Заняття з першої допомоги для школярів. Практичні заняття з надання першої медичної допомоги. Вивчення нового матеріалу

Конспект пізнавального заняттяв підготовчій групіна тему:

"НАДАННЯ ПЕРШОЇ ДОПОМОГИ".

Розробила: вихователь МБДОУ « Дитячий садоккомбінованого виду №42 "Журавлик" м. Пскова ПЕТРОВА С.А.

Цілі:

Знайомити дітей із елементарними прийомами надання першої медичної допомоги.

Завдання:

1. Закріплювати основні правила безпечної поведінки людини у побуті.

2. Виховувати бажання бути здоровим, почуття відповідальності за особисту безпеку, бажання допомогти.

3. Довести до розуміння дітей, що найчастіше надана перша допомога може врятувати людині здоров'я та життя.

4. Розвивати увагу та спостережливість, вміння самостійно користуватися отриманими знаннями у повсякденному житті.

5. Тренувати в умінні користуватися телефоном.

6. Активізувати мовлення дітей, формувати вміння складати пропозиції щодо заданого початку, працювати над удосконаленням діалогічного мовлення.

7. Розвивати моторику пальців рук.

Попередня робота:

Підбір матеріалу на тему.

Розмови про ЗОЖ.

Екскурсія до медичного кабінету, бесіда з медсестрою.

Розгляд плакатів, брошур з надання першої допомоги.

С/р гри: "Лікарня", "Поліклініка", "Аптека".

Д/і: «Якщо малюк поранився», «Надай першу допомогу».

Розучування пісні "Неслухняні хлопці".

Обладнання:

Телефон.

Картка пам'ятка з номерами телефонів дитячої та дорослої поліклініки, «Швидкої допомоги» з умовними позначеннями.

Машинки «швидкої допомоги» на мотузках, прив'язаних до олівців.

Аптечка з набором медикаментів.

Книга демонстраційна «Надай першу допомогу».

Набір картинок з д/і "Якщо малюк поранився".

Картки із зображенням моментів надання першої допомоги.

Лялька доктора Здравинки.

Хід заняття.

1. Вихователь. «Доброго дня!». Хлопці, ми зараз привіталися, сказали чудове слово «здравствуйте». Хто знає, що означає це слово? (бажати здоров'я

). Раніше говорили «здоров'я», звідси й слово «привіт».

Сьогодні ми з вами поговоримо про здоров'я. Насамперед, давайте, визначимо, що означає бути здоровим.

*Д/і «Продовжи пропозицію» (вихователь вимовляє початок пропозиції, діти вигадують його кінець і вимовляють пропозицію цілком). - Бути здоровим означає (, не хворіти).

не кашляти, не лежати у лікарні, бути сильним тощо. займається спортом, не курить, сильний, бадьорий і т.д..).

– У здорової людини (не болять ноги, зуби без карієсу, немає синців та ран, добрий зір тощо..).

Що може стати на заваді нам бути здоровими? Які чинники впливають на здоров'я? (≈ мікроби, погода, необережність…).

– Як ми повідомляємо лікаря про те, що захворіли? (по телефонуабо в поліклініці).

- Що потрібно знати, щоб викликати лікаря? (номер телефону клініки).

Що потрібно повідомити , коли зателефонуєш до поліклініки? ( прізвище та ім'я, вік хворого,домашнійадресу, що болить).

2. Вихователь. Спробуємо викликати лікаря по телефону. А допоможе нам у цьому телефонна картка-пам'ятка «Медична допомога». Рис.1

Рис.1.Телефонна пам'ятка

*Розгляд телефонної пам'ятки, визначення значення умовних позначень.

*Практичні завдання для дітей (вихователь веде діалог з дитиною по телефону від імені працівника реєстратури): - Припустимо, що в тебевисока температура

. Виклич собі лікаря».

– «Припустимо, у твоєї мами захворіло горло. Виклич їй лікаря».

– «А якщо у твоєї бабусі захворіло серце. Куди треба дзвонити, щоб їй

надали екстрену допомогу?».

Після першого виконання завдання обговорити, чи правильно все зроблено. Звернути увагу чи привіталася дитина, чи вживала ввічливі слова: «будь ласка», «дякуйте», «до побачення», чи правильно пояснив причину виклику і т.д.

Звернути увагу дітей на те, що дорослим лікаря викликають із дорослої поліклініки, а в екстрених випадках – «швидку».

3. Вихователь.

А зараз ми з вами поїдемо на «Станцію швидкої допомоги». Хто знає, що таке "Станція швидкої допомоги"? Місто наше велике, в ньому багато жителів, і одночасно захворіти можуть одразу кілька людей. Тоді поспішають машини швидкої допомоги в різні кінці нашого міста. Давайте подивимося, як швидко їдуть машини швидкої допомоги до хворих.

* Гра для пальчиків «Допомога швидка як птах по шосе до хворого мчить» (До рифленого олівця прив'язана мотузочка, інший її кінець прив'язаний до машинки «швидкої допомоги». Діти в руках крутять олівець, накручуючи мотузку – чия «швидка допомога» швидше приїде хворому). Рис.2. ЛікарЗдравинка.

потерпілому першу допомогу. Найчастіше надана перша допомога може врятувати людині здоров'я та життя. Я хочу сьогодні поговорити з вами про травми та як надати першу допомогу при нещасних випадках. А допоможе нам у цьому моя аптечка та чарівна книга.

а) Розгляд вмісту аптечки.

*Д/в «Для чого це треба?».

(бинт, вата, перекис водню, зеленка, йод, лейкопластир, ватяні палички, таблетки)

Це перекис водню. Вона потрібна для промивання ран.

- Це зеленка. Вона потрібна для змащування ран, щоб вбити мікроби.

– Це пластир. Він потрібний для заклеювання ран.І т.д.

Звернути особливу увагу дітей те що, що таблетки призначає лише лікар, самим ні в якому разі не можна їх їсти, а обробку ран роблять лише чистими руками.

б) Розгляд та читання книги доктора Здравінки.Рис.3.

1 сторінка.

Гордо їхав хлопчик Петя

На своєму велосипеді,

А потім лихачити став -

Кермо руками не тримало!

І звалився на дорогу,

Обдер собі він ноги,

Рис.3. Книга лікаряЗдоров'я. Коліна руками затиснув,

«Ой, як боляче!» закричав .

Щоб падіння уникнути,

треба міцно кермо тримати!

- Хлопці, Петя поранив собі коліна. Йому треба допомогти. Як?

Ссадина, ранка: 1.Сказати дорослому.

2. Промити ранку перекисом водню.

3. Змастити навколо ранки йодом чи зеленкою (ці рідини вбивають мікробів).

4. Заклеїти лейкопластирем, забинтувати чистим бинтом.

-Хто зіграє роль Петі, який отримав травму під час падіння з велосипеда? *Практичне виконання першої допомоги: обробка перекисом водню, змащування країв садна йодом, накладання пов'язки (на коліна приклеюється липка червона плівка, можна одне коліно забинтувати, а інше заклеїти пластиром).

2 сторінка.

На гойдалках гойдався Ваня,

До нього підбігла Таня,

Гойдалки злетіли і ось –

Танюші вдарили в чоло.

Уявіть, що ви опинилися на місці Тані. Що ви будете робити?

Удар: 1. Сказати дорослому.

2. Прикласти до забитого місця щось холодне.

*Д/і «Вибери предмет для прикладання до забитого місця».

