Що таке вічна тема мистецтва. Конспект уроку з музики "Вічні теми мистецтва та життя". Людина – це судина

Вічні теми мистецтва та життя

Мета: через спілкування з різними художніми творами постаратися зрозуміти, що мова мистецтва з часом не змінюється і в її основі знаходяться духовні цінності, вироблені людством.

Завдання:

    розвиток емоційного та усвідомленого ставлення до творів мистецтва різних епох та напрямків;

    через «звучання» художніх образів вчитися розуміти, як художник стає літописцем своєї доби, відбиваючи її пульс;

    розвивати в учнів уміння аналізувати, синтезувати, розмірковувати з урахуванням матеріалу уроку (музики І. З. Баха, репродукцій картин, образного виконання пісень «Місто золотий», «Свічки»);

    вчитися висловлювати ставлення до вічних цінностей, вироблених людством;

    розширювати культурно-мистецький кругозір учнів через знайомство з музикою та живописомXVIII-XXст.

Форма уроку: урок-роздум.

Обладнання: портрети І. С. Баха, Б. Гребенщикова, Ф. да Мілано, свічка, фотографії органу, полум'я свічки, репродукції картин (Т. Гейнсборо «Дама в блакитному», А. Венеціанов «На жниві», Б. Кустодієв « Купчиха за чаєм», інтерактивна дошка.

Сценарій уроку

"Ідеї змінюються, серце залишається одне".

Ф. М. Достоєвський

1. організаційний момент

Привітання учнів. Налаштування на роботу.

У нас сьогодні незвичайний урок – урок-роздум. Про що ми міркуватимемо? Нехай нам допоможе вислів «Ідеї змінюються, серце залишається одне», що належить російському письменникуXIXстоліття Ф. М. Достоєвського.(Висловлювання та портрет письменника – на екрані інтерактивної дошки.) Як ви розумієте ці слова? (Відповіді дітей)

Справді, минають роки, пролітають цілі епохи, змінюються покоління людей, але залишаються почуття доброти, надії, віри, які допомагають у скрутну хвилину. І неважливо, коли митець жив – багато років тому чи у наші дні. Якщо він справжній майстер, він створить такий твір, який хвилюватиме багато поколінь людей, приносячи їм «втіху та підпору». Ми зустрінемося з витворами мистецтва, створеними в різні епохи, і намагатимемося зрозуміти, як вони впливають на наших сучасників, а отже, і на нас з вами.

Прослуховування музики «Місто золоте»

Розмова.

Ви впізнали музику, яка звучала на самому початку? («Місто золотий» Б. Гребенщикова, Ф. Канова і Мілано)

(Показ на інтерактивної дошкипортретів Ф. Канова та Мілано та Б. Гребенщикова.)

Про що ця пісня? (про ідеальне місто, де немає зла, насильства, де багато світла)

Який характер у мешканців цього міста? (це ніжні, мрійливі, чуйні люди)

Давайте виконаємо пісню і намагатимемося правдиво висловити інтонацію авторів.

(Виконання пісні «Місто золоте».)

Чи вийшов образ пісні? (Ми постаралися передати образ Краси, Доброти, Ніжності)

І якщо нас у душі хоч трохи торкнулася ця музика, значить, вона недаремно створена. Вона стає для нас «втіхою та підпорою».

Чому сучасний рок-музикант Борис Гребенщиков звернувся до мелодії музиканта кінцяXVIстоліття Франческо та Мілано? (Це була своєрідна спорідненість душ; у різні епохи митці прагнули знайти те джерело світла, яке допоможе людям долати труднощі на їх життєвому шляху)

Напевно, таким майстром, який допомагав людям здобути впевненість у своїх силах, був композитор Йоган Себастьян Бах.(На екрані – портрет І. С. Баха.)

Згадайте, яка країна подарувала світові Баха? (Німеччина)

Подивіться: Бах зовсім не схожий на наших сучасників – і інший одяг, і зачіска. Композитор жив давно – понад 250 років тому.

Кажуть, що на вигляд можна зрозуміти внутрішній світ людини. Як ви вважаєте, це була легковажна людина? (учні міркують про внутрішній світ композитора: серйозний, спокійний, уважний погляд, напевно, вимогливий до себе та оточуючих)

Те, що це була вимоглива себе людина, говорить той факт, що основні твори композитор написав вже в зрілому віці.

Повідомлення про композитора (випереджальне завдання для групи учнів)

Йоганн Себастьян Бах, молодший син Йоганна Амброзіуса, народився в Ейзенаху у 1685 році, 21 березня. Був придворним музикантом у Веймарі у герцога Йоганна Ернста, органістом у церкві в Мюльхаузені та Веймарі, керівником камерної музики при великокнязівському ангальткетенському дворі. У 1723 був призначений в Лейпциг директором хору музики.

Після прослуховування фрагментів із біографії композитора учні зазначають, що його життя було «на колесах», композитор переїжджав із місця на місце.

У ті часи життя музиканта було важким, постійний пошук заробітку змушував його шукати нове місце роботи. Біографи розповідали також про те, що надто незалежна вдача була у композитора, і музику він писав «недостатньо улесливу». Довгий час Бах працював у церкві, супроводжуючи службу. Тому їм написано багато музики для органу – могутнього, гучноголосого інструменту, який за звучанням суперничає з цілим симфонічним оркестром.(На екрані з'являється зображення органу.)

Бах, як і багато інших людей, долав одну життєву негаразди за іншою. Разом із ним була його родина. Втомлений приходив Бах із роботи. І сім'я зустрічала його у вітальні за столом, ділилися враженнями про минулий день. Прислухаймося до цієї розмови.

(Слухання органної Прелюдії мі-мінор.)

Яким був характер розмови? Як між собою розмовляли? Спокійним чи нервовим був діалог? (розмовляли з повагою один до одного, ніхто нікого не перебивав; розмірене, спокійне мовлення)

Як ви це зрозуміли? (Музика підказала: спокійний, неквапливий темп, тиха динаміка, голоси звучали по черзі)

Про що могла бути розмова? (Відповіді дітей)

– Така згода у музиці називається поліфонія (з грецького «багатоголосся»).

(На екрані – визначення "поліфонія".)

Допомагала зберігати тепло домашнього вогнищамама – Ганна Магдалена. Перша дружина Баха померла, і Ганна Магдалена стала для дітей справжньою матір'ю, а для самого Баха – другом, який допомагає долати труднощі. Композитор присвятив музику Ганні Магдалене – свого роду лист-визнання.

(Звучить «Скерцо» із сюїти №2 І. С. Баха.)

Після прослуховування учні діляться своїми враженнями, звертають увагу на настрій, засоби виразності, на соло інструмент з ніжним голосом – флейту.

(На екрані – зображення флейти.)

