Földrajz lecke a légkör általános keringése. A légkör általános keringése. Sarkvidéki légtömegek

Téma: A légkör általános keringése.

Cél: gondolja át és tanulmányozza az óra során a légkör és a légtömegek keringését

Feladatok:

    Cismereteket szerezni a légtömegek mozgásáról Kazahsztán területén; a sarkvidéki, mérsékelt és trópusi légtömegek éghajlatra gyakorolt ​​hatásáról

    Gazdagítsa a tanulók szókincsét. Összehasonlítási, általánosítási, rendszerezési, osztályozási képesség fejlesztése. Az atlasz térképekkel való munkavégzés készségeinek fejlesztése

    A földrajztudomány iránti érdeklődés felkeltése

Az óra típusa: kombinált

Felszerelés: Kazahsztán fizikai és éghajlati térképei, 8. osztály atlasza, tankönyv

Az órák alatt:

I. Szervezési mozzanat

Az óra témája és célkitûzése ún

II. Házi feladat ellenőrzése:

Elöljáró szavazás:

    Mit nevezünk klímának?

    Milyen tényezők befolyásolják a klíma kialakulását?

    Mi a napsugárzás? Hogyan hat a klímaváltozásra?

    Hány derült és felhős nap van Kazahsztánban egy évben?

    Hogyan mérik a napsugárzást? És mivel egyenlő?

    A teljes sugárzás hány százaléka tükrözi vissza a havat?

1. Feladat. Töltse ki a „Napsugárzás típusai” klasztert. Töltse ki a klaszter celláit, és határozza meg a napsugárzás összes típusát.

Feladatok.

    Almati és Vlagyivosztok azonban megközelítőleg azonos szélességi körön találhatókt° nyáron Almatiban magasabb. Mint Vlagyivosztokban. Mondd el miért? (Almaty óceántól való távolsága hozzájárul az erős légfűtéshez )

    Kostanay és Moszkva megközelítőleg ugyanazon a szélességi körön találhatók, de a tél Moszkvában enyhébb, mint Kostanayban. Mondd el miért? Vegyél következtetést. (Kazahsztán távolabb van az óceántól).

    Milyen hatással van földrajzi helyzete Kazahsztán éghajlatára?

III. Új anyag tanulása:

1. A tanár magyarázata a tanulók tudása alapján:

A troposzférában a légtömegek állandó mozgása zajlik.

bolygókeringés - az óceáni légtömegek nyugatról áramlása miatt

keletre, és 2-2,5 nap alatt elérik Kazahsztán területét.

Zónás keringés - a köztársaság Eurázsia központjában található.

Az óceán felől érkező légtömegek fokozatosan befelé haladnak

kezdik elveszíteni eredeti tulajdonságaikat. A levegő hőmérséklete csökken

nyomás, páratartalom, felhőtakaró.

2. Dolgozzon a klímatérképen. (vegye figyelembe a szél irányát és eloszlását

csapadék mennyisége a köztársaság területén)

Légtömegek:

- sarkvidéki - a Jeges-tenger felett alakul ki. Alacsony

hőmérséklet télen és nyáron egyaránt. Megtámadják Kazahsztán északi részét és megalapítanak

anticiklon időjárás. Száraz tiszta időt képeznek: télen - fagyos, nyáron -

forró. A tavaszi és őszi fagyok társulnak cselekvésükhöz.

Mérsékelt - a szárazföld középső szélességein alakult ki. A levegő dominál

mérsékelt szélesség. Nyugatról, az Atlanti-óceán felől érkező légtömegek

mérsékelt tengerinek nevezik. Sok nedvességet veszítenek, elérik Kazahsztánt, de minden

a csapadék egy részét is hozza.

- tropikus - nyáron érkezzen Közép-Ázsia és Irán területéről (iráni) ill

elterjedt Kazahsztán déli régióira.

3 . A tanulók a tankönyv szövegét és a tanári mesét felhasználva pótolják a táblázat hiányosságait.