На столі різні предмети: ложки, лінійки, кружки (дерев'яні, металеві, пластмасові), шпатель, монета, хустка, совок, коробочка і т.д.). Діти вибирають предмет і прикладають його до чола. Чому саме цей предмет ви обрали? Як можна використовувати носову хустку при забитому місці? (намочити його холодною водою).

3 сторінка.

Ось так носик у Олени -

Кров раптом почала капати.

Ситуація знайома?

Але не треба плакати.

Що ви порадите Оленці?

Кров із носа: 1. Сказати дорослому.

2. Сісти, опустивши підборіддя.

3. Додайте холод до носа.

4. Тримати у носа хустку (дорослий: помістить у ніздрю тампон з перекисом водню).

*Вправа для пальчиків «Скрути тампон».

Дітям пропонується спробувати скрутити тампончик із вати. Нагадати, що робити це треба чистими руками.

4 сторінка.

На вулиці сильний мороз,

Кусає він щоки та ніс.

Але Ваня додому не йде,

Гуляє весь день безперервно.

І ось пальці рук заніміли,

Не знає він, що робити.

Хлопці, а ви знаєте, що робити?

Обмороження: 1. Сказати дорослому.

2. Обережно розтерти обморожене місце рукою, чистою хусткою, доки не порозовіє. Розтирати снігом не можна!

3. Повернутись у тепле приміщення (попити гарячого чаю).

Що потрібно зробити, якщо просто відчули, що вам холодно? ( пострибати, побігати)

Замерзли пальчики трохи,

Ми їх просто розітремо, / труть пальчиками один по одному

І поплескаємо в долоні, / ляскають

Тепле повітря в них надихнемо. / долоні човником, вдих носом, видихання через рот у долоні

Якщо носик, щічки теж показують указ. пальцями на ніс та щоки

Замерзають на морозі, / притиснули долоні до щок

Акуратно їх потрьом, / труть щіки

Але не снігом, а рукою. / труть ніс

Якщо холодно ногам – / перекочуються з п'яти на носок

Бігати, стрибати треба нам. / біжать і стрибають на місці

Якщо все ж таки ти замерз - / обіймають себе

Іди з прогулянки геть! / крокують до стільчиків і сідають

5 сторінка.

Біля вогню грав Коля

І грою був задоволений.

А коли вогонь обпік,

Болі витримати не міг -

Він від болю закричав

Мамі скаржитися став.

– Добре, що Коля побіг до мами. Як ви вважаєте, що мама порадить Колі?

Опік: 1. Сказати дорослому.

2. Підставити під струмінь холодної води(15 хв).

5. Здравинка.

З деякими хлопцями з моєї книжки трапилися неприємності, тому що вони не дотримувалися обережності, не берегли своє здоров'я. А ви також такі?

Вихователь. Наші хлопці зараз виконають пісню про неслухняних хлопців та про себе.

Пісня з рухами "Неслухняні хлопці". / Автор Петрова С.А. /

Неслухняні хлопці якось пішли гуляти / крокують на місці

Хтось на дерево заліз, а хтось каміння став кидати. /зображають «за текстом»

За парканом ходить Петя, а по калюжках Хома, руки в сторони, йдуть по одній лінії;

«плескають»…

Взяли скло десь діти і грають у них друзі, / удари горизон. долонями ін.

ін+жонглірів.

Чим закінчилася прогулянка, нам не важко вгадати, розводять руки в сторони

Неслухняні хлопці не повинні одні гуляти. /погрожують ук.пальц. лев. та ін руки

Норії мокрі від калюжі, з пальця кров із-за скла /показ на ноги. + указ.палець вгору

Шишки, садна, забиті місця... - погуляла дітлахи! / Руки: на лоб, коліна, спину + розлучення.

Ми хлопці не такі, та гуляємо добре. / пружинка

Ну, а якщо що трапилося, то виправимося легко, / похитування в сторони

Допомога першу дамо, до вихователя підемо, / крокують вперед

Ми собі завжди допоможемо та інших не підведемо. /повертаються назад, ляскаючи

6. Доктор Здравінка дякує дітям за пісню і хоче перевірити, як діти засвоїли правила надання першої допомоги:

*Д/і «Допоможи тим, хто потрапив у біду» (до картинки, що відображає конкретний нещасний випадок, дитина підбирає картки із зображенням необхідної першої допомоги). Рис.4. Мал.4 . Картки.

Здравинка. Ви, хлопці, повинні вчитися,

До досконалості прийомів прагнути,

Для того, щоб знати та вміти

Як біди уникнути, вціліти.

Якщо з тобою трапиться біда –

Дорослим розповідай все і завжди.

Рани треба мазати йодом,

При застуді – чай пити з медом.

І запам'ятайте – ліки

Без лікаря давати небезпечно.

Але можна довірити будь-якій дитині

Пластир та йод, бинти та зеленку.

Лікар Здравінка прощається та бажає дітям бути завжди здоровими.

7. Вихователь підбиває підсумки заняття, цікавиться, що найбільше запам'яталося і сподобалося дітям.

Тренінг «Надання першої допомоги» у старшій групі.

Ціль:

Знайомити дітей із елементарними прийомами надання першої медичної допомоги.

Завдання:

1. Закріплювати основні правила безпечної поведінки людини у побуті.

2. Виховувати бажання бути здоровим, почуття відповідальності за особисту безпеку, бажання допомогти.

3. Довести до розуміння дітей, що найчастіше надана перша допомога може врятувати людині здоров'я та життя.

4. Розвивати увагу та спостережливість, вміння самостійно користуватися отриманими знаннями у повсякденному житті.

5. Тренувати в умінні користуватися телефоном.

Хід тренінгу.

(Діти заходять до групи, стають довкола).

  1. Вихователь. "Вітаю!". Хлопці, ми зараз привіталися, сказали чудове слово «Здрастуйте». Хто знає, що означає це слово? («Доброго дня!». Хлопці, ми зараз привіталися, сказали чудове слово «здравствуйте». Хто знає, що означає це слово? ( ). Раніше говорили «здоров'я», звідси й слово «привіт».

Як ви думаєте, про що ми сьогодні говоритимемо.(Відповіді дітей).

Так хлопці, сьогодні ми з вами поговоримо про здоров'я та навчимося надавати першу медичну допомогу. Насамперед, давайте, визначимо, що означає бути здоровим.

Д/і «Продовжи пропозицію»

(Виховник вимовляє початок пропозиції, діти вигадують його кінець і вимовляють пропозицію цілком).

Бути здоровим означає (не хворіти, не кашляти, не лежати у лікарні, бути сильним тощо.).

Здорова людина (займається спортом, не курить, сильний, бадьорий і т.д..).

У здорової людини (не болять ноги, зуби без карієсу, немає синців та ран, добрий зір тощо..).

- Що може стати на заваді нам, бути здоровими? Які чинники впливають на здоров'я? (мікроби, погода, необережність, неправильне харчування).

Як ми повідомляємо лікаря про те, що захворіли? (по телефону чи поліклініці).

Що потрібно знати, щоб викликати лікаря? (номер телефону клініки).

- Що потрібно повідомити, коли зателефонуєш до поліклініки? (прізвище та ім'я, вік хворого, домашня адреса, що болить).

  1. Вихователь. (Діти сідають на стільці півколом).

Хлопці, спробуємо викликати «швидку допомогу» по телефону.

Гра – інсценування «Швидка допомога».

Алло, "Швидка допомога" слухає!

Допоможіть мені потрібен лікар!

В мене болить живіт!

Удома є дорослі?

