում վերադառնում էին ռոմանտիզմի գաղափարներին, ինչպես նաև Ա. Շոպենհաուերի, Է. Հարթմանի, մասամբ Ֆ. Նիցշեի իդեալիստական ​​փիլիսոփայության որոշ վարդապետություններին, գերմանացի կոմպոզիտոր Ռ. . Սիմվոլիզմը կենդանի իրականությունը հակադրեց տեսիլքների և երազների աշխարհին: Բանաստեղծական խորաթափանցությամբ առաջացած և առօրյա գիտակցությունից թաքնված երևույթների այլաշխարհիկ իմաստն արտահայտող խորհրդանիշը համարվում էր գոյության և անհատական ​​գիտակցության գաղտնիքները ըմբռնելու համընդհանուր գործիք: Ստեղծագործ արվեստագետը դիտվում էր որպես իրականի և գերզգայականի միջև միջնորդ՝ ամենուր գտնելով համաշխարհային ներդաշնակության «նշաններ», մարգարեաբար գուշակելով ապագայի նշանները ինչպես ժամանակակից, այնպես էլ անցյալի իրադարձություններում:
    - (Ֆրանսիական տպավորությունից - տպավորություն) 19-րդ դարի վերջին երրորդի - 20-րդ դարի սկզբի արվեստի ուղղություն, որն առաջացել է Ֆրանսիայում: Անունը ներկայացրեց արվեստաբան Լ. Լերոյը, ով արհամարհեց նկարիչների ցուցահանդեսը 1874 թվականին, որտեղ, ի թիվս այլոց, ներկայացված էր Կ. Մոնեի «Արևածագ» կտավը։ Տպավորություն». Իմպրեսիոնիզմը հաստատեց իրական աշխարհի գեղեցկությունը՝ ընդգծելով առաջին տպավորության թարմությունը և շրջակա միջավայրի փոփոխականությունը։ Զուտ պատկերային խնդիրների լուծման նկատմամբ գերակշռող ուշադրությունը նվազեցրեց նկարչության ավանդական գաղափարը՝ որպես արվեստի գործի հիմնական բաղադրիչ: Իմպրեսիոնիզմը հզոր ազդեցություն ունեցավ եվրոպական երկրների և Միացյալ Նահանգների արվեստի վրա՝ արթնացնելով հետաքրքրություն առարկաների նկատմամբ. իրական կյանք. (Է. Մանե, Է. Դեգա, Օ. Ռենուար, Ս. Մոնե, Ա. Սիսլի և այլն)
    - շարժում գեղանկարչության մեջ (հոմանիշ դիվիզիոնիզմի), որը զարգացել է նեոիմպրեսիոնիզմի շրջանակներում։ Նեոիմպրեսիոնիզմը ծագել է Ֆրանսիայում 1885 թվականին և տարածվել նաև Բելգիայում և Իտալիայում։ Նեոիմպրեսիոնիստները փորձել են արվեստում կիրառել օպտիկայի բնագավառի վերջին նվաճումները, որոնց համաձայն՝ առաջնային գույների առանձին կետերով արված նկարչությունը տեսողական ընկալման մեջ տալիս է գույների միաձուլում և գեղանկարչության ողջ գամմա։ (J. Seurat, P. Signac, C. Pissarro):
    Պոստիմպրեսիոնիզմ- XIX - 1-ին եռամսյակի ֆրանսիական գեղանկարչության հիմնական ուղղությունների պայմանական հավաքական անվանումը։ XX դար Պոստիմպրեսիոնիզմի արվեստը առաջացել է որպես իմպրեսիոնիզմի արձագանք, որը կենտրոնացել է պահի փոխանցման, գեղատեսիլության զգացողության և առարկաների ձևի նկատմամբ կորցրած հետաքրքրության վրա։ Պոստիմպրեսիոնիստներից են Պ.Սեզանը, Պ.Գոգենը, Վ.Գոգը և ուրիշներ։