(На екрані – визначення "гомофонія".)

Як би ви назвали цю музику? (метелик, жарт, хмара, що пурхає) Чому? (Відповіді дітей)

Сам Бах назвав її "Скерцо".(На дошці - нове слово "скерцо".)

Скерцо з італійської – «жарт». За часів композитора музичні назви давали, як правило, італійською, оскільки професійна музика з'явилася в Італії.

Як ви вважаєте, чому композитор так назвав свою музику? (відповіді дітей) Можливо, тому, що хотів бачити своїх дружину і дітей усміхненими, які на мить забувають життєві негаразди.

Далі учні діляться групи. Кожній групі лунають аркуші паперу та фломастери. Їм пропонується зобразити музику "Скерцо", відчути її пульс, рух мелодії. Також на екрані дошки один/двоє учнів показують пульс музики. Після виконання завдання відбувається обговорення виконаної роботи. Кожна група захищає свій проект, аналізує роботу учнів біля дошки. Далі хлопці приходять до висновку, що музика безперервно рухається, захоплюючи нашу фантазію за собою.

Після цього учням пропонується розглянути жіночі портрети та визначити, який із образів за своєю інтонацією найближче музиці «Скерцо».

(На екрані – жіночі портрети: селянки (А. Венеціанов «На жниві»), купчихи (Б. Кустодієв «Купчиха за чаєм»), дворянки (Т. Гейнсборо «Дама в блакитному»).)

Діти розмірковують над образами. У «Дами в блакитному» посмішка швидкоплинна, ледь помітна, легка, витончена, близька за інтонацією «Скерцо». Це невипадково, тому що обидва твори створювалися приблизно в один час,XVIIIстолітті, яке сучасники називали «Галантним віком». Тому і жарт витончений, тонкий, трохи прикритий, інтелігентний.

Як ви вважаєте, чи можна назвати цю музику сучасною нам? (Можливо, тому що Бах висловив щирі почуття до своїх рідних людей, і ми це зрозуміли; але в наші дні ці почуття висловлюють більш відкрито)

Що найбільше вас привабило в музиці Баха? Може, вона вам чимось допомогла? (музика допомагає уважно слухати співрозмовника, дбайливіше, з добротою ставитися один до одного)

Справді, музика допомагає людині залишатися доброю, чуйною до оточуючих людей.

Згадайте, що коли зустрічалися члени родини Баха після важкого дня, вони розсаджувалися за круглим столом, запалювали свічки та розповідали про свої повсякденні справи. З якими почуттями? (З добротою, повагою, щирістю, м'якістю)

Давайте запалимо нашу свічку і уявімо, що це шматок полум'я того вогню, який зігрівав сім'ю Бахів.

(Запалюється свічка, на екрані з'являється полум'я свічки.)

Виконується пісня «Свічки» (авт. М. Звездинський).

Подивіться один на одного, відчуйте себе. Тепліше стало? Значить, ми недаремно з вами постаралися.

На уроці ми самі відчули як музика, навіть така старовинна, як музика Баха, перетворює наше життя через нас самих. Якщо музика знаходить відгук у нашій душі, значить, на якусь мить ми стаємо добрішими.

На уроці ми зустрічалися з різними витворами мистецтва. По-своєму автори торкаються проблем, які хвилюють не лише їх, а й багатьох людей. Як ви вважаєте, що їх об'єднує? (Відповіді дітей) Вони щиро, правдиво виражають своє ставлення до життя, використовуючи різні художні фарби.

Великий російський письменник Федір Михайлович Достоєвський говорив: "Ідеї змінюються, серце залишається одне". Справді, минають роки, народжуються та вмирають люди, але залишаються вічні цінності – Віра, Доброта, Надія, Щирість, Любов...

Домашнє завдання: написати лист-визнання рідній людині (у вигляді вірша, листівки, малюнка, вироби тощо).

Поняття «мистецтво» відоме кожному. Воно оточує нас протягом усього життя. Мистецтво відіграє велику роль у розвитку людства. Воно виникло ще задовго до створення писемності. З нашої статті ви можете дізнатися про роль та завдання.

Що таке мистецтво? Загальна інформація

Поняття «мистецтво» досить багатогранне. Зазвичай під ним мають на увазі галузь людської діяльності, яка може задовольнити одну духовну потребу, а саме любов до прекрасного. Мистецтво – це особлива форма суспільної свідомості. Саме воно є художнім відображенням людського життя. Завдяки йому можна з'ясувати, як жили люди в той інший часовий проміжок.

Найпершим автором, який розкрив поняття «мистецтво», був Шарль Бате. Він створив цілий трактат, у якому класифікував цю галузь людської діяльності. Його книга "Витончені мистецтва, зведені до одного принципу" була опублікована в 1746 році. Шарль Бате вважає, що їх можна визначити за кількома критеріями. Автор упевнений, що мистецтво приносить задоволення, а також має духовний, а не тілесний характер.

Поняття «мистецтво» включає живопис, музику, поезію, архітектуру та багато іншого, з чим ми стикаємося щодня. Будь-який вид художньої діяльності відрізняється певними позитивними якостями. Кожна сфера мистецтва має особливий спосіб відтворення дійсності та мистецькі завдання. Усі види художньої діяльності поділяються на пологи та жанри.
Зазвичай мистецтво ділять на три групи:

  • тонічну (музика та поезія);
  • образну (архітектура, живопис та скульптура);
  • змішану (хореографія, акторська майстерність, ораторське мистецтво та інші).

Існують різноманітні види мистецтва:

  • просторове, у якому завдяки побудові відкривається видимий образ (скульптура, архітектура);
  • тимчасове, в якому значення набуває композиція, що розгортається в реальному часі (поезія, музика);
  • просторово-часове – видовищне мистецтво (циркова вистава, кіно, хореографія).

Графіка

Мистецтво графіки - це вид, який включає малюнок і друковану графіку зображень (гравюра, мінотопія та інше). Її виразні засоби - контур, штрих, фон та пляма. Відомо, що це найпопулярніший вид образотворчого мистецтва. За своїм змістом та формою графіка має багато спільного з живописом.

Гравюра – це вид графіки, в якому малюнок є друкованим відбитком. Наносять його спеціальним гравером. Гравюра може бути зображена на металі, дереві та лінолеумі.

Ще один популярний вид графіки - особливий спосіб плоского друку, при якому друкованою формою є поверхня каменю. Даний вид винайдено у 1798 році. Зображення на камінь наносять за допомогою спеціальної туші чи олівця.

Мистецтво графіки - найдавніше з усіх існуючих. Перші зображення існують з часів неоліту та бронзового віку. Наші пращури помітили, що наші пращури вичерпували малюнок на стінах печер і скелях. Через деякий час зображення наносилися на зброю та предмети побуту. Після того, як з'явилася писемність, графіка використовувалася при оформленні листів, книг та грамот.