Légtömeg típusok

Hol alakulnak ki

Hatás az időjárásra

Arctic (AVM)

Mérsékelt tengeri (UVM(M)

az Atlanti-óceán fölött

kontinentális (UVM(K)

Télen hideg időjárást hoz

Trópusi (TVM)

Irán felett

Modell válasz:

Légtömeg típusok

Hol alakulnak ki

Hatás az időjárásra

Arctic (AVM)

A Jeges-tengeren

Nyáron is hideg a levegő; tavasszal és ősszel száraz. Hirtelen fagyokat és havazást okoz

Mérsékelt tengeri (UVM(M)

az Atlanti-óceán fölött

Egész évben hoz esőt. Nyáron tompítják a hőt. Télen enyhíti a fagyot

kontinentális (UVM(K)

Vásárolja meg ingatlanaikat Közép-Ázsiában és Szibériában

Télen hideg időjárást hoz

Trópusi (TVM)

Irán felett

Nyáron meleget és szárazságot, télen olvadást hoznak.

ІҮ . Lehorgonyzás

    Mik azok a légtömegek?

    Milyen légtömegek uralkodnak Kazahsztán területén?

    A légtömegek átalakulása (szóban):

Kérdések:

Modell válasz:

    Milyen változások következnek be télen a mérsékelt övi tengeri levegőben a szárazföld feletti átalakulása következtében?

Ahogy haladnak a szárazföldön, a virtuális gépek kevésbé telítődnek nedvességgel.

    Hogyan változik a virtuális gép:

Relatív páratartalom

lemenni

Levegő hőmérséklet

lemenni

Légköri nyomás

lemenni

Felhősödés

Csökken

V. A lecke összefoglalása:

Értékelés megjegyzésekkel.

Reflexió (befejezetlen mondatok módszere)

Ma az órán tanultam...

Érdekes volt számomra....

A legnehezebb az volt....

Most meg tudom magyarázni, hogy miért…

Házi feladat: 21. §, 85-87. o., parafrázis

tanár Bulygina L.N.

94. számú memorandum a Samara régióról, Togliatti (1. dia)

A tanulság az utazás.

Téma: Légköri keringés.

Célok:

1.Oktatási : bővíteni és elmélyíteni a tanulók klímával kapcsolatos ismereteit; fogalmak kialakítása a "légköri frontokról", "ciklonról és anticiklonról"; határozza meg az alatta lévő felület hatását az éghajlatra. (2. dia)

2. Nevelés : bemutatni az emberi gazdasági tevékenység hatását az éghajlatra és annak változásaira.

3. Fejlesztő : rendszerezési, elemzési, összehasonlítási, következtetési képesség fejlesztése; elősegíteni a tanulók kommunikációs és információs kompetenciájának kialakulását.

Felszerelés : Oroszország fizikai térképe, segítőkártyák, atlasz, földrajzi kérdések és feladatok gyűjteménye, tankönyv, hegymakett, kivetítő.

Az óra típusa : új anyagok tanulása.

Alkalmazott technológiák : párbeszéd - kommunikatív, az oktatási tevékenységek módszereinek kialakítása és a projektek módszere.

Űrlapok : játék, egyéni, csoportos.

Mód: kutatási, kognitív, gyakorlati.

Az órák alatt.

én. Idő szervezése.

Az osztály öt csapatra oszlik. Minden csapatnak van egy vezetője. Értékelőlapot tölt ki, feljegyzi a csapat minden felszólaló tagjának válaszait. Az utazás végén minden résztvevő pontot kap.

Csapat eredménylap.

F.I.

1 magasság

2 magasságú

3 magasságú

4 magasságú

5 magasságú

6 magasság

7 magasság

8 magasságú

Végső osztályzat

II. Utazás.

Tanár : Srácok, ma rendhagyó leckénk van, felmászunk a hegy tetejére. Ehhez az elején bemelegítést végzünk. Nézzük meg, hogyan tanulta meg az előző anyagot. Az asztalon kártyák vannak, egyenként két kérdéssel, amelyek megválaszolásával 2000 m magasságba mászhat fel.