Ні, мама та тато на роботі.

Скільки тобі років?

П'ять.

Ім'я та прізвище?

- ________

Домашня адреса?

- ________

Чекай «Швидка допомога» виїжджає.

Вихователь: - Спасибі хлопці! Скажіть, а що має знати дитина, щоб викликати «Швидку допомогу»?

Діти: - Своє прізвище, вік, адреса.

3. Вихователь. А зараз ми з вами поїдемо на «Станцію швидкої допомоги». Місто наше велике, в ньому багато жителів, і одночасно захворіти можуть одразу кілька людей. Тоді поспішають машини швидкої допомоги в різні кінці нашого міста. Давайте подивимося, як швидко їдуть машини швидкої допомоги до хворих.

Гра «Допомога швидка як птах, шосе до хворого мчить».

(До олівця прив'язана мотузочка, інший її кінець прив'язаний до машинки "швидкої допомоги". Діти в руках крутять олівець, накручуючи мотузку - чия "швидка допомога" швидше приїде до хворого).

4. Вихователь. (лунає стукіт у двері).До нас у гості приїхала лікарка Пілюлькіна.

Лікар Пілюлькіна:Здрастуйте, хлопці. Чи всі ви здорові? Чи немає у вас шишок, садна, порізів? Ви бережете своє здоров'я? Чула я, що нещодавно Даша вдома бавилася з братиком і прищемила палець дверима. А Поліна вдома обпекла руку гарячим чайником. Лікарі, безперечно, допоможуть вам впоратися з бідою, але до їхнього приходу необхідно надати потерпілому першу медичну допомогу. Найчастіше надана перша допомога може врятувати людині здоров'я та життя. Я хочу сьогодні поговорити з вами про травми та як надати першу допомогу при нещасних випадках. А допоможе нам у цьому моя аптечка та чарівна книга.

Розгляд вмісту аптечки.

Дід. вправу «Для чого це треба?».

(бинт, вата, перекис водню, зеленка, йод, лейкопластир, ватяні палички, таблетки)

- Це перекис водню. Вона потрібна для промивання ран.

Це зеленка. Вона потрібна для змащування ран, щоб вбити мікроби.

Це пластир. Він потрібний для заклеювання ран.І т.д.

Звернути особливу увагу дітей те що, що таблетки призначає лише лікар, самим ні в якому разі не можна їх їсти, а обробку ран роблять лише чистими руками.

Розгляд та читання книги доктора Пілюлькіна.

Лікар Пілюлькіна:Хлопці, я спеціально для вас написав книгу, яка допоможе навчитися надавати першу медичну допомогу.

(Розглядають ілюстрації з книги)

1 сторінка.

Гордо їхав хлопчик Петя

На своєму велосипеді,

А потім лихачити став -

Кермо руками не тримало!

І звалився на дорогу,

Обдер собі він ноги,

Коліна руками затиснув,

«Ой, як боляче!» закричав.

Щоб падіння уникнути,

Треба міцно кермо тримати!

Хлопці, Петя поранив коліна. Йому треба допомогти. Як?

Ссадина, ранка: 1.Сказати дорослому.

2. Промити ранку перекисом водню.

3. Змастити навколо ранки йодом чи зеленкою (ці рідини вбивають мікробів).

4. Заклеїти лейкопластирем, забинтувати чистим бинтом.

(Практичне виконання)

Лікар Пілюлькіна:А зараз давайте спробуємо надати першу допомогу: обробка перекисом водню, змащування країв садна йодом, накладення пов'язки.

2 сторінка.

На гойдалках гойдався Ваня,

До нього підбігла Таня,

Гойдалки злетіли і ось –

Танюші вдарили в чоло.

Уявіть, що ви опинилися на місці Тані. Що ви будете робити?

Удар: 1. Сказати дорослому.

2. Прикласти до забитого місця щось холодне.

Дід. гра «Вибери предмет для прикладання до забите місце».

На столі різні предмети: ложки, лінійки, кружки (дерев'яні, металеві, пластмасові), монета, хустка, совок, коробочка і т.д.). Діти вибирають предмет і прикладають його до чола. Чому саме цей предмет ви обрали? Як можна використовувати носову хустку при забитому місці?(намочити його холодною водою).

3 сторінка.

Ось так носик у Олени -

Кров раптом почала капати.

Ситуація знайома?

Але не треба плакати.

Що ви порадите Оленці?

Кров з носа : 1. Сказати дорослому.

2. Сісти, опустивши підборіддя.

3. Додайте холод до носа.

4. Тримати у носа хустку(Дорослий: помістить в ніздрю тампон з перекисом водню).

4 сторінка.

На вулиці сильний мороз,

Кусає він щоки та ніс.

Але Ваня додому не йде,

Гуляє весь день безперервно.

І ось пальці рук заніміли,

Не знає він, що робити.

Хлопці, а ви знаєте, що робити?

Обмороження: 1. Сказати дорослому.

2. Обережно розтерти обморожене місце рукою, чистою хусткою, доки не порозовіє.Розтирати снігом не можна!

3. Повернутись у тепле приміщення (попити гарячого чаю).

Що потрібно зробити, якщо просто відчули, що вам холодно? (пострибати, побігати)

Лікар Пілюлькіна:А зараз відпочинемо!

Фізкультхвилинка.

Замерзли пальчики трохи,/ ворушать пальцями обох рук

Ми їх просто розітремо,/ труть пальчиками один по одному

І поплескаємо в долоні,/ ляскають

Тепле повітря в них надихнемо./ долоні човником, вдих носом, видихання через рот у долоні

Якщо носик, щічки теж/ Показують указ. пальцями на ніс та щоки

Замерзають на морозі,/ притиснули долоні до щок

Акуратно їх потрьом,/ трут щоки

Але не снігом, а рукою./ труть ніс

Якщо холодно ногам –/ перекочуються з п'яти на носок

Бігати, стрибати треба нам./ біжать і стрибають на місці

Якщо все ж ти змерз - /обіймають себе

Іди з прогулянки геть!/ крокують до стільчиків і сідають

Лікар Пілюлькіна:Продовжуємо розглядати мою книгу.

5 сторінка.

Біля вогню грав Коля

І грою був задоволений.

А коли вогонь обпік,

Болі витримати не міг -

Він від болю закричав

Мамі скаржитися став.

Добре, що Коля побіг до мами. Як ви вважаєте, що мама порадить Колі?

Опік: Підставити під струмінь холодної води (15 хв).

Лікар Пілюлькіна:Ну ось хлопці, ми розглянули мою книгу. Ви навчилися надавати першу допомогу.

Ви, хлопці, повинні вчитися,

До досконалості прийомів прагнути,

Для того, щоб знати та вміти

Як біди уникнути, вціліти.

Якщо з тобою трапиться біда –

Дорослим розповідай все і завжди.

Рани треба мазати йодом,

При застуді – чай пити з медом.

І запам'ятайте – ліки

Без лікаря давати небезпечно.

Але можна довірити будь-якій дитині

Пластир та йод, бинти та зеленку.

Лікар Пілюлькіна прощається і бажає дітям завжди бути здоровими.

5. Вихователь підбиває підсумки, цікавиться, що найбільше запам'яталося і сподобалося дітям.


Способи зупинки кровотечі:

    Артеріальна кровотеча - кров яскраво-червоного кольору, що викидається пульсуючим струменем, величина якого залежить від діаметра судини;

    Венозна кровотеча – кров темно-вишневого кольору, що виливається спокійно;

    Капілярна кровотеча спостерігається при неглибоких порізах шкіри, подряпинах;

    Змішане - характеризується ознаками артеріальної та венозної кровотеч.