Способи копіювання малюнків багато років були невідомі. Саме тому всі зображення створювалися у єдиному екземплярі. Не секрет, що сьогодні такі графічні малюнки користуються попитом у колекціонерів.

У середині 20 століття фахівці почали розробляти техніку чорно-білої графіки. Було створено понад 20 варіантів графічної фактури. Було видано навчальні посібники. Сьогодні графіка посідає чільне місце у мистецтві.

Бенто

Бенто – це незвичайне мистецтво для дітей та дорослих. Не секрет, що багато батьків не знають, як привчити своє дитя до здорового харчування. Сьогодні на прилавках магазинів є великий вибір шкідливої ​​і навіть небезпечної їжі. На допомогу може прийти новий видмистецтва – бенто. З'явилося воно у Китаї. Таким терміном китайці називають їжу, яку вони запаковують у спеціальні коробочки та беруть із собою на навчання чи роботу. Бенто - це витвір мистецтва, який можна з'їсти. Талановиті домогосподарки та кухарі створюють із їжі фігурки та невеликі картини. Головна відмінність такої їжі – це збалансованість та наявність великої кількості вітамінів. Китайці створюють їстівний витвір мистецтва лише з корисної їжі.

Бенто - це мистецтво для дітей та дорослих, завдяки якому дитина із задоволенням вживатиме корисні продукти. У нас воно ще не таке популярне, але вже відомо кілька майстрів, які освоїли цю техніку.

Вплив мистецтва на свідомість та життя дитини. Як пояснити дитині сучасні твори мистецької діяльності?

Мистецтво грає важливу рольу житті дитини та розвитку її особистості. Сьогодні абсолютно кожна людина повинна мати хоча б базові знання про ту чи іншу сферу діяльності. Суспільство стрімко розвивається, і тому кожна особистість має бути багатогранною. Багато сучасних батьків намагаються якомога раніше прищепити своєму чаду любов до мистецтва. Для цього розроблено чимало методик виховання, які можна використовувати з перших місяців життя дитини.

Поняття про види мистецтва дитина отримує ще у школі. Зазвичай батьки, викладачі та вихователі приділяють багато уваги письму, читанню, рахунку та іншим предметам, за які відповідає ліва півкуля мозку. Для розвитку правого потрібно займатися музикою, танцями та іншими видами мистецтв. Важливо розвивати обидві півкулі мозку, щоб надалі стати повністю сформованою особистістю.

Завдяки освоюванню мистецтва у дитини:

  • формується особистість;
  • підвищується рівень інтелектуального потенціалу;
  • формуються моральні орієнтири;
  • розвивається спроможність творчого мислення;
  • з'являється впевненість у собі та підвищується самооцінка;
  • розвивається пам'ять та увага;
  • розширюється кругозір.

Для того щоб познайомити дитину з мистецтвом, важливо в першу чергу організувати зону, в якій зберігатимуться всі матеріали, необхідні для творчої діяльності. Знадобиться мати вдома кілька книг про мистецтво. З дитинства дитині необхідно читати їх. Важливо обговорювати все досліджене. Для знайомства з мистецтвом знадобиться хоча б раз на місяць відвідувати з дитиною музеї, галереї, театри та виставки. У жодному разі не можна викидати малюнки, аплікації та вироби, створені руками дітей. Завдяки їм можна побачити творче зростання дитини. Важливо також якомога раніше записати його в тематичний гурток, заняття в якому будуть йому до душі.

Деякі твори сучасного мистецтва викликають подив з боку як дітей, а й дорослих. Нерідко та чи інша дитина не розуміє архітектури, яка була спроектована модерністами. Важливо пояснити школяру, що будь-який витвір мистецтва - важливий етап у розвитку людства.

Безліч питань у дітей викликають абстрактні картини. Існує чимало спеціальних видань, завдяки яким батьки можуть показати дитині, як важко створити подібний художній твір. Одне з них – «Сам собі Кандинський».

Нерідко дітей цікавить, чи можна порівняти сучасне та первісне мистецтво. Це та багато іншого ви можете з'ясувати у нашій статті.

Образотворче мистецтво. Історія його розвитку у Росії

Відома велика кількість різноманітних видівмистецтв. Кожен із них має свої особливості та переваги. Що таке образотворче мистецтво знає майже кожен. З ним знайомлять дітей ще у ранньому віці.

Це вид художньої діяльності, завдяки якому майстер може за допомогою спеціальних засобівможе відтворити навколишній світ. Його історія у Росії ділиться на два періоди, кордон яких позначили Петровські реформи. Вона була тісно пов'язана з іконопочитанням. Ікони мали своєрідний художній стиль. Мета таких творів мистецтв – показати молитовну зібраність та умиротворення у спілкуванні з Богом. Саме це пояснює наявність у іконах присутність деяких мистецьких засобів. Згодом майстри освоїли відкриваються школи іконописання. Найбільш відомою роботою вважається «Трійця» А. Рубльова. Ікони 15-16 століть відрізняються гармонією фарб.

У 17-му столітті популярними були ікони «фрязького листа». Вони характеризуються елементами західноєвропейського живопису, саме олійними фарбами, подобою світлотіньового моделювання, точними зображенням людей та природи. Інтерес до ікони як до витвору мистецтва виникає лише у 19 столітті.

Давньоруська скульптура існувала у вигляді різьблення по каменю та дереву. Найчастіше майстри зображували образи святих. Особливу увагу приділяли лику. У 18-19 століттях затребувані були скульптори та живописці з інших країн. Через деякий час стали популярними вітчизняні майстри.

У 18-му столітті найпопулярнішим стає Він характеризується строгістю малюнка, умовністю колориту та використанням сюжетів з Біблії та міфології. Так поступово зароджувалося національне мистецтво.

У 1860-1880 роках відкриваються перші галереї, а вітчизняні майстри стають відомими у всьому світі. Поступово з'являються нові напрями. Кожна з них зайняла важливе місце у формуванні культурної спадщини. У 18-19 століттях людство не тільки знало, що таке образотворче мистецтво, але й активно його використовувало.

Теми, які розкриваються в мистецтві

Дивно, але всі теми та проблеми, які розкривають майстри у своїх художніх творах, актуальні протягом багатьох століть. Стародавні римляни стверджували, що мистецтво, на відміну людського життя, вічне. Це не випадково. Теми у мистецтві висвітлюють суспільні проблеми, які нерідко трапляються і сьогодні. Саме тому вони становлять величезну цінність для людства. Майстри нерідко розкривають у своїх творах тему кохання, природи та дружби.

Згодом змінюються напрями у мистецтві та з'являються нові майстри, але теми та образи залишаються незмінними. Саме тому будь-який твір залишається актуальним упродовж багатьох років.