A következő magasságok eléréséhez meg kell válaszolnod a kérdéseket: (3. dia)

1. Milyen az időjárás? Nevezze meg az időjárás elemeit!

2. Mi az éghajlat? Miért van szükség klímaismeretre?

3. Fejtse meg a diagramon szereplő jelöléseket (Földrajzi kérdések és feladatok gyűjteménye, 17. o.).

4. A nap hő- és fénysugárzása ...

5. A napsugárzás mértékegysége (kcal∕cm2)

6. Mi a teljes sugárzás?

Tanár: A további út folytatásához meg kell állnunk. Az időjárás gyakran kiszámíthatatlan, és tanulmányoznunk kell azokat a légköri folyamatokat, amelyekkel utazásunk során találkozhatunk (Ezután a tanár az új anyag ismertetésével folytatja).

Nyissa ki az utazási jegyzetfüzetét, amelybe új fogalmakat fog felírni. Először is arra kérlek, hogy válaszolj a következő kérdésekre: (4.5, 6. dia)

1. Mik azok a légtömegek? Mi történik, ha levegőtömegek mozognak a Föld felszínén? (hordják a hőt és a nedvességet)

2. Milyen légtömegek befolyásolják Oroszország klímáját?

3. Mi okozza a légtömegek mozgását? (nyomáskülönbség, a földfelszín egyenetlen felmelegedése.)

4. A légtömegek tulajdonságainak különbsége szerint megkülönböztetik: tengeri és kontinentális.

Milyen tulajdonságokkal rendelkeznek ezek a légtömegek?

(A tengeri légtömegek nedvesek és csapadékot hoznak. A kontinentális légtömegek szárazak és nyáron szárazságot, télen tiszta és fagyos időt hoznak.)

5. Mi a légköri keringés? (7. dia)

légköri keringés - különböző eredetű légtömegek mozgása. (A tanulók füzetbe írják a meghatározást)

Tanár: (8. dia)

Hazánk a mérsékelt égövi és a sarki szélességeken fekszik, és a legtöbb

Az orosz terület a mérsékelt övi szélességi körökben fekszik. A mérsékelt övi szélességeken a nyugati közlekedés (nyugati szelek) dominál, az Atlanti-óceán

sokkal nagyobb hatással van az éghajlatra, mint a Csendes-óceán.

Nyissuk ki az atlaszt, és próbáljuk meg meghatározni, miért van a Csendes-óceán a legkisebb hatása?

Diákok:

Mivel hazánk keleti részén vannak hegyek, amelyek visszatartják a légtömegeket a Csendes-óceánból.

Tanár:

Télen a főszerepet az ázsiai magasnak nevezett hatalmas nagynyomású terület játssza, amelynek központja Transbaikalia és Észak-Mongólia régiókban található. Nagy nyomású területek tőle

elterjedt északkeleten a Csukotka-félszigetig, Kelet-Szibériáig, nyugatra Kazahsztánon keresztül és délre az Orosz-síkságtól az ÉSZ 50˚-ig. Nyáron tiszta, meglehetősen meleg, télen derült fagyos az idő.

Szintén az ország klímájának alakulását befolyásolják az izlandi és aleut mélypontok (Rn), az Azori-szigetek és a sarkvidéki maximumok (Rv) (a továbbiakban a tanár beszél ezek időjárási hatásáról).

Az alatta lévő felszín nagy hatással van az éghajlat kialakulására. Például az Orosz-síkságon áthaladó sarkvidéki légtömegek annyira felmelegszenek, hogy az időjárás hosszú ideig tiszta és száraz lesz.

Tanár:

Mi történt a légtömeggel?

Diákok:

Megváltoztatta a tulajdonságait. (9. dia)

átalakítás - a légtömegek tulajdonságainak változása az alatta lévő felület hatására.