    - ոճը եվրոպական և ամերիկյան արվեստում 19-20-րդ դարերի վերջին։ Մոդեռնիզմը վերաիմաստավորեց և ոճավորեց տարբեր դարաշրջանների արվեստի առանձնահատկությունները և մշակեց իր գեղարվեստական ​​տեխնիկան՝ հիմնվելով ասիմետրիայի, դեկորատիվության և դեկորատիվության սկզբունքների վրա: Արդիականության ոճավորման առարկա են դառնում նաև բնական ձևերը։ Սա բացատրում է ոչ միայն ծաղկային զարդանախշերի նկատմամբ հետաքրքրությունը մոդեռնիստական ​​ստեղծագործություններում, այլև դրանց շատ կոմպոզիցիոն և պլաստիկ կառուցվածքը՝ կորագիծ ուրվագծերի առատությունը, լողացող նյարդերը, բույսերի ձևերը հիշեցնող նոր ուրվագծերը։
    Արդիականության հետ սերտորեն կապված է սիմվոլիզմը, որը ծառայել է որպես արդիականության գեղագիտական ​​և փիլիսոփայական հիմք՝ հենվելով արդիականության վրա՝ որպես նրա գաղափարների պլաստիկ իրականացում։ Art Nouveau-ն տարբեր երկրներում ունեցել է տարբեր անվանումներ, որոնք ըստ էության հոմանիշներ են՝ Art Nouveau՝ Ֆրանսիայում, Secession՝ Ավստրիայում, Art Nouveau՝ Գերմանիայում, Liberty՝ Իտալիայում։
    - (ֆրանսիական ժամանակակից - ժամանակակիցից) 20-րդ դարի առաջին կեսի մի շարք արվեստի շարժումների ընդհանուր անվանումը, որոնք բնութագրվում են անցյալի ավանդական ձևերի և գեղագիտության ժխտմամբ։ Մոդեռնիզմը մոտ է ավանգարդիզմին և հակառակը՝ ակադեմիկոսությանը։
    - անուն, որը միավորում է 1905-1930-ական թվականներին տարածված մի շարք գեղարվեստական ​​շարժումներ։ (ֆովիզմ, կուբիզմ, ֆուտուրիզմ, էքսպրեսիոնիզմ, դադաիզմ, սյուրռեալիզմ): Այս բոլոր ուղղություններին միավորում է արվեստի լեզուն թարմացնելու, նրա խնդիրները վերանայելու, գեղարվեստական ​​արտահայտման ազատություն ձեռք բերելու ցանկությունը։
    - ուղղություն արվեստում XIX - մ.թ. 20-րդ դարը՝ հիմնված ֆրանսիացի նկարիչ Պոլ Սեզանի ստեղծագործական դասերի վրա, ով պատկերի բոլոր ձևերը իջեցրեց մինչև ամենապարզ երկրաչափական պատկերները, իսկ գույնը՝ տաք և սառը երանգների հակապատկեր կառույցներին: Սեզանը ծառայել է որպես կուբիզմի մեկնարկային կետերից մեկը։ Սեզանիզմը մեծապես ազդել է նաև ներքին ռեալիստական ​​գեղանկարչության դպրոցի վրա։
    - (fauve - վայրի) ավանգարդ շարժումը ֆրանսիական արվեստում մ.թ. XX դար «Վայրի» անունը ժամանակակից քննադատները տվել են մի խումբ արտիստների, ովքեր ելույթ են ունեցել 1905 թվականին Փարիզի Անկախների սրահում և հեգնական էր: Խմբում ընդգրկված էին Ա. Մատիսը, Ա. Մարկետը, Ջ ձևերի և ինտենսիվ գունագեղ լուծումների, պարզունակ ստեղծագործության ազդակների որոնում, միջնադարի և արևելքի արվեստ:
    - կանխամտածված պարզեցում տեսողական արվեստներ, արվեստի զարգացման պարզունակ փուլերի իմիտացիա։ Այս տերմինը վերաբերում է այսպես կոչված. հատուկ կրթություն չստացած, բայց ընդհանուր գեղարվեստական ​​գործընթացում ներգրավված արվեստագետների միամիտ արվեստը XIX-ի վերջին - վաղ. XX դար. Այս արվեստագետների՝ Ն.Փիրոսմանիի, Ա.Ռուսոյի, Վ.Սելիվանովի և այլոց ստեղծագործությունները բնութագրվում են բնության մեկնաբանության մեջ յուրօրինակ մանկամտությամբ, ընդհանրացված ձևի և մանր գրականության համադրությամբ։ Ձևի պրիմիտիվիզմը բնավ չի կանխորոշում բովանդակության պարզունակությունը։ Այն հաճախ ծառայում է որպես աղբյուր մասնագետների համար, ովքեր ձևեր, պատկերներ և մեթոդներ են փոխառում ժողովրդական, ըստ էության պարզունակ արվեստից: Ն.Գոնչարովան, Մ.Լարիոնովը, Պ.Պիկասոն, Ա.Մատիսը ոգեշնչվել են պրիմիտիվիզմից։
    - ուղղություն արվեստի մեջ, որը զարգացել է հնության և վերածննդի կանոններին հետևելու հիման վրա: Այն տարածված էր 16-19-րդ դարերի եվրոպական արվեստի շատ դպրոցներում։ Ակադեմիկիզմը դասական ավանդույթները վերածեց «հավերժական» կանոնների և կանոնների համակարգի, որը սահմանափակեց ստեղծագործական որոնումները և փորձեց հակադրել անկատար կենդանի բնությունը կատարելագործված գեղեցկության «բարձր» բարելավված, ոչ ազգային և հավերժական ձևերի հետ: Ակադեմիկիզմը բնութագրվում է հնագույն դիցաբանության, աստվածաշնչյան կամ պատմական թեմաների նախընտրությամբ, քան նկարչի ժամանակակից կյանքի թեմաները:
    - (ֆրանս. cubisme, cube - cube-ից) ուղղություն 20-րդ դարի առաջին քառորդի արվեստում։ Կուբիզմի պլաստիկ լեզուն հիմնված էր երկրաչափական հարթությունների վրա առարկաների դեֆորմացիայի և տարրալուծման, ձևի պլաստիկ տեղաշարժի վրա: Կուբիզմի ծնունդը տեղի է ունեցել 1907-1908 թվականներին՝ Առաջին համաշխարհային պատերազմի նախօրեին: Այս ուղղության անվիճելի առաջնորդը բանաստեղծ և հրապարակախոս Գ.Ապոլիներըն էր։ Այս շարժումն առաջիններից էր, որ մարմնավորեց քսաներորդ դարի արվեստի հետագա զարգացման առաջատար միտումները։ Այդ միտումներից էր հայեցակարգի գերակայությունը նկարի գեղարվեստական ​​արժեքի նկատմամբ։ Ջ.Բրաքը և Պ.Պիկասոն համարվում են կուբիզմի հայրերը։ Ձևավորվող շարժմանը միացան Ֆերնան Լեժերը, Ռոբերտ Դելոնեյը, Խուան Գրիսը և այլք։
    - շարժում գրականության, նկարչության և կինոյի մեջ, որն առաջացել է 1924 թվականին Ֆրանսիայում։ Այն զգալիորեն նպաստել է գիտակցության ձեւավորմանը ժամանակակից մարդ. Շարժման գլխավոր դեմքերն են Անդրե Բրետոնը, Լուի Արագոնը, Սալվադոր Դալին, Լուիս Բունյուելը, Ժոան Միրոն և շատ այլ արվեստագետներ ամբողջ աշխարհից։ Սյուրռեալիզմն արտահայտում էր իրականից դուրս գոյության գաղափարը, այստեղ հատկապես կարևոր դեր են խաղում