Мистецтво та його роль

Роль мистецтва у житті суспільства неоціненна. У його основі лежить художньо-образне відбиток реальності. Мистецтво формує духовний вигляд людей, їх почуття, думки та світогляд. Образне відтворення дійсності створює нашу особистість. Мистецтво допомагає розвиватися та самовдосконалюватися. А також пізнавати навколишній світ і себе.

Мистецтво – це культурна спадщина. Завдяки художнім творам можна з'ясувати, як жили люди у той чи інший час. У Останнім часомОсобливу популярність мають різні арт-методики. Завдяки мистецтву можна навчитися контролювати себе. Створюючи художній об'єкт, можна забути про проблеми та позбутися депресії.

Мистецтво та його завдання

Максим Горький вважав, що завдання мистецтва полягають у моральній та естетичній оцінці всіх суттєвих явищ. Письменник говорив, що завдяки цьому можна навчитися розуміти себе, боротися з вульгарністю, вміти розуміти людей і знаходити в них щось добре. Сьогодні відомі три функції мистецької діяльності. Завдання мистецтва полягають у дослідженні, публіцистиці та освіті. Майстри вважають, що функція художньої діяльності - нести прекрасне у душі та серця людей. Микола Васильович Гоголь стверджував, що завдання мистецтва полягає у зображенні дійсності.

Сучасне та первісне мистецтво

Багатьох цікавить, На перший погляд, це неможливо. Однак, це не так. Якщо сприймати мистецтво як засіб самовираження особистості, те й сучасне, і первісне перебуває у однієї площині. Порівнюючи їх, можна зрозуміти, як змінилося сприйняття людини.

Людське мислення стало абстрактнішим. Це свідчить про активний розвиток інтелекту. Згодом людина змінила пріоритети і сьогодні сприймає життя не так, як первісні предки. Раніше майстрів цікавив вигляд предмета та її форми, нині головну роль творах займають емоції. Така відмінність існує з кінця 19 століття.

Підбиваємо підсумки

Важливо з раннього віку розвивати не лише ліве, а й права півкулямозку. Для цього потрібно займатися мистецтвом. Особливо важливо приділяти належну увагу творчому розвитку дитини. Рекомендуємо робити це з перших років його життя. Далеко не кожен розуміє роль, завдання та види мистецтва. Коротко описана інформація в нашій статті дозволяє отримати базові знання про різні мистецькі сфери діяльності.

У художніх творах незмінно відображаються (з волі автора чи незалежно від неї) константи буття, його фундаментальні властивості. Це насамперед такі вселенські та природні засади (універсалії), як хаос і космос, рух і нерухомість, життя і смерть, світло і пітьма, вогонь і вода тощо. Усе це складає комплекс онтологічних тем мистецтва.

Незмінно значущий і надзвичайно багатий, далі антропологічний аспект художньої тематики. Він включає, по-перше, власне духовні засади людського буття з їх антиноміями (відчуженість і причетність, гординя і смирення, готовність творити або руйнувати, гріховність і праведність тощо).

По-друге, сферу інстинктів, пов'язану з душевно-тілесними устремліннями людини, якими є лібідо (статева сфера), жага влади, потяг до матеріальних благ, престижних речей, комфорту тощо. По-третє, то в людях, що визначається їх статтю (мужність, жіночність) та віком (дитинство, юність, зрілість, старість).

І нарешті, по-четверте, це надепохальні ситуації людського життя, історично стійкі форми існування людей (праця і дозвілля, будні та свята; конфліктні та гармонійні засади реальності, мирне життя і війни чи революції; життя у своєму будинку та перебування на чужині чи мандрівки ; приватне життяі т.п.). Подібні ситуації становлять сферу дій та зусиль, нерідко — пошуків та пригод, прагнень людини до здійснення певних цілей.

Названі (і що залишилися неназваними) буттєві початку, приходячи мистецтво, становлять багатий і багатоплановий комплекс вічних тем, багато з яких «архетипові», сягають ритуально-мифологической давнини (архаїці). Ця грань художньої творчостіє надбанням усіх країн та епох. Вона виступає або як явний центр творів, або присутній у них приховано, а то й залишається не усвідомлюваною авторами (міфопоетичний підтекст).

У своєму зверненні до вічних тем мистецтво виявляється спорідненим та близьким до онтологічно орієнтованої філософії та вчень про природу людини (антропології). Заломлення в мистецтві буттєвих констант стало предметом пильного розгляду філософами епохи романтизму, а також вченими міфологічних шкіл Грімм у Німеччині, Ф.І. Буслаєв в Росії) та неоміфологічних. (Н. Фрай), психоаналітичного мистецтвознавства, що орієнтується на праці 3. Фрейда та К. Г. Юнга.

Останнім часом з'явилася низка серйозних робіт, в яких досліджується причетність міфологічної архаїки літературної творчості близьких нам епох (праці Г.Д. Гачова, Є.М. Мелетинського, Смирнова, В.І. Тюпи, В.М. Топорова). На особливу увагу заслуговують теоретичні узагальнення Д.Є. Максимова.

Констатуючи величезну значимість універсалій, що сягають архаїки, для літератури всіх епох, учений водночас говорив про «міфопоетичну традицію» у літературі XIX-XX ст. як явище невсеосяжному, локальному. Ця традиція, стверджує Д.Є. Максимов, тягнеться від Божественної комедії» Данте та поем Мільтона до «Фауста» Гете та містерій Байрона; вона активізується після Вагнера, зокрема у символізмі.

Вчений не погоджується з широко існуючим уявленням про тотальний міфологізм мистецтва та літератури: «Не можна схвалити те неприборкане літературознавче фантазування в сучасних міфологічних тлумаченнях художніх творівяким часто захоплюються серйозні та ерудовані вчені». Ця думка, на наш погляд, цілком справедлива. Власне міфологічне та міфопоетичне початок і (ширше) сфера буттєвих універсалій (при всій її важливості) далеко не вичерпують того, що художньо пізнається та освоюється. Це лише одна із граней тематики мистецтва.

В.Є. Халізєв Теорія літератури. 1999 р.

Вічні теми

Художньо-педагогічна ідея:

Справжнє мистецтво ніколи
не задовольняється лише собою;
воно не є для себе самоціль,
бо мета звуків - твір,
мета - твори - музика,
мета – музики – духовність.
І справжній предмет,
та суб'єкт мистецтва - Людина.
А.Шнітке.

Мета уроку:

    Сприйняття та усвідомлення школярами музики як образного втілення загальнолюдських цінностей, соціально-духовного досвіду поколінь.

Завдання:

    Закріпити знання про синтез жанрів музики (Рок-опера);

    Розвивати емоційно-усвідомлене сприйняття музики.