Tanár :

Miért okozhatnak fagyot tavasszal az Orosz-síkságtól messze délre behatoló sarkvidéki légtömegek, télen pedig lehűlést?

Diákok:

A megkönnyebbülés érinti.

Tanár :

A légköri frontok befolyásolják az éghajlat kialakulását. (10. dia)

légköri front - légtömegek közötti átmeneti zónák (lásd a tankönyv 58. sz.)

sarkvidéki front - sarkvidéki és mérsékelt égövi légtömegek között fordul elő.

sarki front Mérsékelt és trópusi légtömegek között fordul elő.

A front szélessége általában eléri a több tíz kilométert. A frontális zónában két különböző légtömeg érintkezésekor gyors nyomás-, hőmérséklet-, páratartalom-változás következik be, erős szél fúj, csapadék hullik.

Két diák haladó feladatot kapott, hogy készítsenek üzenetet a meleg és hideg frontról (a tanulók a táblánál mondják el az üzeneteket). (11-12. dia)

Tanár:

A klíma kialakulását a légköri örvények befolyásolják: ciklon és anticiklon. (A tanár magyarázata során referenciajegyzet készül a táblára.) (13-16. dia)

A tanulók előrehaladási jelentéseket nyújtanak be a testületnekrövid távú projekt

Az óra technológiai térképe

Teljes név

Munkavégzés helye

Munka megnevezése

Tétel

Osztály

Téma és óraszám

Urazov Alekszandr Alekszandrovics

MKOU Verkhnekhavskaya középiskola №1

Földrajz tanár

Földrajz

7

"A légkör általános keringése"

14/6 lecke

WMC

Földrajz 7. évfolyam: tankönyv. oktatási intézmények számára / A.I. Alekszejev, E.K. Lipkina, V.V. Nikolina és mások.

szerkesztette: A. I. Alekseev; felnőtt akad. tudományok, ros. akad. oktatás, kiadó "Prosveshchenie". M.:

Megvilágosodás, 2013. (Járscsillag)

Az óra céljai:

Nevelési: ismereteket formálni a légtömegek fajtáiról; feltárja az uralkodó szelek szerepét a légkör általános keringésében;
diagramokkal és klímatérképpel való munkavégzés képességének kialakítására.

Fejlesztés: elemző, összehasonlító és általánosító képesség fejlesztése; gyakorlati készségek fogadni és elemezni

térképészeti forrásokból származó információk; Folytassa a csapatmunka készségeinek fejlesztését.

Gondoskodó: elsajátítani azt a képességet, hogy meghallgassa és érvelje álláspontját, integrálódjon egy csoportba és produktív

kölcsönhatás; ökológiai, kulturális és társadalmi szemlélet kialakítására.

Az óra céljai: elemzi a légkör általános keringésének sémáját; az állandó szelek éghajlatra gyakorolt ​​hatásának azonosítása; rendszerezi a tudást

az uralkodó szelekről, hogy bemutassa a Föld alakja, a hőmérséklet, a légköri nyomás és az állandó szelek kapcsolatát.

Az óra típusa: lecke az új ismeretek elsajátításában

Oktatási technológiák: tevékenység, probléma, esettanulmány

Szervezeti formák: csoportmunka; front munka

Interdiszciplináris kapcsolatok: irodalom, társadalomismeret, MHK

Az oktatás eszközei:

Multimédiás bemutató, oktatási atlasz „Földrajz. 7. évfolyam”, elektronikus kiegészítés a „Földrajz. 7

osztály”, tankönyv, feladatkártyák csoportoknak.

Multimédiás berendezések:

multimédiás projektor, PC.

Tervezett oktatási eredmények

Személyes

Metasubject

tantárgy

Tevékenység munkavégzés közben. Képes példákat hozni és álláspontját megvédeni.

