Заняття для дошкільнят чомусь жовтіють листя. Дослідницька робота "чому листя зелене". Листопад, листопад, листя жовте летять.

Щоосені ми милуємося золотистим листопадом, ходимо по шарудливому опалому листі. А чому листя жовтіє і опадає?

З'ясуємо причини опадання листя, причому не тільки у дерев у лісах та парках, а й у кімнатних рослин.

Навіщо потрібне листя?

У природі нічого не відбувається випадково, і листя на деревах теж має своє призначення. Листя потрібне для того, щоб дерево могло дихати і отримувати вкрай важливу для нього речовину - сахарозу. Під дією яскравих сонячних променів, що потрапляють на поверхню листя, у них виробляється сахароза, потрібна для зростання дерева та дозрівання плодів.

Також листя беруть участь у повітрообміні з навколишнім середовищем, поглинаючи та переробляючи вуглекислий газ та виділяючи кисень.

Чому листя восени жовтіє?

Осінь – природний період, необхідний деревам та чагарникам для відновлення сил. Це час спокою, коли дерево ніби спить, готуючись до весняного світанку та оновлення.

З настанням осені змінюються кліматичні умови. Ночі стають довшими і холоднішими, а світловий день - коротшим. Оскільки менше променів сонця досягають поверхні листя, уповільнюється процес фотосинтезу. Дерево починає відчувати нестачу поживних речовин і поступово уповільнюються всі процеси життєдіяльності.

Колір листя теж починає змінюватися: замість зеленого хлорофілу, що руйнується, активізуються інші барвні пігменти: каротин, антоціан, ксантофіл. Вони фарбують листя в жовтий, помаранчевий, і багряний.

Чому листя восени опадає?

Поживних речовин через листя надходить все менше, і дереву вони стають непотрібними. Поступово слабшає зв'язок між деревом та листям. Черешки листя гірше тримаються за дерево, поступово злітаючи з нього від незначного пориву вітру.

Падіння листя має ще одне важливе значення для дерева. Саме в листі за час їхнього життя накопичуються різноманітні шкідливі речовини. Скидаючи їх, дерево позбавляється забруднень, щоб навесні виростити нові, чисті та здорові листочки, готові знову виконувати свою важливу роботу.

Крім того, взимку дерево відчуває нестачу не тільки харчування, а й вологи. Листя забирає величезну кількість рідини, тому природний осінній листопад допомагає дереву заощадити воду.

Також вчені з'ясували, що відсутність узимку листя оберігає гілки дерева від пошкоджень. Адже в холодну пору року на листі неминуче накопичувався б сніг, що могло б призвести до поломки гілок.

Самі впалі листя теж приносять деревам чималу користь: з них утворюється чудовий шар добрива, що живить дерево.

Чому опадає листя у кімнатних рослин?

Квітникари знають, що листя може жовтіти і опадати не тільки у лісових і паркових кущів і дерев, а й у кімнатних рослин, яким, здавалося б, однаково, яка за вікном погода. Ось кілька поширених причин цього процесу:

  • Деякі рослини втрачають листя через їхнє природне старіння. Старе листя опадає, на їхньому місці виростають нові.
  • Опадіння листя у кімнатних рослин – часто ознака поганого догляду. Можливо, рослину неправильно поливають або вона не отримує достатньо світла.
  • Рослина починає втрачати листя після перенесеного стресу, це реакція на шок. У деяких рослин опадати може не тільки листя, а й бутони. Стрес може викликати сильний протяг, пересадка з одного горщика в інший, неприємне сусідство з іншою рослиною і навіть переїзд із одного підвіконня на сусіднє.
  • Існує вид листопадних кімнатних рослин, котрим у принципі характерно скидати листя взимку. До них, наприклад, відносяться гранат та інжир.

Також вам може бути цікава стаття

Муніципальна бюджетна дошкільна освітня установа

дитячий садок №3 "Казка" м. Камбарка

Конспект НОД

з пізнавально-дослідницької діяльності

у підготовчій групі.

Упорядник:

Вихователь 1 категорії

Щекалева Р.М.

Камбарка

2017р.

Тема заняття: Чому листя опадає.