    Виховувати здатність бачити красу сили духу та сили любові, уміння співчувати, співчувати.

Музичний матеріал:

    Е. Л. Веббер "Ісус Христос - суперзірка".

    Арія "Моління про чашу" (англійською та російською мовами)

    К.Кельмі "Замикаючи коло".

Художній матеріал:

    І. Крамської "Христос у пустелі".

    Н. Ге "Христос і Пілат".

    Діонісій "Розп'яття".

    Л.Да Вінчі "Таємна вечеря".

    Слайдова презентація уроку.

План уроку:

Етапи уроку

Створення проблемно-пошукової ситуації

Слухання Арії Ісуса в Гефсиманському саду англійською мовою.

Обговорення музичного образу

Закріплення знань про синтез жанрів у музиці

Слухання Арії Ісуса в Гефсиманському саду російською мовою.

Аналіз втілення художнього образу Ісуса Христа у літературі, живописі, музиці.

Виконання пісні К.Кельмі "Замикаючи коло"

Рефлексія

Не бійтеся дарувати зігріваючих слів

І добрі робити справи

Чим більше у вогонь ви покладете дров

Тим більше повернеться тепла

Омар Хайям

Хід уроку

У: - Доброго дня. Хлопці, що ви бачите на цій картині?

У: Що таке чаша, дайте визначення цьому предмету.

Д: - Те, що можна заповнити, із чого можна пити і т.д.

У: - У словнику Ожегова сказано: "Чаша - посуд для пиття". (Слайд №2)

Згадаймо висловлювання, де вживається це слово. (Після того, як діти навели свої приклади, запропонувати висловлювання, перелічені на слайді №3).

У: - Як ви розумієте наведені нижче висловлювання?

Пити гірку чашу (зазнавати нещастя).

Чаша терпіння переповнена (неможливо більше терпіти).

Будинок – повна чаша (в будинку достаток, всього багато).

Випити смертну чашу (померти).

Чаша терезів схиляється в будь-яку сторону (приймається те чи інше рішення).

Виходячи з даних висловлювань, можна дійти висновку, що чаша наповнена не рідиною, а життєвим змістом.

В Індії є дуже один мудрий вислів:

Хочеш дізнатися про людину, тоді задінь її

Людина – це судина,

чим наповнений, те й почне вихлюпуватися з нього

Слухайте музичний уривок. Чим заповнена чаша цієї людини?

(Звучить "Арія Ісуса в Гефсиманському саду" (англійською мовою). 5.20)

У: - Яким видається вам образ людини в музиці?

Д; (Людина страждає, на душі в неї неспокійно, здається, вона кричить від розпачу).

У: - Як ви вважаєте, це музика класична чи сучасна? До якого іміджу її можна віднести?

Д: Швидше за все, ця музика була написана в наш час. За стилем твір, що прозвучав, можна віднести до рок-музики.

У: - Ви маєте рацію. Пролунав фрагмент рок-опери.

Чи не здається вам дивним таке поєднання? Рок – опера. Що може, на вашу думку, об'єднати два такі різних напряміву музиці? (слайд №4).

Д: - Бажання композиторів зробити доступним сучасному слухачеві оперне мистецтво.

У: Опера - це музична вистава, що розвивається за своїми законами. Незважаючи на те, що опера з'явилася в 16 столітті, вона постійно змінювалася, була різноманітною і комічною, сатиричною і трагічною. З пишними декораціями та скромними костюмами на вуличних підмостках. Не так давно ми слухали оперу "Ріголетто", де йшлося про розпусного, пихатого, легковажного Герцога і його оточення. А рок-музика – це спосіб заявити про проблеми суспільства.

Дійсно, Рок став способом вираження певних настроїв молодого покоління, його ставлення до довкілля та її проблем. У рок прийшло чимало яскравих індивідуальностей, поетично та музично обдарованих людей. Вони прагнули знайти у році музичні можливості розкриття змісту.

Пошук нових виразних засобів, привів музикантів до творчого використання інших напрямів минулого та сьогодення, у тому числі й музичної класики. Особливе місце посідає зв'язок із оперою. Адже опера – театр, дійство, а рок своєю манерою виконання, різними декоративно – світловими ефектами тяжіє до театру. Найважливіша якість рок-опери - внутрішня єдність музики та драматичної дії.

Сьогодні на уроці прозвучав фрагмент рок - опери "Ісус Христос - суперзірка". Поставлена ​​в 1971 році на Бродвеї, вона стала справжньою сенсацією нью-йоркського театрального сезону, позначивши повною мірою народження нового жанру. (Слайд №5)

У: - Як ви вважаєте, кому з героїв належить ця арія?

Ісус Христос -який призначений для позбавлення людей від зла, але в результаті сам виявляється жертвою

Юда –зрадник, але який зраджує заради спасіння самого Христа та його справи

Понтій Пілат –який карає проти своєї волі

цар Ірод– у якому втілено всі можливі вади.

Д: - Найімовірніше, Ісусу Христу. У музиці чути розповідь страждаючої людини, музика сповнена болю, розпачу.

У: - Що ви знаєте про життя цієї людини? Яким він вам видається?

Д: – Це людина – син Бога, який прийшов на землю, щоб урятувати людей.

У: - Як ви вважаєте, про які події розповідається в цьому творі?

Д: - Про останніх дняхжиття Ісуса Христа.

У: - Скільки років було Ісусу, коли відбулися ці події?

Д: – 33 роки. Він був молодою, повною силою людиною, можливо, тому вмирати йому не хотілося.

Драма Ісуса, що йде на тортури і страту в ім'я щастя людей, зрада Юди, зречення улюбленого учня - Петра, постать Пілата - римського намісника Юдеї, що чинить несправедливий суд, натовп, що відкидає свого пророка і прирікає його на загибель. Всі ці події та образи євангельського переказу, наповнені високим трагізмом, глибоким людським змістом, здавна привертали і до сьогодні привертають до себе увагу композиторів, письменників.

У: - Багато художників зображували на своїх полотнах Ісуса Христа. Перед вами зоровий ряд:

1.Діонісій. Розп'яття.1512рік

2.Н.Н. Ге Христос і Пилат 1890 рік

3.Леонардо да Вінчі. таємна вечеря

4.І.Крамський. Христос у пустелі

У: Давайте послухаємо ще раз сцену "Моління про чашу" і визначимо, якою картиною співзвучна ця музика? Вслухайтеся, якими почуттями та думками сповнена арія Христа? (Звучить Арія "Молення про чашу" російською). (Тека "Музика") 5.20.

У: - Якими почуттями вона сповнена? Як побудовано арію Ісуса?