Képes összefüggéseket találni a hőmérséklet, a nyomás és a szél között. Értelmezni és összegezni az információkat. Használjon informatikai eszközöket

Ismeretek a földi állandó szelek rendszeréről és kialakulásának okairól;

a „passzátszel”, „légtömeg”, „a légkör keringése” fogalmak;

határozza meg az állandó szél irányát és nevét a terület földrajzi szélességétől és a légköri nyomástól függően;

Az óra felépítése és menete

Az óra szakaszai

Idő (perc)

Tanári tevékenység

Diák tevékenységek

1. Szervezeti mozzanat

Köszönti a tanulókat, megszervezi a munkahelyet

Köszöntsék a tanárokat, mutassák készenlétüket az órára

2. Célkitűzés

Diák az óra epigráfiájával és kérdések a légkör általános törvényszerűségeinek ismeretében.

A meditáció nélküli tanulás haszontalan, de tanulás nélkül gondolkodni veszélyes.

Válaszoljon a tanár kérdéseire.

Fogalmazd meg az óra témáját!

tűzz ki célokat és célokat az órán.

3. A probléma megfogalmazása és a nehézségből való kilábalást szolgáló projekt felépítése

Felhívja a tanulók figyelmét a problémára.

Srácok! Figyelmébe ajánlom a "Don Quijote" című film egy részletét, amely Miguel Cervantes munkája alapján készült:

Láttad, ahogy a hős Don Quijote a szélmalmokat egy lovagkülönítménynek veszi, és harcba bocsátkozik velük, amivel sajnálatos következményekkel jár.

Figyelem, kérdés!

Miért jelent a „szélmalmok elleni küzdelem” metafora értelmetlen harcot egy kitalált ellenséggel?

Osszuk az osztályt csoportokra, és állítsunk ki feladatokat tartalmazó kártyákat.

Meghatározza a feladat befejezésének idejét.

Gondolja át a felmerült problémát.

Megbízásokat kapnak.

Ossza el a munkát egy csoportban.
Találja meg a szükségeset

információs források.

4. Az ismeretek és készségek alkalmazása új helyzetben

Szervez

önálló munkavégzés

hallgatók.

Különböző alkalmazása
módszereket, további információforrások felhasználásával reagálni

feltett kérdések,

levonni a következtetést.

5. Az asszimiláció ellenőrzése

Meghallgatja az üzeneteket.
Felhívja a figyelmet
elkövetett hibák,
helyesbíti a válaszokat.

Készítsen rövid beszámolókat a témában, kiegészítse és helyesbítse a válaszokat

osztálytársak. Összehasonlítják a fizikai térképet és diagramokat, párásítást, csapadékot, termikus sávokat. Összehasonlítják a Föld alakját a termikus övekkel, a légköri nyomású övekkel, a nedvességgel és az állandó széllel.

6. A lecke összegzése. Visszaverődés

Összefoglalja a leckét. Házi feladatot ad.

Srácok, térjünk vissza a problémás témához.

    Miért értelmetlen szélmalommal, széllel harcolni? (a légkör mozgását nem lehet megállítani)

    Miért kitalált ellenség a szélmalom, a szél? (a szélenergia alternatív energiaforrás az emberiség számára; szakértők szerint: a szélturbináké a jövő)

    PS (házi feladat): Mikor ünneplik a szél világnapját? Miért szervezik ezt az ünnepet?

Keressen megoldást egy problémás helyzetre.

Értékeljék saját teljesítményüket az egyes csoportokon belül.

Feladatok csoportoknak önálló munkára

1. csoport.

    Hogyan melegszik fel a levegő?

    Mi magyarázza a levegő hőmérsékletének változását a Földön?

    Mi az izoterma?

    Miért nem esnek egybe a megvilágítási zónák és a termikus zónák határai?

2. csoport

Írj egy történetet a kérdések megválaszolásához.

1. Van-e összefüggés a hőmérséklet és a légköri nyomás között?

2. Hány légköri nyomású övet különböztetünk meg a Földön?

3. Magyarázza meg a légköri nyomású szalagok kialakulásának mechanizmusát?

4. Mi a fő oka a légköri nyomássávok kialakulásának?

3. csoport

Írj egy történetet a kérdések megválaszolásához.