    Розрізняють також зовнішню та внутрішню кровотечі.

    Зовнішнє відбувається, коли гострий предметнаприклад, ніж або зламана кістка, проколює шкіру і пошкоджує інші органи.

    Внутрішня кровотеча виникає при закритій травмі та при різкому ударі, наприклад, у разі автомобільної аварії, коли водія кидає на кермо або коли людина падає з великої висоти.

Перша медична допомога при кровотечі залежить від його характеру і полягає у тимчасовій його зупинці та доставці потерпілого до найближчого лікувального закладу.

Сильну артеріальну кровотечу з судин верхніх і нижніх кінцівок зупиняють у два етапи: 1) спочатку притискають артерію вище місця пошкодження кістки, щоб припинити надходження крові до місця поранення, 2) а потім накладають стандартний або імпровізований джгут. Притискати артерії до кісткових виступів найкраще в певних (найзручніших для цього) точках; саме в них добре промацується пульс. Скроневу артерію притискають великим пальцемпопереду і трохи вище вушної раковини на скроні. Сонну артерію слід притискати ліворуч або праворуч на бічній поверхні шиї. Тиск пальцями треба проводити у напрямку хребта, при цьому сонна артерія притискається до хребта.

Увага! Притискати сонну артерію можна лише з одного боку.

Підключичну артерію потрібно притискати в ямці над ключицею до першого ребра.
Пахвову артерію притискають до головки плечової кістки по передньому краю росту волосся в пахвовій западині при кровотечі з рани в області плечового суглоба та надпліччя.

Плечову артерію притискають до плечової кістки внутрішньої сторонивід двоголового м'яза при кровотечі з ран середньої та нижньої третини плеча, передпліччя та кисті.

Променеву артерію притискають до підлягає кістки в області зап'ястя у великого пальцяпри кровотечі із ран кисті.
Стегнову артерію притискають в області пахової складки в її середній частині при кровотечі з ран в області стегна. Притискання проводять у пахвинній ділянці на середині відстані між лобком та виступом клубової кістки.
Підколінну артерію притискають у ділянці підколінної ямки при кровотечі з ран гомілки та стопи.
Артерії тилу стопи притискають до кістки під час кровотечі з рани на стопі.

Пальцеве притискання дає можливість зупинити кровотечу майже миттєво. Але навіть сильна людинане може проводити його більше 10-15 хв, оскільки руки втомлюються і притискання слабшає. У зв'язку з цим такий прийом важливий головним чином тому, що дозволяє виграти якийсь час для інших способів зупинки кровотечі.

При артеріальних кровотечах із судин верхніх та нижніх кінцівок притискання артерій можна здійснити іншим способом: при кровотечі з артерії передпліччя вкласти пачку бинтів у ліктьовий згин і максимально зігнути руку в ліктьовому суглобі; те саме зробити для артерій гомілки і стопи - в підколінну область вкласти дві пачки бинтів, а ногу максимально зігнути в суглобі. Після притискання артерій слід накласти джгут.

    Джгут використовується тільки для зупинки артеріальногокровотечі та тільки на кінцівках!

    Джгут накладається біля верхньої межі рани вище 5 див.

    Не можна накладати джгут безпосередньо на шкіру, обов'язково під джгут покласти тканину. Інакше відбувається серйозне ушкодження шкірних покривів у місці накладання джгута.

    На джгут не можна накладати пов'язку, джгут має бути видно.

    На тілі потерпілого в двохвідомих місцях записати чітко та розбірливо, а не запам'ятати або сказати, час накладання джгута. Вкладення папірців вкрай не бажано – вони губляться, намокають тощо. під час транспортування.

    Джгут накладається на верхніх кінцівках до 1.5 години, на нижніх до 2 годин. У холодну пору тривалість накладання джгута скорочується на 30 хвилин. Після закінчення часу джгут зняти на 15 секунд. Подальший час накладання скорочується вдвічі від початкового. Дотримання цього режиму необхідно. Більш тривале накладення джгута загрожує розвитком гангрени та подальшою ампутацією кінцівки.

    При накладенні джгута у хворого виникає сильне больове відчуття. Постраждалий намагатиметься послабити джгут - до цього треба бути готовим.

    Ознаки правильного накладання джгута: пульсації нижче рани не повинно бути!Пальці на кінцівці біліють та холодніють.
    Збереження пульсації нижче точки накладання джгута, навіть якщо кровотеча зупинена, також загрожує надалі негативними наслідкамидля постраждалого.

    На передпліччя і на гомілки накладення джгута може бути неефективним через променеві кістки, тому в цьому випадку, при невдалій першій спробі, джгут можна накласти в нижній третині плеча або в нижній третині стегна.

При накладенні джгута зупинки кровотечі немає, відбувається лише його затримка. Реально зупинити артеріальну кровотечу можуть тільки професійні лікарі у стаціонарних умовах. Тому після накладання джгута потрібно термінове транспортуванняпостраждалого до медичного закладу.

За відсутності джгута для зупинки кровотечі використовують ремінь, хустку, смужку міцної тканини. Ремінь складають у вигляді подвійної петлі, надягають на кінцівку та затягують. Хустку або іншу тканину використовують для накладання закрутки (рис. 7). При внутрішній кровотечі кров із пошкодженої артерії, вени чи капіляра не виходить за межі шкірного покриву. Незначна внутрішня капілярна кровотеча викликає утворення під шкірою синців і не є серйозною. Однак глибша артеріальна або венозна кровотеча може призвести до великої втрати крові.

Внутрішня кровотеча. Ознаками внутрішньої кровотечі є: посинення шкіри (утворення синця) у сфері ушкодження; болючість, набрякання або затвердіння м'яких тканин; почуття хвилювання чи занепокоєння в постраждалого; прискорений слабкий пульс; часте дихання; бліда або посиніла шкіра, прохолодна або волога на дотик; нудота та блювання; почуття невгамовної спраги; зниження рівня свідомості; падіння артеріального тиску.

При внутрішній кровотечі виконують такі рекомендації:

    притиснути область кровотечі (приводить до її зменшення або повної зупинки);

    підняти травмовану кінцівку (допомагає зменшити кровотечу);

    використовувати холод (для полегшення болю та зняття припухлості); при використанні льоду загорніть його в марлю, рушник або тканину, перш ніж прикладати до пошкодженої області; прикладайте холод на 15 хв щогодини;

    оглянути потерпілого (з метою визначення у нього травм внутрішніх органів);

    викликати "швидку допомогу", якщо потерпілий скаржиться на сильний біль або не може поворухнути кінцівкою, а також якщо ви вважаєте, що отримана травма є досить серйозною.

Накладення пов'язки, що давить- ще один із простих та надійних способів зупинки кровотечі, зменшення болю та створення спокою пошкодженої частини тіла. Пов'язку можна накласти на будь-яку частину тіла: голову, очі, грудну клітку та живіт, руку чи ногу. Усього їх налічується понад двадцять п'ять. Перед накладенням пов'язки рану треба обробити перекисом водню або марганцівкою (2-3 крупинки ретельно розчинити у склянці бажано кип'яченої води). Після цього на рану слід помістити стерильну серветку або невеликий шматок бинта. І лише потім накладати бинт.