Мета: 1. Закріпити знання про знайомі дерева, форму їх листя, значення листя для дерева. У ході експерименту показати дітям залежність польоту падаючого листа від його величини та форми.

2. Дослідити природне явище листопад, будову листа, досвідченим шляхом, робити висновок про наявність зеленої речовини у листі.

3. Розвивати увагу, зв'язне мовлення, розумові операції (міркування, доказ, вибудовування речень, встановлення причинно-наслідкових зв'язків).

4. Виховувати допитливість, бажання вивчати природу.

Устаткування : Листя справжні великі та дрібні, різної форми, шматочки білої тканини, дерев'яні кубики.

Попередня робота : На прогулянці спостерігати за тим, як опадає листя з дерев Збір листя різної форми та забарвлення. Ігри «Біжи до дерева, яке я назву», «З чиєї гілки дітки». Бесіди про осінь; Читання художніх творів: «Листопадничок», І. Соколов-Мікітов, «Ліс восени» А. Твардовський, вірші про осінь, А.С. Пушкіна, А. Плещеєва, А. І. Буніна; Розучування віршів та приказок про осінь; Спів пісень про осінь та слухання музики; Розгляд ілюстрацій та фотографій із зображенням осінньої природи; Малювання на заняттях з ІЗО діяльності та самостійної художньої діяльності різних дерев; Вироби із природного матеріалу.

Хід заняття.

Діти, сьогодні до нас прийшли гості. Привітаємось із нашими гостями. Встаньте у коло, візьміться за руки. Теплі у вас ручки, це ми з вами передаємо тепло одне одному. Поверніться та подаруйте посмішку один одному. А зараз я запрошую вас сісти на стільці.

Хлопці, сьогодні, коли я прийшла до дитячого садка, то виявила такий лист. Хочете дізнатися від когось воно? (Так)

Читаю листа.

Дорогі хлопці!

Пише вам ЛУНТИК. Я нещодавно народився і багато ще не знаю. Тому мені потрібна ваша допомога. Я гуляв парком і раптом побачив, що на деревах пожовтіло листя і опадає. Я вирішив їх пофарбувати зеленою фарбою, я подумав, може дереву не подобається жовтий колір і тому він скидає листя, але пройшов дощ і все змив, і листя знову стало опадати. Чому це відбувається? Допоможіть мені, будь ласка, розібратися.

Ну що, хлопці, допоможемо ямку розібратися чому так відбувається в природі.

А зараз я вам пропоную подумати і сказати, чому листя жовтіє і опадає з дерев? (Відповіді дітей)

Молодці хлопці. А ви хочете дізнатися таємницю, чому листя жовтіє і опадає.

(Так)

Тоді сідайте зручніше на стільці та послухайте мене уважно. Зараз я вам прочитаю оповіданняГ. Граубіну:

ЧОМУ ЖОВТІЮТЬ ЛИСТЯ?

Осінь. До тріскучих зимових морозів ще далеко, а дерева вже починають поступово скидати листя. Не відразу, не раптом звільняються вони від листя. Йде підготовка до листопаду. У листі відбуваються дивовижні перетворення. Насамперед листя починає жовтіти. Хоча ніхто не додає до соків жовтої фарби. Жовта фарба знаходиться у листі завжди. Лише влітку жовтий колір непомітний. Він забивається сильнішим – зеленим.

Зелений колір листя надає особливу речовину - хлорофіл. Хлорофіл у живому листі постійно руйнується і знову утворюється. Але відбувається це лише на світлі.

Влітку сонце світить довго. Хлорофіл руйнується і відразу відновлюється, руйнується і знову відновлюється... Утворення хлорофілу не відстає від його руйнації. Лист весь час залишається зеленим. Настає осінь, подовжуються ночі. Світла рослини отримують менше. Хлорофіл вдень руйнується, але не встигає відновитись. Зелений колір у листі зменшується, і помітним стає жовтий: лист жовтіє.

Але восени листя стає не тільки жовтим, а й червоним, багряним, фіолетовим. Це залежить від того, яке барвник знаходиться в в'янучому листі.

– Я пропоную вам провести експеримент. Підійдіть, будь ласка, до столів.