    Mi a csapadék?

    Hogyan oszlik meg a felhőzet és a csapadék a Földön?

    Hasonlítsa össze az atlaszban található csapadéktérképet a világ fizikai térképével.

    Hogyan kapcsolódik ez a légköri nyomású szalagok eloszlásához?

4. számú csoport

Válaszoljon a kérdésekre, írjon mese-leírást, és töltse ki a táblázatot.

    Mi a szél és mitől függ?

    Mik azok a légtömegek?

    Milyen típusú légtömegeket ismer?

    Hogyan befolyásolják a légtömegek az időjárást?

    Mi határozza meg a légtömegek kialakulását?

Légtömeg típusa

Hőfok

páratartalom

AB

VUSh

tévé

EV

5. számú csoport

Kérdések megválaszolása történet-leírás írásához

    Mik az állandó szelek?

    Mi a kialakulásuk mechanizmusa?

    Melyik szelek nevét úgy fordítják, hogy „kedvező a mozgáshoz”, miért?

    Töltse ki a táblázatot, jelölje meg az uralkodó szelek elterjedési területeit és jellegzetességeit!

passzátszél

Monszunok

Nyugati

"Szélirány" - A szelek jelentése. szél jellemző. szélfajták. A felület egyenetlen felmelegedésének eredménye. Fénykép egy trópusi ciklonról. Egy anticiklonban a középpontból, ahol a legmagasabb a légnyomás, a szélek fújnak a perifériára. Ciklonok és anticiklonok szelei. A szél a levegő vízszintes irányú mozgása. Monszun.

„Klíma” – A lecke célja. Tudni kell: a „klíma”, „klímaképző tényezők” fogalma. 1. Földrajzi szélesség. 0 -5 Belen New York Jekatyerinburg Sev.Zemlya -10 -15 Január -20 -25 -30. +20. Milyen éghajlati övezeteket ismer? 2. feladat: Szimulálja, hogyan fog változni Európa éghajlata a terepváltozással. T0 km.

"A hurrikánokról" - Épületeket rombol, mezőket pusztít, fákat csavar ki. A természeti katasztrófák egyik fajtája a hóvihar. A hurrikán bolygónk egyik légköri szörnye, amely pusztító erejét tekintve egy földrengéshez hasonlítható. Könnyű épületeket bont le, vezetékeket bont, hidakat, utakat rongál.

"Szélenergia" - 1000. 60%. San Gorgino Wind Farm, Palm Springs, California, USA. Villany (kW). 14.8.20%. Alapozás (oldalnézet). Autonóm turbina 10 kW-hoz, Mexikó.

"Felhők képződése" – Milyen szerepet játszanak a felhők az ember hangulatában? Miért nem termelnek csapadékot a pehelyfelhők? Melyik évszakra jellemző a rétegfelhők kialakulása? A földfelszín erős melegítése. A vízgőz lecsapódása és gomolyfelhők kialakulása. Felhő jelek. Felhők. A levegő felmelegedése a földfelszín felett.

"Tornádók és tornádók" - Tornádók és tornádók. A tornádók forgó törzs, cső vagy tölcsér formájúak, amelyek a szülőfelhőn lógnak. A szárazföld felett repülõ tornádókat tornádóknak nevezzük. A tornádókban a forgás az óramutató járásával ellentétes irányban történik, akárcsak a Föld északi féltekéjének ciklonjaiban. A hurrikán az angol hurricane szó, amelyet oroszra írnak át.

Osztály: 8

Kulcsszavak: légköri keringés, anticiklon, ciklon, átalakítás, légköri front

Célok:

  • nevelési: bővíteni és elmélyíteni a tanulók klímával kapcsolatos ismereteit; fogalmak kialakítása a "légköri frontokról", "ciklonról és anticiklonról"; határozza meg az alatta lévő felület hatását az éghajlatra. (2. dia)
  • gondoskodó: bemutatni az emberi gazdasági tevékenység hatását az éghajlatra és annak változásaira.
  • Nevelési: rendszerezési, elemzési, összehasonlítási, következtetési képesség fejlesztése; elősegíteni a tanulók kommunikációs és információs kompetenciájának kialakulását.