У всіх випадках поверхневих поранень верхніх або нижніх кінцівок одним з можливих способівзупинки венозної кровотечі є надання піднесеного положення кінцівки. Пошкоджену руку піднімають вгору трохи вище за голову. Під ушкоджену ногу підкладають невеликий валик, згорнутий з будь-якої матерії (можна використовувати сумку, рюкзак, ковдру, подушку, оберемок сіна). Нога повинна бути вище грудної клітки. При цьому людині слід лежати на спині.

Увага! Для зменшення ризику передачі захворювань у випадках надання допомоги при кровотечах слід виконувати такі застережні правила:

    між вашою рукою та раною покладіть марлеву серветку або іншу чисту та суху тканину, або використовуйте руку потерпілого; як захист можна також використовувати целофанову обгортку, гумові або одноразові рукавички;

    безпосередньо після надання першої допомоги ретельно вимийте руки з милом, навіть якщо вони були у рукавичках; не мийте руки поблизу харчових продуктів;

    уникайте їсти або пити під час надання допомоги; після цього ретельно вимийте руки.

Перша допомога при ранах

Рани

Одним із найчастіших приводів для надання першої допомоги є поранення (рани). Раноюназивається механічне пошкодження покривів тіла, що нерідко супроводжуються порушенням цілості м'язів, нервів, великих судин, кісток, внутрішніх органів, порожнин та суглобів. Залежно від характеру ушкодження і виду предмета, що поранює, розрізняють рани різані, колоті, рубані, забите, розморожені, вогнепальні, рвані і укушені. Рани можуть бути поверхневими, глибокими і проникаючими в порожнину тіла.

Причинами поранення можуть бути різні фізичні чи механічні впливу. Залежно від їх сили, характеру, особливостей та місць застосування вони можуть вести до різноманітних дефектів шкіри та слизових оболонок, травм кровоносних судин, пошкоджень внутрішніх органів, кісток, нервових стовбурів та викликати гострий біль.

Різані рани. Різана рана зазвичай зяє, має рівні краї і рясно кровоточить. При такій рані навколишні тканини ушкоджуються незначно і менш схильні до інфікування.

Колоті рани є наслідком проникнення в тіло колючих предметів. Колоті рани нерідко є проникаючими в порожнини (грудну, черевну та суглобову). Форма вхідного отвору і ранового каналу залежить від виду зброї, що ранить, і глибини її проникнення. Колоті рани характеризуються глибоким каналом та нерідко значними ушкодженнями внутрішніх органів. Непоодинокі при цьому внутрішні кровотечі в порожнині тіла. Зважаючи на те, що рановий канал внаслідок зміщення тканин зазвичай звивистий, можуть утворюватися затіки між тканинами та розвиток інфекцій.

Рубані рани. Для таких ран характерні глибоке пошкодження тканин, широке сяйво, забій та струс оточуючих тканин.

Забиті та рвані рани характеризуються великою кількістюрозім'ятих, забите, просочених кров'ю тканин. Забиті кровоносні судини тромбовані.

При вогнепальному пораненні постраждалий потребує термінової кваліфікованої медичної допомоги.

Правила та прийоми накладання пов'язок на рани

Пов'язка складається з двох частин: внутрішньої, що торкається рани, і зовнішньої, що закріплює і утримує пов'язку на рані. Внутрішня частинапов'язки має бути стерильною. Процес накладання пов'язки на рану називається перев'язкою. Як перев'язувальний матеріал застосовуються марля, вата біла і сіра, лігнін, косинки.

Загальні правила накладання пов'язок такі:

    при накладенні пов'язки необхідно стояти обличчям до потерпілого, щоб бачити його стан; якщо пов'язка дуже туга, треба послабити її чи припинити бинтування;

    фіксована бинтом частина тіла (найчастіше це рука чи нога) повинна займати зручне становище, оскільки у своїй м'язи розслаблені і біль під час бинтування буде менше;

    голівку бинта треба тримати у правій руці, а початок у лівій; бинтують зліва направо (стосовно бинтуючого) і знизу вгору;

    голівка бинта повинна котитися по бинтуемой поверхні, не віддаляючись від неї далеко;

    будь-яку пов'язку починають із фіксуючих ходів, тобто перший оборот (тур) треба обов'язково закріпити, загнувши кінчик бинта і зафіксувавши його другим туром;

    Наступний тур бинта накладають на половину попереднього. завдяки чому виходить подвійний шар пов'язки;

    пов'язку необхідно робити двома руками одночасно ( права рукарозкочує головку бинта, ліва поправляє бинт, розриває затяжки);

    починають та закінчують пов'язку на вузькій частині тіла; зав'язують певній відстані від ушкодження, тобто. на здоровому, неушкодженому місці;

    після накладання плоского бинта накладають трубчастий відповідний номер;

    при значному пошкодженні верхньої кінцівки її необхідно підв'язати на косинці.

Верхній одяг залежно від характеру рани, погодних та місцевих умов знімають чи розрізають. Спочатку знімають одяг зі здорового боку, потім – із ураженого. У холодну пору року, щоб уникнути охолодження, а також в екстрених випадках у уражених у тяжкому стані одяг в області рани розрізають. Не можна відривати від рани одяг, що його прилип, його треба обережно обстригти ножицями і потім накласти пов'язку. Одягають знятий одяг у зворотному порядку, тобто спочатку на уражений, а потім на здоровий бік. Пов'язку накладають при пораненнях, забитих місцях, розтягах, розривах, переломах кісток, вивихах. Існує кілька різновидів пов'язок різні ділянки тіла людини: на голову, грудну клітину, живіт і таз, руку і ногу. Особливий вид пов'язки використовують при пораненні грудної клітки, коли воно проникає всередину. Ця пов'язка дуже щільна, і накладають її так, щоб повітря при вдиху не потрапляло через рану до грудної клітки. При розтягуванні зв'язок, захворюванні вен застосовують еластичні пов'язки. Вони дають змогу забезпечити не лише фіксацію пошкодженої частини тіла, але й деяку м'якість (рухливість).

| Перша допомога | Навчальна фільмотека. Відеоуроки з першої допомоги

Навчальна фільмотека
Відеоуроки з першої допомоги

Чому саме формат відеоуроків?

По перше. Відеоуроки це найбільш швидкий і легкий спосібнавчання. Якщо це відеоурок записаний з екрана монітора, то ви просто повторюєте побачене, при такому підході у вас немає жодної можливості прогаяти, хоч щось, і при цьому ви отримуєте також всі необхідні пояснення. Якщо це відеоурок записані у форматі відеолекції, то ви отримуєте як вербальну інформацію, так і невербальну, так і всі наочні матеріали.

По-друге. Вони чітко систематизовані, будь-яка інформація, яку ви вже вивчили, але яку ви забули, може бути легко знайдена, швидше і простіше, ніж навіть у звичайній книзі.

По-третє. Покроковість та чіткі вказівки до дій. Це відмінна рисапрактично всіх відеоуроків. Автори роблять крок, за кроком. У відеоуроках дають готові алгоритми до дії.

По-четверте. Навіть на такій здавалося б, нечіткої стадії навчання як обговорення теоретичного матеріалу, автори відеоуроків зазвичай дають покрокові алгоритмипояснюють теорію на простих і наочних прикладів. А практичні реалізації це і є покрокове створенняНайскладніших прикладів.

Завдання ПМП:

  • зменшити його страждання,
  • попередити розвиток можливих ускладнень,
  • полегшити тяжкість перебігу травми чи захворювання,
  • врятувати життя потерпілому.