у вас на столах лежать шматочки білих серветок, зелений лист і звичайні олівці, які нам будуть служити паличкою.

Я зараз пропоную вам самим переконатися, що в листі є зелений колір, який називається хлорофіл.

«Чому лист зелений?»
Візьміть листочок і вкладіть його всередину зігнутого навпіл шматочка білої серветки. Тепер дерев'яним олівцем сильно натисніть на цю серветку і покатайте по ньому. Що ви виявили під час досвіду?
(Діти: на тканині з'явилися зелені плями).

Як називається ця речовина, яка забарвлює лист у зелений колір?
Ця зелена речовина з листочка називається-хлорофіл, воно і забарвлює його в зелений колір. Який висновок ви можете зробити?

Висновок : Коли настає осінь і стає холоднішим і менше сонячного кольору ця зелена речовина поступово зменшується, поки не зникає зовсім. Тоді лист змінює свій колір, стає жовтим.

Ось виявляється, що відбувається в природі. Чому зникає зелений колір у листі? (Відповіді дітей). А який колір постійно живе у листі (жовтий). Як називається речовина, яка постійно влітку забарвлює лист? (хлорофіл). А чому з настанням осені хлорофіл не відновлюється у листі? (Бо з настанням осені світла менше, тому хлорофіл не встигає відновитися).

Молодці хлопці. А ви хочете дізнатися таємницю, чому ж все-таки листя жовтіє і опадає.

(Так)

Ну спочатку ми з вами трохи відпочинемо.

Фізкультхвилинка.
Ми – осінні листочки.
Ми на гілочках сиділи,
Вітер дунув – полетіли.
Ми літали, ми літали
Усі листочки так втомилися!
Перестав дмухати вітерець -
Зібралися ми всі в гурток
Вітер знову раптом повіяв
І листочки з гілок здув.
Усі листочки полетіли
І на землю тихо сіли.

А щоб нам ще краще зрозуміти, як це відбувається в природі, я пропоную вам подивитися мультфільм. Розсідайте зручніше і дивіться уважно. Все добре запам'ятайте, адже нам з вами треба Лунтику ще повідомити, що ми з вами дізналися. Зверніть увагу, у мультфільмі буде ще один секрет, чому листя опадає. (Діти дивляться мультфільм)

Ну що хлопці, ви все зрозуміли? (так) А дайте відповідь тоді мені на одне запитання. Чому ще опадає листя? (Відповіді дітей)

Правильно хлопці.

Чим сильніше пожовк або почервонів лист, тим легше він обривається. І настає момент, коли варто тільки доторкнутися до аркуша, як він відразу падає з гілки разом з черешком. Ще вчора листя не зміг зірвати навіть сильний вітер, а тепер вони відвалюються самі.
Що сталося? Виявляється, восени в основі черешка, там, де він прикріплюється до гілки, з'явився так званий пробковий шар. Він, як перегородка, відокремив черешок від гілки. Тепер лише кілька тонких волоконців з'єднують черешок листа із гілкою. Навіть легкий подих вітру обриває ці волоконця. Листя падає.

- Ну що, ви тепер усі зрозуміли, чому так відбувається у природі? - А як ви думаєте, коли листя опадає вони летять на землю однаково чи по-різному?

(Відповіді дітей).

А щоб у цьому переконатися, я пропоную вам ще провести один експеримент. Візьміть до рук, будь ласка, по 2 листочки. Один великий, а інший менший.

«Як листя опадає»

На прогулянках ви помічали, що листя падає з дерев по-різному. Давайте проведемо експеримент, для того, щоб з'ясувати, яке листя падає швидко, а яке повільно, і який листочок найкрасивіше кружлятиме. Для цього візьміть в руку лист і встаньте. Підніміть руку з листком вгору і випустіть лист з пальців. Поки листок летить, уважно слідкуйте за його польотом і запам'ятовуйте: швидко чи повільно він падав, летів прямо вниз чи кружляв? (Діти виконують завдання)

Ну, що ви помітили? (Відповіді дітей). Який висновок можна зробити?

Висновок : Велике листя падає повільніше і майже не кружляє, а маленьке листя падає швидше і більше кружляє.