Д:- Спочатку музика звучить тихо, лірично, потім зростає напруга, що часом доходить до крику розпачу, але потім все завмирає і знову звучить початкова мелодія. Але вона сповнена впевненості, Ісус прийняв рішення, і в музиці відчувається ця впевненість, звучання стає гучнішим.

У: - До кого він звертається?

Д: – До Бога, до батька. Христос запитує: "За що мені смерть?" Він не хоче вмирати, але розуміє, що він має виконати те, що визначено долею.

У: - Подивіться уважно. Якій картині співзвучна музика? (Слайд №6)

Аналізуючи художнє втілення образу Христа музикою, живопису, біблії. Діти приходять до думки, що картина І. Крамського "Христос у пустелі" більш співзвучна музиці. (Слайд №7)

Глибоко самотній, що сидить на тлі пустельного, кам'янистого пейзажу, що прибуває у тяжкому роздумі, Христос сприймається як символ готовності принести себе в жертву в ім'я вищої мети.

У: - Творці опери, (Слайд №8)були дуже молоді (композитор Ллойд Уебер -23року, автору лібретто Тіму Райсу - 26).

Як ви вважаєте, чому в середині 20 століття, у століття стрімкого технічного прогресу, космічних технологій, наукових відкриттів, зовсім молоді люди звернулися до цієї теми?

Д: - Знаходили у християнських молитвах ідеал чистоти, безкорисливості та братерської любові. Шлях до духовного оновлення суспільства, що занурилося в жадібність, корисливість та егоїзм. (Слайд №9).

"Ми розглядаємо Ісуса не як Бога, але як людину, яка опинилася в потрібний часу потрібному місці – говорив Тім Райс в інтерв'ю Time. Наше завдання – розповісти історію Ісуса-людини. Думаю, під таким кутом зору велич його лише зростає" .

Остання сцена говорить про те, що перед нами розгорнулася театральна вистава. Вистава на тему, яку в мистецтві називають «вічною» – про кохання, дружбу, зраду, жертовність. «Вічною» ця тема називається тому, що змушує задуматися, розмірковувати людей усіх епох, різного віку.

Минуло понад 40 років від дня створення рок - опери "Ісус Христос - суперзірка", але й сьогодні цей твір залишається затребуваним слухачами.

Повернімося до нашого першого слайду і кожен спробує наповнити свою чашу емоціями, почуттями, які виникли у вас.

Д: - добро, співчуття, любов, жалість

Напевно, саме тому ми й сьогодні звертаємось до образу Ісуса Христа.

Забєлін Владислав «Дай нам Боже»

1.Дай мені боже трохи більше
Щастя і кохання
І друзів добрих теж
Щоб не підвели

Пр: вночі навстіж вікна
Відчиню і помолюся
Посміхнуться з неба зірки
І зникне смуток
Посміхнуться з неба зірки
І зникне смуток

2.Дай нам Боже бути мудрішим
І сильніше бути
Дай один до одного бути добрішим
Навчи кохати

Список літератури та інтернет ресурсів.

    Гаврилов А. Що таке доля? //Музика та ти №8, 1989.

    Закірова Г.Я. Сучасні музичні жанри. //Музика у шкільництві №1,2005.

    Кольцова О.М. Рок-опера "Ісус Христос - суперзірка". //Музика у шкільництві №3, 2004.

    Коновалов І. Біля витоків рок-опери. // Музика та ти №3, 1990.

    Орлова Є. В. До проблеми взаємин східних та західних художніх традицій у музиці XX століття. //Музика у школі №6, 2004.

    Прокошин Ю.С. Американська опера 80-х XX століття. //Музика у шкільництві №3, 2004.

    Райгородський Б.Д. Що може бути музика. //Музика у шкільництві №4, 2004.

    Енциклопедія "Мистецтво". М.: Аванта, 2001. Том 7, частина 3.

    CD "Кирилл та Міфодій"

  1. Число стилів та напрямів величезне, якщо не нескінченно. Ключовим ознакою, яким твори можна групувати за стилями, є єдині принципи художнього мислення. Зміна одних методів художнього мислення іншими (чергування типів композицій, прийомів просторових побудов, особливостей колориту) невипадкова. Історично мінливе і наше сприйняття мистецтва.
    Вибудовуючи систему стилів в ієрархічному порядку, дотримуватимемося європоцентристської традиції. Найбільшим у історії мистецтва є поняття епохи. Для кожної епохи характерна певна «картина світу», що складається з філософських, релігійних, політичних ідей, наукових уявлень, психологічних особливостей світосприйняття, етичних та моральних норм, естетичних критеріїв життя, за якою й відрізняють одну епоху від іншої. Такі Первісна епоха, епоха Стародавнього світу, Античність, Середньовіччі, Відродження, Новий час.
    Стилі в мистецтві не мають чітких кордонів, вони плавно переходять один до одного і перебувають у безперервному розвитку, змішуванні та протидії. В рамках одного історичного художнього стилю завжди зароджується новий, а той у свою чергу переходить у наступний. Багато стилів співіснують одночасно і тому чистих стиліввзагалі не буває.
    В ту саму історичну епоху можуть співіснувати кілька стилів. Наприклад, Класицизм, Академізм і Бароко у XVII столітті, Рококо і Неокласицизм – у XVIII, Романтизм та Академізм – у XIX. Такі стилі, як, наприклад, класицизм і бароко називають великими стилями, оскільки вони поширюються на всі види мистецтва: архітектуру, живопис, декоративно-ужиткове мистецтво, літературу, музику.
    Слід розрізняти: художні стилі, напрями, течії, школи та особливості індивідуальних стилівокремих майстрів. У межах одного стилю може бути кілька художніх напрямів. Художній напрямок складається як із типових для даної епохи ознак, так і зі своєрідних способів художнього мислення. Стиль модерн, наприклад, включає низку напрямів рубежу століть: і постімпресіонізм, і символізм, і фовізм тощо. З іншого боку, поняття символізму, як художнього напряму, добре розроблено в літературі, тоді як у живопису воно дуже розмите і об'єднує художників, настільки різних стилістично, що часто трактується лише як світогляд, що їх об'єднує.

    Нижче будуть наведені визначення епох, стилів та напрямів, які так чи інакше відобразились у сучасному образотворчому та декоративно-ужитковому мистецтві.