Заходи ПМП:

  • тимчасова зупинка кровотечі,
  • пов'язки на рану та опікову поверхню,
  • штучне дихання та непрямий масаж серця,
  • введення болезаспокійливих (при шоці),
  • транспортна іммобілізація.

Надання першої медичної допомоги можливе у більш ранні термінимає вирішальне значення для подальшого перебігу та результату поразки, котрий іноді порятунку життя. При сильній кровотечі, ураженні електричним струмом, утопленні, припиненні серцевої діяльності та дихання, у ряді інших випадків перша медична допомога повинна надаватися негайно. Якщо першої медичної допомоги потребуватиме одночасно велике числоуражених, визначається терміновість і черговість її надання. Насамперед допомогу надають дітям і тим постраждалим, які можуть загинути, якщо не отримають її зараз.

Умови:всі прийоми першої медичної допомоги повинні виконуватися дбайливо і бути щадними. Грубі втручання можуть зашкодити постраждалому та погіршити його стан.

Табельними засобами надання першої медичної допомоги є перев'язувальний матеріал – бинти, перев'язувальні пакети медичні, великі та малі стерильні пов'язки та серветки, вата та ін. Для зупинки кровотечі застосовують кровоспинні джгути – стрічкові та трубчасті, а для проведення іммобілізації спеціальні шини – фанерні, сітчасті та ін. При наданні першої медичної допомоги використовують деякі медикаменти – розчин йоду спиртовий 5%-й у ампулах або у флаконі, 1–2%-й спиртовий розчин діамантового зеленого у флаконі, валідол у таблетках, настойка валеріани, нашатирний спирт у ампулах , гідрокарбонат натрію (сода харчова) у таблетках або порошку, вазелін та ін. Для особистої профілактики уражень радіоактивними, отруйними речовинами та бактеріальними засобами в осередках ураження використовується аптечка індивідуальна (АІ-2).
Як підручні засоби надання першої медичної допомоги можуть використовуватися такі: при накладенні пов'язок - чисте простирадло, сорочка, тканини (краще не кольорові); для зупинки кровотечі – замість джгута ремінь або пояс, закрутка з тканини; при переломах замість шин – смужки твердого картону чи фанери, дошки, палиці та ін.

Поняття про асептики та антисептики

Асептика– це сукупність заходів, вкладених у попередження влучення мікробів у рану. Таким чином, асептика є методом профілактики ранової інфекції. Вона досягається суворим дотриманням основного правила - все, що стикається з раною, має бути стерильним (не мати мікробів). Не можна руками чіпати рану, видаляти з неї уламки, уривки одягу, використовувати нестерильний матеріал для закриття рани.

Антисептикоюназивається система заходів, вкладених у зменшення кількості мікробів чи його знищення у рані. Розрізняють механічну, фізичну, хімічну та біологічну антисептику. Механічна антисептика полягає у первинній хірургічній обробці ран. Фізична антисептика полягає у застосуванні таких методів, при яких створюються несприятливі умови в рані для виживання мікробів, - це висушування рани, її дренування та відтік ранового виділення. Вбиває мікроби сонячне світлота штучне ультрафіолетове опромінення. Хімічна антисептика заснована на застосуванні різних лікарських засобів, що мають протимікробну дію. Ці речовини називаються антисептичними. Найбільш широко застосовуються такі антисептики, як настоянка йоду, етиловий спирт, розчини хлораміну, риванолу, перманганату калію та ін. Антисептики можуть складатися з кількох речовин, наприклад, мазь Вишневського. До біологічних антисептиків належать антибіотики, які використовуються для профілактики та лікування ранової інфекції.

Способи асептики та антисептики доповнюють один одного у боротьбі з інфекційним зараженням ран.

Принципи надання першої допомоги у невідкладних ситуаціях

Потрапивши в екстремальну ситуацію, зберігайте спокій та, перш ніж діяти, продумайте свої кроки. Запитайте себе: "Що мені потрібно зробити? Чим я можу бути корисним?" Чотири принципи надання допомоги за невідкладних випадків є вашим керівництвом до дії. Вони виступають як план дій у будь-якій невідкладній ситуації.

Принципи надання першої допомоги за невідкладної ситуації

Існує чотири принципи надання першої допомоги за невідкладних ситуацій, яких слід дотримуватися крок за кроком:

1. Огляньте місце події.
2. Проведіть первинний огляд потерпілого та надайте першу допомогу при станах, що загрожують його життю.
3. Викличте швидку допомогу.
4. Проведіть вторинний огляд потерпілого та за потреби надайте допомогу при виявленні інших проблем. Безперервно спостерігайте за постраждалим та заспокоюйте його до прибуття швидкої допомоги.

Ця послідовність дій забезпечує вашу безпеку, безпеку постраждалого та оточуючих, а також сприяє ефективній роботі людини, яка надає допомогу, тим самим збільшуючи шанси постраждалого на виживання.

Принцип перший: огляд місця події

Як тільки ви визначили, що невідкладна ситуація в наявності, і приготувалися діяти, перевірте, чи не є місцем події небезпеки для вас і для оточуючих. Уважно огляньтеся і постарайтеся визначити таке:

1. Чи не є місцем події небезпеки?
2. Що сталося?
3. Скільки постраждалих?
4. Чи спроможні навколишні вам допомогти?

Коли ви оглядаєте місце події, звертайте увагу на все те, що може загрожувати вашій безпеці та безпеці оточуючих: оголені електричні проводи, падаючі уламки, інтенсивний дорожній рух, пожежа, дим, шкідливі випари, несприятливі погодні умови, занадто велика глибина водойми або швидке течія. Якщо вам загрожує будь-яка небезпека, не наближуйтесь до постраждалого. Негайно викличте швидку допомогу та відповідну аварійну службу або міліцію для отримання професійної допомоги.

Як тільки ви наблизилися до потерпілого

Намагайтеся заспокоїти постраждалого. На рівні його очей. Говоріть спокійно.

1. Скажіть, хто ви такий.
2. Поясніть, що ви пройшли курс першої допомоги.
3. Запропонуйте вашу допомогу (отримайте згоду потерпілого на допомогу).
4. Поясніть, які дії ви збираєтеся зробити.

Перш ніж приступати до надання першої допомоги, вам слід отримати на це дозвіл потерпілого. Потерпілий, який перебуває у свідомості, має право відмовитись від вашої послуги. Якщо потерпілий непритомний, то вважайте, що ви отримали його згоду на проведення заходів першої допомоги.

Принцип другий: проведення первинного огляду

У процесі первинного огляду ви також перевіряєте прохідність дихальних шляхів
Визначте наявність свідомості у потерпілого, запитавши: "Вам потрібна допомога?"
Якщо відповіді не було, злегка стисніть трапецієподібний м'яз потерпілого.
постраждалого, наявність дихання та пульсу.

  • Крок перший: дихальні шляхи.
  • Крок другий: дихання.
  • Крок третій: пульс.

Визначте наявність ознак життя, не пересуваючи потерпілого. Перевертайте постраждалого на спину лише в тому випадку, якщо у нього немає дихання та пульсу. Якщо вам потрібно повернути постраждалого на спину, підтримуйте його голову так, щоб голова і хребет, по можливості, знаходилися на одній осі.