Молодці, хлопці. А тепер хлопці, як ми з вами повідомимо Лунтику про те, чому листя жовтіє і опадає (відповіді дітей). Вирішили написати листа та повідомити все, про що дізналися самі. (Запечатую лист і вирішуємо що ми його пошлемо сьогодні ввечері після роботи).

А зараз, хлопці, встаньте, будь ласка, півколом перед дошкою. У мене на дошці зображено осіннє дерево з листочками. Ви подумайте і візьміть той листочок, який вважаєте за потрібне.

Якщо ви візьмете жовтий листок, значить ви для себе сьогодні дізналися щось нове і цікаве., а якщо ви візьмете зелений листок, то вам сьогодні було щось важко. (Діти беруть листочки і встають у коло.

Ну, а на цьому наше заняття закінчено. Давайте попрощаємося з нашими гостями і побажаємо їм всього найкращого.

Іванова Ніна Миколаївна вихователь МДОБУ «Дитячий садок № 28 «Червона квіточка» комбінованого виду» м. Мінусинськ Красноярський край

Мета: Формування уявлень про осінні зміни у природі.

Завдання:

  1. Розвивати вміння виявляти причинно-наслідкові зв'язки.
  2. Сприяти набуттю навичок дослідження будови листя і робити висновок про наявність зеленої речовини в листі.
  3. Показати дітям залежність польоту падаючого листа від його величини та форми. 4. Виховувати бажання брати участь в експериментальній діяльності та висловлювати власне судження.

Обладнання: картонна доріжка з сухим листям, «калюжі» з листям, коробка з окремим різнокольоровим і різним за формою листям, гілочки з черешками, шматочки білої тканини, дерев'яні кубики, зелені листочки кімнатної рослини, лупи за кількістю дітей.

Попередня робота: читання віршів радянських поетів про осінь, розгляд картинок із зображенням ранньої, золотої та пізньої осені, бесіда про осінні явища в природі.

Словникова робота: кромка, черешок.

Проблемна ситуація: Чому опали і чому шарудять листя?

Хід заняття

Хлопці, сьогодні вранці я йшла в дитячий садок і раптом побачила Колобка, який бігав по листі, що залишилося на снігу, і сам собі запитував: «Чому опало листя і чому воно шарудить?» Я запросила Колобка до нас, сюди, щоб ми всі разом змогли це з'ясувати. (З'являється Колобок).

(Проблемна ситуація): - Хлопці, а ви можете сказати Колобку, чому опали, і чому шарудить листя? (Відповіді дітей).

1. Вихователь: - Колобок, ми з дітьми запрошуємо тебе погуляти з нами осіннім лісом. Спочатку ми підемо цією стежкою. Ідіть слідом за мною та Колобком (діти крокують штучно створеною доріжкою з осіннім листям). - Хлопці, ви чуєте щось у тиші лісу? (відповіді, якщо ні, то пропоную одній дитині ще раз пройти доріжкою, щоб діти послухали шелест і шелест листя).

-Чому шарудить листя? (Відповіді дітей)- А в цьому боці був дощ (Показую на іншу стежку). Бачите, калюжі ще не просохли. (Діти крокують штучно створеними калюжками з мокрим листям).

А тут ви чуєте шелест і шелест листя? (ні). Чому листя не шарудить? (Вони намокли).

2. ДОСВІД: «ЩО КРАЩЕ ПРОПУСКАЄ ВОДУ – ЗЕМЛЯ АБО ГЛИНА?»

Хлопці, а чому в тому самому місці одну стежку промочив дощ, але води на стежці вже немає, а на іншій стежці – є? (Відповіді дітей).

Давайте проведемо досвід: візьмемо землю з обох стежок, заповнимо нею різні ємності та подивимося, що буде. Аня, ти будеш дощем, полий землю в обох чашках. Що трапилося? Чому в одній філіжанці вода просочилася дуже швидко, а в іншій ні? (Відповіді дітей). Правильно. В одній чашці лісовий ґрунт – земля, а в іншій – глина. Глина погано пропускає воду.

Хлопці, Колобок запитує: «Чому восени листя жовтіє, червоніє і опадає?» (Відповіді дітей).