    - художній стиль, що сформувався в країнах Західної та Центральної Європиу XII-XV ст. Він став результатом багатовікової еволюції середньовічного мистецтва, його вищою стадією і водночас першим історії загальноєвропейським, міжнародним художнім стилем. Він охопив усі види мистецтва - архітектуру, скульптуру, живопис, вітраж, книжкове оформлення, декоративно-ужиткове мистецтво. Основою готичного стилю була архітектура, яка характеризується спрямованими вгору стрілчастими арками, кольоровими вітражами, візуальною дематеріалізацією форми.
    Елементи готичного мистецтва часто можна зустріти у сучасному оформленні інтер'єрів, зокрема, у настінному розписі, рідше у станковому живописі. З кінця минулого століття існує готична субкультура, що яскраво виявилася музикою, поезією, дизайном одягу.
    (Ренесанс) - (франц. Renaissance, італ. Rinascimento) Епоха в культурному та ідейному розвитку низки країн Західної та Центральної Європи, а також деяких країн Східної Європи. Основні відмінні рисиКультура Відродження: світський характер, гуманістичний світогляд, звернення до античної культурної спадщини, свого роду "відродження" його (звідси і назва). Культура Відродження має специфічні особливості перехідної епохи від середньовіччя до нового часу, в якій старе і нове, переплітаючись, утворюють своєрідний, якісно новий сплав. Складним є питання про хронологічні межі Відродження (в Італії - 14-16 ст., в інших країнах - 15-16 ст.), його територіальне поширення та національні особливості. Елементи цього стилю в сучасному мистецтвіДосить часто використовуються в настінних розписах, рідше станкового живопису.
    - (Від італійського maniera - прийом, манера) протягом у європейському мистецтві XVI століття. Представники маньєризму відійшли від ренесансного гармонійного сприйняття світу, гуманістичної концепції людини як досконалого творіння природи. Гостро сприйняття життя поєднувалося з програмним прагненням не слідувати природі, а виражати суб'єктивну " внутрішню ідеюхудожнього образу, що народжується в душі художника. Найяскравіше проявився в Італії. Для італійського маньєризму 1520-х рр. (Понтормо, Парміджаніно, Джуліо Романо) характерні драматична гострота образів, трагізм світосприйняття, ускладненість і перебільшена експресія поз і мотив фігур, колористичні та світлотіньові дисонанси Останнім часом став використовуватися мистецтвознавцями для позначення явищ у сучасному мистецтві, пов'язаних із трансформацією історичних стилів.
    - Історичний художній стиль, який набув поширення спочатку в Італії в сірий. XVI-XVII століття, та був у Франції, Іспанії, Фландрії та Німеччини XVII-XVIII ст. Ширше цей термін використовується для визначення тенденцій, що вічно оновлюються, неспокійного, романтичного світовідчуття, мислення в експресивних, динамічних формах. Зрештою, у кожному часі, майже в кожному історичному художньому стилі можна виявити свій «період бароко» як етап найвищого творчого піднесення, напруження емоцій, вибухонебезпечності форм.
    - художній стиль у західноєвропейському мистецтві XVII – поч. XIX століття та в російській XVIII- Поч. XIX, що звертався до античної спадщини як до ідеалу для наслідування. Він виявився в архітектурі, скульптурі, живописі, декоративно-ужитковому мистецтві. Художники-класицисти вважали античність вищим досягненням і зробили її своїм еталоном у мистецтві, якому прагнули наслідувати. Згодом переродився на академізм.
    - Напрямок в європейському і російському мистецтві 1820-1830-х рр.., Що змінило класицизм. Романтики висували першому плані індивідуальність, протиставляючи ідеальної красі класицистів «недосконалу» реальність. Художників приваблювали яскраві, рідкісні, надзвичайні явища, і навіть образи фантастичного характеру. У мистецтві романтизму велику роль грає гостре індивідуальне сприйняття та переживання. Романтизм звільнив мистецтво від абстрактних класицистичних догм і повернув його до національної історії та образів народного фольклору.
    - (Від латів. sentiment - почуття) - напрямок західного мистецтва другої половини XVIII., що виражає розчарування в "цивілізації", заснованої на ідеалах "розуму" (ідеології Просвітництва). С. проголошує почуття, усамітнений роздум, простоту сільського життя. маленької людини”. Ідеологом С. вважається Ж. Ж. Руссо.
    - Напрямок у мистецтві, що прагне з найбільшою правдою і достовірністю відобразити як зовнішню форму, так і сутність явищ і речей. Як творчий метод поєднує у собі індивідуальні та типові риси при створенні образу. Найдовше за часом існування напрямок, що розвивається від первісної доби до наших днів.
    - Напрямок у європейській художній культурі кінця XIX-початку XX ст. Виниклий як реакція на панування в гуманітарній сфері норм буржуазного "розсудливості" (у філософії, естетиці - позитивізму, у мистецтві - натуралізму), символізм насамперед оформився у французькій літературі кінця 1860-70-ті рр., пізніше набув поширення в Бельгії, Німеччині , Австрія, Норвегія, Росія. Естетичні принципи символізму багато в чому сягали ідей романтизму, і навіть до деяким доктринам ідеалістичної філософії А. Шопенгауера, Еге. Гартмана, частково Ф. Ніцше, до творчості і теоретизування німецького композитора Р. Вагнера. Живий дійсності символізм протиставляв світ видінь і мрій. Універсальним інструментом розуміння таємниць буття та індивідуальної свідомості вважався символ, породжений поетичним прозрінням і що виражає потойбічний, прихований від повсякденного свідомості сенс явищ. Художник-творець розглядався як посередник між реальним і надчуттєвим, який скрізь знаходить "знаки" світової гармонії, що пророчо вгадує ознаки майбутнього як у сучасних явищах, так і в подіях минулого.
    - (від фр. impression - враження) напрямок у мистецтві останньої третини XIX - початку XX в., що у Франції. Назва була введена художнім критиком Л. Леруа, що зневажливо відгукнувся про виставку художників 1874, де серед інших була представлена ​​картина К. Моне «Схід сонця. Враження». Імпресіонізм стверджував красу реального світу, акцентуючи свіжість першого враження, мінливість оточуючого. Переважна увага до вирішення суто мальовничих завдань зменшувало традиційне уявлення про малюнок як про головну складову частини твору мистецтва. Імпресіонізм зробив потужний вплив на мистецтво європейських країн і США, пробудив інтерес до сюжетів з реального життя. (Е. Мане, Е. Дега, О. Ренуар, К. Моне, А. Сіслей та ін.)
    - Течія в живопису (синонім - дивізіонізм), що розвивалося в рамках неоімпресіонізму. Неоімпресіонізм виник у Франції в 1885 році і набув поширення також у Бельгії та Італії. Неоімпресіоністи намагалися застосувати в мистецтві новітні досягнення в галузі оптики, згідно з якими виконаний роздільними точками основних кольорів живопис у зоровому сприйнятті дає злиття кольорів і всю гаму живопису. (Ж. Сірка, П. Сіньяк, К. Пісарро).