Крок перший: забезпечення прохідності дихальних шляхів

Переконайтеся, що дихальні шляхи у постраждалого відкриті. Дихальними шляхами є повітроносні проходи від рота та носа до легень. Будь-яка людина, яка може говорити або видавати крик, перебуває у свідомості і дихальні шляхи у неї відкриті.
Якщо ж потерпілий непритомний, необхідно переконатися у прохідності його дихальних шляхів. Для цього закиньте його голову і підніміть підборіддя. При цьому язик перестає закривати задню частину дихального горла, пропускаючи повітря у легені. Якщо у вас є підозра на травми шиї у постраждалого, використовуйте інший метод для відкриття дихальних шляхів, який називається висування нижньої щелепи без закидання голови". Якщо в дихальні шляхи потерпілого потрапило стороннє тіло, вам спочатку слід його видалити.

Крок другий: перевірка наявності дихання

Наступним кроком є ​​перевірка наявності дихання. Якщо потерпілий перебуває у несвідомому стані, зверніть увагу на наявність ознак дихання. Груди при диханні повинні підніматися і опускатися. Крім цього, вам необхідно почути та відчути дихання, щоб переконатися, що людина дійсно дихає. Наблизьте ваше обличчя до рота та носа постраждалого так, щоб можна було чути та відчувати повітря під час видиху. При цьому спостерігайте за підняттям та опусканням грудної клітки. Робіть це протягом 5 секунд.
Якщо постраждалий не дихає, ви повинні допомогти йому в цьому шляхом вдування повітря через рот. Затисніть його ніздрі і спочатку зробіть два повні вдування. Далі слід проводити по одному вдування. Подібна процедура називається штучною вентиляцією легень. Про порядок проведення штучної вентиляціїлегенів ви дізнаєтесь у розділі 5.

Крок третій: перевірка наявності пульсу

Останньою ступенем первинного огляду постраждалого є перевірка пульсу. Це включає визначення пульсу та виявлення сильної кровотечі та ознак шокового стану.
Якщо людина дихає, її серце скорочується, тоді вам не треба перевіряти наявність пульсу. Якщо дихання відсутнє, ви повинні промацати пульс потерпілого. Для визначення пульсу намацайте сонну артерію на шиї постраждалого з боку, що знаходиться ближче до вас. Для цього знайдіть адамове яблуко (кадик) і посуньте пальці в поглиблення, розташоване збоку шиї. Уповільнений чи слабкий пульс важко визначити. Якщо вам не вдалося намацати пульс з першого разу, почніть знову з кадика. Коли ви вважаєте, що знайшли правильну точку, промацуйте пульс щонайменше 10 секунд.
Якщо пульс у потерпілого відсутній, необхідно проведення штучної вентиляції легень з одночасним натисканням на грудину. Ця процедура називається серцево-легеневою реанімацією. Якщо у потерпілого, який непритомний, визначаються дихання і пульс, не залишайте його лежати на спині. Переверніть постраждалого на бік, щоб його дихальні шляхи було відкрито. Це становище називають відновним. У цьому становищі язик постраждалого не закриває дихальні шляхи. Крім того, при цій позиції блювотні маси, виділення та кров можуть вільно виходити з ротової порожнини, не викликаючи закупорки дихальних шляхів.

Ознакиі симптоми

  • поведінка потерпілого,
  • зовнішній виглядпостраждалого,
  • скарги, тобто. суб'єктивні відчуття, які повідомляє вам постраждалий,
  • об'єктивні дані, що свідчать про травму чи хворобу, які можна побачити, обмацати або визначити на слух.

Ознаки та симптоми допомагають вам визначити у постраждалого проблеми, за яких потрібне надання першої допомоги.

Принцип третій: виклик швидкої допомоги

Зателефонуйте "03" для виклику швидкої допомоги. По можливості надішліть когось зателефонувати в той час, як ви надаєте допомогу постраждалому. У розділі 2 ви можете прочитати службу швидкої допомоги, навіщо і коли викликати допомогу.

Принцип четвертий: проведення вторинного огляду

При вторинному огляді постраждалого після надання першої допомоги продовжуйте спостерігати ознаки життя до прибуття швидкої допомоги. Стан людини може поступово погіршуватися, і раптово може виникнути серйозна загроза для життя (наприклад, зупинка дихання або зупинка серця). Не заспокоюйте себе думкою, що постраждалий знаходиться поза небезпекою тільки на підставі того, що, на перший погляд, немає серйозних проблем. Допоможіть людині зберігати спокій і знаходитись у максимально зручному положенні в період очікування.

Урок 3. Поняття про шок

Термін Шокувійшов до медичної практики понад 200 років тому. Англійською та французькою мовами це слово пишеться однаково і перекладається як удар, поштовх чи потрясіння, «травматичну депресію» після тяжких ушкоджень.

Шок- ЦЕ АКТИВНИЙ ЗАХИСТ ОРГАНІЗМУ ВІД Агресії СЕРЕДОВИЩА.

ПРО ЗАХИСНІ РЕАКЦІЇ ШОКУ

Умови: сильний біль та страх смерті, психічна напруга та стрес, які неминучі в момент нанесення травм та пошкоджень.

Екстремальна ситуація вже сама собою провокує розвиток шоку. Коли людина стикається з загрозою смерті - чи то нещасний випадок, чи то бойові дії, - Його організм у стані стресу виділяє величезну кількість адреналіну.

Судинна мережа цих та багатьох інших органів буде практично виключена з кровообігу. А такі життєво важливі центри, як головний мозок, серце і легені, отримають крові набагато більше, ніж зазвичай.

ПАМ'ЯТАЙ!

Колосальний викид АДРЕНАЛІНУ викликає різкий спазм прекапілярів шкіри, нирок, печінки та кишечника.

Відбувається ЦЕНТРАЛІЗАЦІЯ КРОВООБІГУ.Такий надраціональний перерозподіл крові вироблялося мільйони років. Еволюція знайшла мудрий спосіб самозбереження - краще пожертвувати якоюсь частиною організму, ніж втратити життя.

Кожен знає, як легко полохлива ящірка в хвилину небезпеки розлучається зі своїм хвостом, а з кукси, що збереглася, не виділяється жодної краплі крові - настільки сильно спазмовані судини при переляку.

Роль хвоста ящірки у нашому організмі грають шкіра, нирки, кишківник і т.п. У хвилину смертельної небезпеки, коли немає потреби в повному обсязі їх функцій, ці органи приносяться в жертву. Звичайно, сподіваючись на те, що після подолання екстремальної ситуації вони знову зможуть приступити до нормальної життєдіяльності.

ПАМ'ЯТАЙ!

Тільки за рахунок спазму судин шкіри та її виключення з кровообігу компенсується втрата 1,5-2 літри крові.

Ось чому в перші хвилини шоку, завдяки спазму прекапілярів і різкому ПІДВИЩЕННЯ ПЕРИФЕРИЧНОГО СОПРОТИ (ПС), організму вдається не тільки зберегти рівень артеріального тиску в межах нормального, а й перевищити його навіть при інтенсивній кровотечі.

Шок- ЦЕ КОМПЛЕКС ВІДПОВІДНИХ РЕАКЦІЙ ОРГАНІЗМУ, НАПРАВЛЕНИХ НА ДОСЯГНЕННЯ ОДНІЙ МЕЦІ - ВИЖИТИ!

ПЕРШІ ОЗНАКИ ШОКУ (ПАРАДОКСИ ШОКУ)

ПЕРШИЙ ПАРАДОКС

У перші 10-15 хвилин після отримання травми лікарі «Швидкої допомоги» стикаються з клінічним парадоксом шоку: людина з білим, як полотно обличчям збуджена, багато говорить і не звертає уваги на тяжкість отриманої травми та сильний біль. Він не може реально оцінити ситуацію та свій стан. Понад те, в постраждалого відзначається виражений підйом артеріального тиску.