Хлопці, взагалі листя зазвичай бувають зеленого кольору, завдяки зеленій речовині, яка в них знаходиться. Ця речовина називається хлорофілом.

3. ДОСВІД: «ЧОМУ ЛИСТ ЗЕЛЕНИЙ?» .

Візьміть листок і покладіть його всередину зігнутого навпіл шматочка тканини. Тепер дерев'яним кубиком сильно постукайте по листочку крізь тканину. – Що ви виявили у ході досвіду? (На тканині з'явилися зелені плями). Це і є зелена речовина – хлорофіл, який забарвлює лист у зелений колір. Коли настає осінь і стає холоднішим, і менше сонячного світла - це зелена речовина - хлорофіл, поступово зменшується, поки не пропаде зовсім. Ось тоді листя і стає різнобарвним. Назвіть, якими: (Діти називають - коричневими, жовтими, червоними). Якщо земля багата на вітаміни, то листочки на деревах і чагарниках – жовті, помаранчеві, коричневі, а якщо дуже бідна на вітаміни – листя червоне. А зараз ми трохи розімнемося.

4. ФІЗМИНУТКА: «МИ ЛИСТИКИ ОСІННІ» . Ми листочки осінні, на гілках ми сиділи (похитування руками над головою)Вітер дмухнув, полетіли. Ми летіли, ми летіли (Руки в сторони, махові рухи з поворотами навколо себе)

І на землю тихо сіли (Присідання навпочіпки)Вітер знову набіг і листочки все підняв. (встати, руки убік)Закружляли, полетіли (махові рухи з поворотом тулуба)І на землю знову сіли (Присідання). Ой, дивіться, хлопці, на нашому листочку дереться павучок.

5. ПАЛЬЧИКОВА ГІМНАСТИКА: «ПАУЧОК»

Ось йде по даху сміливий павучок (Крокують великий і вказівний пальці)Маленькі ніжки, тисячі топ - топ Яскраво світить сонце або дощ ллє, (Показ пальців у вигляді сонця, постукування)До нас йде по даху відважний павучок. (пальці крокують, стикаючись один з одним).

Вихователь: - Осінь - гарна пора року, тому що дерева змінюють свої зелені вбрання на різнокольорові. Листя не лише прикрашає дерево. Завдяки листю дерево дихає. Давайте розглянемо, як робить харчування від коренів до листочків. Коріння беруть із землі поживні речовини та воду. Стовбуром вони піднімаються до гілок, а від гілок – до листочків. Візьміть гілочки. Подивіться - частина, яка з'єднує гілку з листочком, називається живцем. Повторіть - черешок.

6. ДОСЛІДЖЕННЯ ЛИСТА З ДОПОМОГЮ ЛУПИ. За живцем надходить харчування до листочка. Розглянемо, як влаштований аркуш. А щоб краще його розглянути, скористаємося збільшувальним склом – лупою. Подивіться на верхню поверхню листа. Бачите жилки – тонкі трубочки? Вони йдуть від черешка по всьому аркушу. Поверхня вбирає сонячне світло і тому завжди темніше, ніж нижня сторона листа. Переверніть листок, і ви переконаєтеся в цьому. Розгляньте нижню поверхню листа. Край листа називається краєм. Повторимо це слово – край. Розгляньте край свого листа. Верхівка листа буває гострою або округлою. Скажи, Стасю, яка верхівка у твого аркуша? У тебе, Аня? Коли дерево перестає живити своє листя, воно засихає і опадає. Так дерево залишає собі запас поживних речовин, які допомагають йому пережити зиму. Тепер, ви точно знаєте, чому опадає листя? (Відповіді дітей).

7. ЕКСПЕРИМЕНТ: «ЯК ЛИСТЯ ВИПАДАЮТЬ» . - Хлопці, на прогулянках ми з вами не раз помічали, що листя падає з дерев по-різному. Давайте проведемо експеримент для того, щоб з'ясувати, яке листя падає швидко, а яке повільно і який листочок найкрасивіше кружляє. Візьміть по 1 листочку і пограйте з ними, спостерігайте їх падіння: швидко чи повільно він падав, летів прямо вниз чи кружляв? – Які зробимо висновки? Велике листя падає повільніше і майже не кружляє. Маленьке листя падає швидше вниз і більше кружляє.