    Постімпресіонізм- умовна збірна назва основних напрямів французького живопису к. XIX - 1-ий чверт. XX ст. Мистецтво постімпресіонізму виникло як реакція на імпресіонізм, який фіксував увагу на передачі миті, на відчутті живописності та втратив інтерес до форми предметів. Серед постімпресіоністів – П. Сезанн, П. Гоген, В. Гог та ін.
    - Стиль в європейському та американському мистецтві на рубежі XIX-XX століть. Модерн перемислював і стилізував риси мистецтва різних епох, і виробив власні художні прийоми, основні принципи ти. Об'єктом стилізації модерну також стають і природні форми. Цим пояснюється не тільки інтерес до раціональних орнаментів у виробництві модерну, але і їх композиційна і пластикова структура, велика кількість них контурів, що нагадують питальні форми.
    Тісно пов'язаний з модерном - символізм, що поклав естетико-філософською основою для модерну, спираючись на модерн як на площу реалізацію своїх ідей. Модерн мав у різних країнах різні назви, які по суті є синонімами: Ар Нуво – у Франції, Сецесій – в Австрії, Югендстиль – у Німеччині, Ліберті – в Італії.
    – (від фр. modern – сучасний) загальна назва низки напрямків мистецтва першої половини XX ст., для яких характерні заперечення традиційних форм та естетики минулого. Модернізм близький до авангардизму і протилежний академізму.
    - назва, що поєднує коло художніх напрямів, поширених у 1905-1930-х роках. (фовізм, кубізм, футуризм, експресіонізм, дадаїзм, сюрреалізм). Всі ці напрями поєднує прагнення оновити мову мистецтва, переосмислити її завдання, набути свободи художнього вираження.
    - Напрямок у мистецтві к. XIX - н. XX ст., засноване на творчих уроках французького художника Поля Сезанна, який зводив усі форми у зображенні до найпростіших геометричних фігур, а колорит – до контрастних побудов теплих та холодних тонів. Сезанізм послужив однією з відправних точок для кубізму. Величезною мірою сезанізм вплинув також на вітчизняну реалістичну школу живопису.
    - (від fauve - дикий) авангардистська течія у французькому мистецтві н. XX ст. Назва «дикі» було надано сучасними критиками групі художників, які виступили в 1905 р. в паризькому Салоні незалежних, і мало іронічний характер. До групи входили А. Матісс, А. Марке, Ж. Руо, М. де Вламінк, А. Дерен, Р. Дюфі, Ж. Шлюб, К. ван Донген та ін. , пошук імпульсів у примітивній творчості, мистецтві середньовіччя та Сходу.
    - навмисне спрощення образотворчих засобів, наслідування примітивних стадій розвитку мистецтва Цим терміном позначають т.зв. наївне мистецтво художників, які здобули спеціальної освіти, проте залучених до загального художнього процесу к. XIX - поч. XX ст. Творам цих художників - Н. Піросмані, А. Руссо, В. Селіванова та ін. властива своєрідна дитячість в інтерпретації натури, поєднання узагальненої форми та дрібної буквальності в деталях. Примітивізм форми аж ніяк не визначає примітивність змісту. Він часто служить джерелом для професіоналів, які запозичили з народного, по суті, примітивного мистецтва форми, образи, методи. З примітивізму черпали натхнення М. Гончарова, М. Ларіонов, П. Пікассо, А. Матісс.
    - Напрямок у мистецтві, що склалося на основі дотримання канонів античності та епохи Відродження. Існувала в багатьох європейських школах мистецтва з XVI по XIX століття. Академізм перетворював класичні традиції на систему «вічних» правил і розпоряджень, що сковували творчі пошуки, намагався протиставити недосконалій живій природі «високі» покращені, доведені до досконалості позанаціональні та позачасові форми краси. Для Академізму характерна перевага сюжетів із античної міфології, біблійних чи історичних тим сюжетам із сучасного художника життя.
    - (Франц. Cubisme, від Cube - куб) напрям в мистецтві першої чверті XX століття. Пластична мова кубізму ґрунтується на деформації та розкладу предметів на геометричні площі, пластиковому зрушенні форми. Народження кубізму посідає 1907-1908 року - напередодні першої Першої світової. Безперечним лідером цього напряму став поет та публіцист Г.Аполлінер. Ця течія одним із перших втілила провідні тенденції подальшого розвитку мистецтва ХХ століття. Однією із цих тенденцій стало домінування концепції над художньою самоцінністю картини. Батьками кубізму вважають Ж.Брака та П.Пікассо. До течії, що виникла, приєдналися Фернан Леже, Робер Делоне, Хуан Гріс та ін.
    - течія в літературі, живопису та кінематографі, що виникла у 1924 році у Франції. Воно значною мірою сприяло формуванню свідомості сучасної людини. Головні діячі руху – Андре Бретон, Луї Арагон, Сальвадор Далі, Луїс Бунюель, Хуан Міро та багато інших художників усього світу. Сюрреалізм висловлював ідею існування поза реального, особливо значної ролі тут набувають абсурд, несвідоме, сни, мрії. Одним з характерних методівхудожника-сюрреаліста є усунення від усвідомленої творчості, що робить його інструментом, що різними способами витягує химерні образи підсвідомості, споріднені з галюцинаціями. Сюрреалізм пережив кілька криз, пережив другу світову війну і поступово, зливаючись з масовою культурою, перетинаючи трансавангард, увійшов як складова частина в постмодернізм.
    - (від лат. futurum - майбутнє) літературно-xудожственне течії в мистецтві 1910-х років. Відповідаючи собі полю образа мистецтва майбутнього, футизм в якості основної програми висував ідею роздроблення культорних стереотипів і пропозиції. як головних ознак сьогодення і майбутнього. Дорожньою художньою ідеєю футиризму став пошук пластичного виразу стрімкості руху як основного ознака життя сучасного. Руська версія футиризму носила назву кубофитуризм і була заснована на з'єднанні пластичних принципів французької кубої. ypізмa.


     
Статті потемі:
Як і скільки пекти яловичину
Запікання м'яса в духовці популярне серед господарок. Якщо всі правила дотримані, готову страву подають гарячою та холодною, роблять нарізки для бутербродів. Яловичина в духовці стане блюдом дня, якщо приділити увагу підготовці м'яса для запікання. Якщо не врахувати
Чому сверблять яєчка і що робити, щоб позбутися дискомфорту
Багато чоловіків цікавляться, чому в них починають свербіти яйця і як усунути цю причину. Одні вважають, що це через некомфортну білизну, інші думають, що справа в нерегулярній гігієні. Так чи інакше, цю проблему слід вирішувати.
Чому сверблять яйця
Фарш для котлет з яловичини та свинини: рецепт з фото
Донедавна я готував котлети лише з домашнього фаршу.  Але буквально днями спробував приготувати їх зі шматка яловичої вирізки, чесно скажу, вони мені дуже сподобалися і припали до смаку всій моїй родині.  Для того щоб котлетки отримав
Схеми виведення космічних апаратів Орбіти штучних супутників Землі