անգիտակցականները, երազներն ու երազները: Մեկը բնորոշ մեթոդներՍյուրռեալիստ արվեստագետը կտրված է գիտակցված ստեղծագործությունից, ինչը նրան դարձնում է գործիք, որը տարբեր ձևերով քաղում է ենթագիտակցության տարօրինակ պատկերներ, որոնք նման են հալյուցինացիաներին: Սյուրռեալիզմը վերապրեց մի քանի ճգնաժամ, վերապրեց Երկրորդ համաշխարհային պատերազմը և աստիճանաբար միաձուլվեց ժողովրդական մշակույթ, հատվելով տրանսավանգարդի հետ, մտավ որպես պոստմոդեռնիզմի բաղկացուցիչ մաս։
    - (լատ. futurum - ապագա) գրական-գեղարվեստական ​​շարժում 1910-ականների արվեստում։ Իրեն վերապահելով ապագայի արվեստի նախատիպի դերը, ֆուտուրիզմը որպես իր հիմնական ծրագիր առաջ քաշեց մշակութային կարծրատիպերը ոչնչացնելու գաղափարը և փոխարենը առաջարկեց ներողություն տեխնոլոգիայի և ստորության համար՝ որպես ներկայի և ապագայի հիմնական նշաններ։ . Ֆուտուրիզմի կարևոր գեղարվեստական ​​գաղափարը շարժման արագության պլաստիկ արտահայտության որոնումն էր՝ որպես ժամանակակից կյանքի տեմպի հիմնական նշան: Ֆուտուրիզմի ռուսական տարբերակը կոչվում էր կուբոֆուտուրիզմ և հիմնված էր ֆրանսիական կուբիզմի պլաստիկ սկզբունքների և ֆուտուրիզմի եվրոպական ընդհանուր գեղագիտական ​​ինստալացիաների համադրության վրա։


     
Հոդվածներ Ըստթեմա:
Խորոված ձուկը ամենահամեղ և անուշաբույր ուտեստն է
Խորովածի վրա ձուկը եփելու առանձնահատկությունն այն է, որ ինչպես էլ տապակեք ձուկը՝ ամբողջական թե կտոր-կտոր, պետք չէ կեղևը հանել։ Ձկան դիակը պետք է շատ զգույշ կտրել - աշխատեք այնպես կտրել, որ գլուխը և
Յու. Անդրեև - Live Journal!  Անդրեև Յու.Ա.  Յուրի Անդրեև. կենսագրություն
Անդրեև Յու.Ա. - հեղինակի մասին Յուրի Անդրեևիչը ծնվել է Դնեպրոպետրովսկում։ 1938 թվականին ընտանիքը Դնեպրոպետրովսկից տեղափոխվեց Սմոլենսկ, որտեղ նրանք դիմակայեցին պատերազմին (հայրը կարիերայի զինվորական էր): 1944 թվականին ընտանիքը տեղափոխվեց Լենինգրադ՝ հոր ծառայության վայրում։ ոսկով ավարտել է դպրոցը
Վարպետության դաս ուսուցիչների համար «Էլեկտրոնային թեստերի ստեղծում» թեմայով
1C. Էլեկտրոնային ուսուցում 1C. Էլեկտրոնային ուսուցում: Examiner Էլեկտրոնային թեստերի մշակում Թույլ է տալիս մշակել ձեր սեփական էլեկտրոնային թեստերը և ներմուծել թեստեր այլ մշակողներից: Կարող են ներմուծվել նաև այլ ուսումնական նյութեր՝ ֆայլեր,
Երեց Պավել (Գրուզդև) Ավագ վարդապետ Պավել Գրուզդև
Պավել վարդապետը (աշխարհում Պավել Ալեքսանդրովիչ Գրուզդև) ծնվել է 1910 թվականի հունվարի 10-ին Յարոսլավլի նահանգի Մոլոգսկի շրջանի Բարոկ գյուղում, երբ նրա հայրը՝ Ալեքսանդր Ալեքսանդրովիչ Գրուզդևը, զորակոչվել է բանակ 1914 թվականի պատերազմի ժամանակ, փոքրիկ վեցամյա- ծեր Պ