ПІДСУМОК: Чим вам сьогодні сподобалося займатися найбільше? Про що ви хотіли б ще дізнатися, які досліди провести?

МКОУ «Михайлівська ЗОШ»

Чому восени – листопад?

Виконав: Мельникова Ксенія,

МКОУ «Михайлівська ЗОШ».

Керівник: Плюсніна

Олена Миколаївна,

МКОУ «Михайлівська ЗОШ»

С. Михайлівське Олонецький район Республіка Карелія

3 стор.

1. Об'єкт та методи дослідження 4стор.

2. Літературний огляд 4 стор.

3.Результати роботи 5 стор.

3.1. Щоденник спостережень 5 стор.

3.2. Експеримент 6 стор.

4.Висновок та висновки 6 стор.

Список литературы 7 стор.

Додаток 8 стор.

Вступ.

Осінь. До морозів ще далеко, а дерева вже готуються скидати листя. Чому? Мені захотілося дізнатися про це. Я вирішила провести дослідження на тему «Чому восени - листопад?».

Гіпотези:

Листя за літо «зношується»

Скидають листя, щоб врятувати гілки від тяжкості снігу на них

Мета роботи: вивчення листопада.

Завдання:

ü з'ясувати причини листопада;

ü дізнатися, як відбувається листопад і чому листя змінює свій колір,

ü провести експеримент та спостереження в природі.

1.Объект та методи дослідження.

Місце дослідження: Олонецький р., с. Михайлівське

Предмет дослідження: дерева

Об'єкт дослідження: листя

Методи: спостереження, опис, збір інформації, аналіз, експеримент

2. Літературний огляд.

Виявляється, у листі відбуваються дивовижні перетворення.

Спочатку листя починає жовтіти . Хто у них додає жовту фарбу?

Дивно, але жовтий колір знаходиться у листі завжди, тільки влітку жовтий колір не видно. Він забивається сильнішим – зеленим. Зелений колір надає листям хлорофілових зернят. Зернята, як заводики, роблять будівельний матеріал для нових гілок і нирок, корінців з газу, води, мінеральних солей. Але зеленим заводикам потрібна енергія, яку дає сонечко. З ранку до вечора влітку вони ловлять світло. Це літні перетворення.

Настає осінь. Дні коротші, ночі довші. Світла рослини отримують менше. Зелені зернятка - заводики через це руйнуються, залишаються жовті зернятка. Лист жовтіє. Це осінні перетворення.

Але ж листя восени не тільки жовте, а й червоне, багряне, фіолетове! Чому?

Це залежить від того, якого кольору зернятка знаходиться в аркуші.

Листя яких дерев опадає зеленим? Вільхи та бузку.

У листі цих дерев немає інших зерен, крім зелених хлорофілових.

Навіщо дерева скидають листя?

1 причина листопада:

Влітку листя соковите, бо завжди наповнене водою. Взимку стільки вологи не отримаєш! Немає дерева листя - не треба стільки води з холодної землі корінням добувати.

2 причина листопада:

Надлишки мінеральних солей використовувалися не повністю деревом за літо і накопичилися в листочках, як зола в грубці. Якби листя не обпадало, то дерево отруїло б себе цими речовинами.

3 причина листопада:

Це захист тонких гілок від тяжкості снігу, що випав.

3.Результати роботи.

3.1. Щоденник спостережень.

Вибір теми дослідження, об'єкта. Обґрунтування.

Тема: «Чому восени листопад?»

11 вересня

Постановка мети, завдань.

Вибір способів.

Фотозйомка дерев. Спостереження. Постановка експерименту.

Дерева готуються до листопаду. Листя берез та осик стали жовті. Листя важко відриваються від гілок.

Спостереження за деревами. Збір інформації. Фозйомка

Листя горобини та клена почервоніло. Чому колір листя різний?

Будова листя (спостереження через мікроскоп) Збір інформації.

У листі є хлорофілові зерна, тому вони зелені. Чому колір листя різний?

Збір інформації. Спостереження через мікроскоп. Фотозйомка.

У листі жовтий колір присутній завжди, але забивається сильнішим кольором – зеленим.