Felszerelés: Oroszország fizikai térképe, segítőkártyák, atlasz, földrajzi kérdések és feladatok gyűjteménye, tankönyv, hegymakett, kivetítő.

Az óra típusa:új anyagok tanulása.

Használt technológiák: párbeszéd-kommunikatív, az oktatási tevékenység módszereinek kialakítása és a projektek módszere.

Űrlapok: játék, egyéni, csoport.

Mód: kutatási, oktatási, gyakorlati.

Az órák alatt

I. Szervezési mozzanat.

Az osztály öt csapatra oszlik. Minden csapatnak van egy vezetője. Értékelőlapot tölt ki, feljegyzi a csapat minden felszólaló tagjának válaszait. Az utazás végén minden résztvevő pontot kap.

Csapat eredménylap.

F.I. 1 magasság 2 magasságú 3 magasságú 4 magasságú 5 magasságú 6 magasság 7 magasság 8 magasságú utolsó évfolyam

Tanár: Srácok, ma szokatlan óránk van, felmászunk a hegy tetejére. Ehhez az elején bemelegítést végzünk. Nézzük meg, hogyan tanulta meg az előző anyagot. Az asztalon kártyák vannak, egyenként két kérdéssel, amelyek megválaszolásával 2000 m magasságba mászhat fel.

A következő magasságok eléréséhez meg kell válaszolnod a kérdéseket: (3. dia)

1. Milyen az időjárás? Nevezze meg az időjárás elemeit!

2. Mi az éghajlat? Miért van szükség klímaismeretre?

3. Fejtse meg a diagramon szereplő jelöléseket (Földrajzi kérdések és feladatok gyűjteménye, 17. o.).

4. A nap hő- és fénysugárzása:

5. A napsugárzás mértékegysége (kcal?cm2)

6. Mi a teljes sugárzás?

Tanár: A további út folytatásához meg kell állnunk. Az időjárás gyakran kiszámíthatatlan, és tanulmányoznunk kell azokat a légköri folyamatokat, amelyekkel utazásunk során találkozhatunk (Ezután a tanár az új anyag ismertetésével folytatja).

Nyissa ki az utazási jegyzetfüzetét, amelybe új fogalmakat fog felírni. Először is arra kérlek, hogy válaszolj a következő kérdésekre: (4., 5., 6. dia)

1. Mik azok a légtömegek? Mi történik, ha levegőtömegek mozognak a Föld felszínén? (hordják a hőt és a nedvességet)

2. Milyen légtömegek befolyásolják Oroszország klímáját?

3. Mi okozza a légtömegek mozgását? (nyomáskülönbség, a földfelszín egyenetlen felmelegedése.)

4. A légtömegek tulajdonságainak különbsége szerint megkülönböztetik: tengeri és kontinentális.

Milyen tulajdonságokkal rendelkeznek ezek a légtömegek?

(A tengeri légtömegek nedvesek és csapadékot hoznak. A kontinentális légtömegek szárazak és nyáron szárazságot, télen tiszta és fagyos időt hoznak.)

5. Mi a légköri keringés? (7. dia)

Légköri keringés - különböző eredetű légtömegek mozgása. (A tanulók füzetbe írják a meghatározást)

Tanár: (8. dia)

Hazánk a mérsékelt és a sarki szélességeken, Oroszország területének nagy része pedig a mérsékelt övi szélességeken fekszik. A mérsékelt övi szélességeken a nyugati közlekedés (nyugati szelek) dominál, az Atlanti-óceán sokkal nagyobb befolyást gyakorol az éghajlatra, mint a Csendes-óceán.

Nyissuk ki az atlaszt, és próbáljuk meg meghatározni, miért van a Csendes-óceán a legkisebb hatása?