Різка блідість шкірних покривів ніяк не відповідає такій поведінці та високому рівню артеріального тиску. При цьому знекровлена, з безліччю дрібних пухирців, як при ознобі, шкіра (гусяча шкіра) дуже швидко покривається липким холодним потом.

ДРУГИЙ ПАРАДОКС

У стані шоку починається ЦЕНТРАЛІЗАЦІЯ КРОВООБІГУ, при якому відбувається так зване шунтування - скидання артеріальної крові у венозне русло. Багата киснем артеріальна кров, минаючи капілярну мережу, відразу надходить у вени. По венах починає текти червона артеріальна кров. З'являється симптом «червоної вени».

ТРЕТІЙ ПАРАДОКС

Феномен самознеболення, коли поранений зовсім не відчуває болю, настільки загадковий і незвичайний, а його значення таке велике в подальшому розвитку подій, що є сенс розповісти про нього докладніше.

ПЕРШІ ОЗНАКИ РОЗВИТКУ ШОКУ:

  • Різке збліднення шкірних покривів.
  • Емоційне та рухове збудження.
  • Неадекватна оцінка ситуації та свого стану.
  • Відсутність скарг на біль навіть за шокогенних ушкоджень.

ПОШКОДЖЕННЯ ТА ТРАВМИ, ЩО ПРИВОДЯТЬ ДО РОЗВИТКУ ШОКУ (ШОКОГЕННІ ПОШКОДЖЕННЯ):

  • Відрив чи травматична ампутація кінцівок.
  • Відкриті переломи кісток кінцівок.
  • Перелом кісток тазу та хребта.
  • Проникаючі поранення грудної клітки та черевної порожнини.

ОЗНАКИ ЗАКЛЮЧНОЇ СТАДІЇ ШОКУ:

  • Загальмованість та апатія.
  • Поява на шкірі мармурового малюнка.
  • Зниження температури тіла та артеріального тиску.
  • Загострення рис обличчя.
  • Повне припинення виділення сечі.

ЩО ТАКЕ ШОКОВІ ОРГАНИ

ПАМ'ЯТАЙ!

Органи, які більше страждають під час шоку, отримали назву

ШОКОВІ ОРГАНИ

Шокове легке

Скидання венозної крові в артеріальне русло, минаючи альвеолярну мережу, без належного насичення киснем, призводить до вилучення з газообміну величезної кількості альвеол - «легеневих бульбашок».

Розвивається стан гострої дихальної недостатності: з'являються задишка, посинення губ та кінчиків пальців.

Шокова нирка

Тривале виключення капілярної мережі нирок із кровообігу призводить до гострої ниркової недостатності та накопичення в крові токсичних речовин, до зменшення виділення сечі, аж до розвитку. АНУРІЇ(Повного припинення виділення сечі).

ШОКОВА ПЕЧІНКА

Поразка знекровлених тканин печінки обертається грубим порушенням її захисних функцій, що обов'язково викликає гостру печінкову недостатність і швидке накопичення в крові вкрай токсичних продуктів обміну.

ПОРЯТУВАННЯ ПОСТРАНЕНИХ МОЖЛИВО ТІЛЬКИ В УМОВАХ РЕАНІМАЦІЙНОГО ВІДДІЛЕННЯ, ДЕ ВИКОРИСТОВУЮТЬ АПАРАТИ «ШТУЧНА НИРКА», ІВЛ І МОНІТОРИ ПОСТОЯННОГО СПОСТЕРЕЖЕННЯ.

Найбільш ефективні для знеболювання – ефективного знеболювання досягають, застосовуючи великі дози АНАЛЬГІНА(До чотирьох таблеток для дорослої людини).

НЕДОПУСТИМО!

Давати алкоголь як протишоковий засіб при тривалому перебуванні на морозі та у разі будь-якої кровотечі .

НЕДОПУСТИМО!

Давати потерпілому пити у випадках проникаючих поранень живота.

СХЕМА НАДАННЯ ПЕРШОЇ ДОПОМОГИ ПРИ ТРАВМАТИЧНОМУ ШОЦІ

  • При кровотечі - негайно накласти кровоспинні джгути або тугі пов'язки, що давлять.
  • При переломах кісток кінцівок, тазу та ребер, проникаючих пораненнях грудної клітки та черевної порожнини дати знеболювальне потерпілому.
  • Обробити рани та накласти стерильні пов'язки.
  • Накладіть транспортні шини.
  • Викликати швидку допомогу".

НЕДОПУСТИМО!

  • Тривожити і змушувати рухатися постраждалого без нагальної потреби.
  • Переміщати постраждалого з переломами кісток кінцівок без накладання транспортних шин.
ТРИ ЗАПОВЕДИ:

ЯК НЕ НАШКОДИТИ ТОМУ, ЩО ПОСТРАДАВ У СТАНІ ШОКУ

ЗАПОВЕДЬ ПЕРША

НЕ ТРИВОЖ БЕЗПЕЧНО ПОСТРАДАВШЕМУ: БУДЬ-ЯКИЙ РУХ ЗАЧИНЯЄ ЙОМУ МУЧНИЙ БІЛЬ.

(Переміщати постраждалого можна лише після іммобілізації пошкоджених кінцівок та обов'язково на ношах.)

ЗАПОВЕДЬ ДРУГА

ПРОЯВИ УВАГУ ДО КОЖНОЇ ЛЮДИНИ, ЩО ПОСТРАДАЛА У КАТАСТРОФІ АБО ПРИ НЕЩАСНОМУ РАЗІ.

(Тим більше, якщо у нього блідий вигляд і він емоційно збуджений.)

ЗАПОВЕДЬ ТРЕТЯ

НЕ ПОДІЛИ З НАКЛАДАННЯМ КРОВОЗупиняючих джгутів.

(Втрата кожної секунди може призвести до непоправної крововтрати.)

Використовувана література:

  1. Підручник «Основи безпеки життєдіяльності» 8 клас М.П. Фролов, Є.М.Литвинов, А.Т. Смирнов
  2. . Москва. АСТ 1997, 2001. Підручник «Основи мед. знань та ЗОЖ» 10-11 класи.А.Т.
  3. Смирнов, Б.І. Мішин, П.В. Іжевський
  4. Оцінка якості з ОБЖ підготовки випускників основної школи. Москва. Дрофа.
  5. Основи безпеки життєдіяльності. Тестовий контроль. 10-11 класи.Є.І. Тупікін, А.Т.
  6. Смирнов
  7. . Москва. Просвітництво. 2002 «Основи мед.знань та охорона здоров'я» 10-11 класи Москва. Російське слово.1995Підручник "Основи медичних знань"


 
В.Г.Бубнов, Н.В.Бубнова . Москва. АСТ 2005.Статті
по
темі:
Як і скільки пекти яловичину
Запікання м'яса в духовці популярне серед господарок. Якщо всі правила дотримані, готову страву подають гарячою та холодною, роблять нарізки для бутербродів. Яловичина в духовці стане блюдом дня, якщо приділити увагу підготовці м'яса для запікання. Якщо не врахувати
Чому сверблять яєчка і що робити, щоб позбутися дискомфорту
Багато чоловіків цікавляться, чому в них починають свербіти яйця і як усунути цю причину. Одні вважають, що це через некомфортну білизну, інші думають, що справа в нерегулярній гігієні. Так чи інакше, цю проблему слід вирішувати.
Чому сверблять яйця
Фарш для котлет з яловичини та свинини: рецепт з фото