Mivel hazánk keleti részén vannak hegyek, amelyek visszatartják a légtömegeket a Csendes-óceánból.

Télen a főszerepet az ázsiai magasnak nevezett hatalmas nagynyomású terület játssza, amelynek központja Transbaikalia és Észak-Mongólia régiókban található. Tőle a nagynyomású területek északkeletre a Csukotka-félszigetre, Kelet-Szibériára, nyugatra Kazahsztánon és az Orosz-síkságtól délre 50? Nyáron tiszta az idő, elég meleg, télen pedig derült és fagyos.

Szintén az ország klímájának alakulását befolyásolják az izlandi és aleut mélypontok (Rn), az Azori-szigetek és a sarkvidéki maximumok (Rv) (a továbbiakban a tanár beszél ezek időjárási hatásáról).

Az alatta lévő felszín nagy hatással van az éghajlat kialakulására. Például az Orosz-síkságon áthaladó sarkvidéki légtömegek annyira felmelegszenek, hogy az időjárás hosszú ideig tiszta és száraz lesz.

Mi történt a légtömeggel?

Megváltoztatta a tulajdonságait. (9. dia)

Az átalakulás a légtömegek tulajdonságainak megváltozása az alatta lévő felület hatására.

Miért okozhatnak fagyot tavasszal az Orosz-síkságtól messze délre behatoló sarkvidéki légtömegek, télen pedig lehűlést?

A megkönnyebbülés érinti.

A légköri frontok befolyásolják az éghajlat kialakulását. (10. dia)

Légköri front - átmeneti zónák a légtömegek között (lásd 58. tankönyv)

Sarkvidéki front - sarkvidéki és mérsékelt égövi légtömegek között fordul elő.

Poláris front - a mérsékelt és trópusi légtömegek között fordul elő.

A front szélessége általában eléri a több tíz kilométert. A frontális zónában két különböző légtömeg érintkezésekor gyors nyomás-, hőmérséklet-, páratartalom-változás következik be, erős szél fúj, csapadék hullik.

Két diák proaktív feladatot kapott, hogy készítsenek üzenetet a meleg és hideg frontról (a tanulók a táblánál mondják el az üzeneteket). (11-12. dia)

A klíma kialakulását a légköri örvények befolyásolják: ciklon és anticiklon. (A tanár magyarázata során referenciajegyzet készül a táblára.) (13-16. dia)

A tanulók előrehaladási jelentéseket nyújtanak be a testületnek rövid távú projekt



 
Cikkek Által téma:
Vízöntő horoszkóp március d kapcsolatára
Mit tartogat 2017 márciusa a Vízöntő ember számára? Márciusban a Vízöntő férfiaknak nehéz dolguk lesz. A kollégák és az üzleti partnerek közötti feszültség bonyolítja a munkanapot. A rokonoknak szükségük lesz az anyagi segítségedre, és neked is
A gúnynarancs ültetése és gondozása nyílt terepen
A mock narancs egy gyönyörű és illatos növény, amely virágzás közben egyedi varázst ad a kertnek. A kerti jázmin akár 30 évig is megnőhet komplex gondozás nélkül.A álnarancs Nyugat-Európában, Észak-Amerikában, a Kaukázusban és a Távol-Keleten nő a természetben.
A férj HIV-fertőzött, a feleség egészséges
Jó napot. A nevem Timur. Van egy problémám, vagy inkább félek bevallani és elmondani az igazat a feleségemnek. Félek, hogy nem bocsát meg, és elhagy. Még rosszabb, hogy már tönkretettem az ő és a lányom sorsát. A feleségemet fertőzéssel fertőztem meg, azt hittem elmúlt, hiszen nem volt külső megnyilvánulás
A fő változások a magzat fejlődésében ebben az időben
A terhesség 21. szülészeti hetétől a terhesség második felében kezdődik a visszaszámlálás. A hivatalos orvostudomány szerint e hét végétől a magzat túléli, ha el kell hagynia a hangulatos méhet. Ekkor már a gyermek összes szerve spho