Чому колір одних дерев не змінюється? Каверзне запитання. Збір інформації.

У них крім хлорофілових зернят немає інших речовин. Це бузок та вільха.

Продовження експерименту. Листя легко відриваються від гілок при дотику, при подиху вітру. Спостереження за листопадом. Фотозйомка.

Опале листя вкриває коріння дерев, захищаючи від холоду.

Спостереження за будовою листя. Фотозйомка. Листя забруднене. Вони в сажі від диму кочегарки.

В основі черешка з'явився корковий шар, який відокремлює черешок від гілки. При легкому пориві вітру лист зривається.

Навіщо дерева скидаю листя? Постановка проблеми.

Сажа осідає на листі дерев,

Збір інформації. Перша причина листопада.

Деревам потрібно багато води. Взимку стільки вологи не отримаєш. Без листя – дерево економить вологу.

Збір інформації. Друга причина листопада.

Захист дерев від отруєння надлишками мінеральних солей.

Збір інформації. Третя причина листопада.

Захист дерев від тяжкості снігу, що випав на гілки.

Створення презентації.

Підбиття підсумків дослідження. Вибір нової теми.

3.2. Експеримент.

На початку осені я насилу зірвала листочки з дерев. Черешки листя були міцно скріплені з гілками. У жовтні мені варто було лише доторкнутися до них, як листя одразу почали падати з гілки. Що сталося?

У кабінеті біології я спостерігала за змінами у листі через мікроскоп (рис. 3).

Виявляється, восени між черешком листочка і гілкою утворився корковий шар, така перегородка, яка стала відокремлювати лист від гілки (рис.2). Повіє вітер, листочку нема за що триматися, і він полетить. Починається листопад (рис. 1).

4.Висновок та висновки.

В результаті роботи я дізналася про будову листя, використовуючи мікроскоп.

Мої висновки:

Листя дерев змінюють свій колір, тому що вони отримують менше сонячного світла, яке потрібне їм для роботи зелених хлорофілових зернят.

Листопад- це захист дерев у важкий для їхнього життя зимовий час і від отруєння отруйними речовинами.

Я вважаю, що треба берегти дерева від забруднення частинками сажі кочегарок та заводів! Вона осідає на листі, заважаючи чудовим перетворенням.

Сподіваюся, що моє дослідження стане в нагоді мені та іншим при вивченні навколишнього світу, природознавства та біології.

Список літератури

1. Георгій Граубін «Чому восени листопад?»

2. Дитяча енциклопедія «Чомучка»

3. Енциклопедія "Біологія для школярів"

4. Матеріали Інтернет-сайту

додаток

Малюнок 1: Листопад Малюнок 2: Черешок

Малюнок 3: Робота з мікроскопом.

Розділи: Робота з дошкільнятами , Конкурс «Презентація до уроку»

Презентація до уроку


















Назад вперед

Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно для ознайомлення та може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила ця робота, будь ласка, завантажте повну версію.

Ціль:формувати в дітей віком середнього дошкільного віку із порушенням зору уявлення про явище природи - “Листопад”.

Завдання:

  • уточнити з дітьми - чому так називається це явище природи (аркуш падає-"листопад");
  • коли відбувається це явище природи (восени);
  • чому відбувається це явище природи (дерева починають готуватися до зимового сну, соки, що переносять поживні речовини від коріння дерева до листя; перестають рухатися всередині стовбура і гілок, і листя поступово починаю висихати, жовтіти і відриватися від гілок і - падати з дерева);
  • розвивати у дітей логічне мислення та пізнавальну активність при встановленні причинно-наслідкових зв'язків зміни пір року та природних явищ (осінь-листопад);
  • закріплювати з дітьми кількісний рахунок не більше 5;
  • формувати в дітей віком поняття – що таке “дерево”, розвивати уявлення про складові дерева (коріння, стовбур, гілки, листя);
  • активізувати у мовленні дітей слова, що позначають назви дерев (клен-кленовий лист, дуб-дубовий лист), та слова осінньої тематики: осінь - осінній, лист-листопад;
  • сприяти розвитку наочно-образного мислення, уваги, пам'яті дітей під час розучування вірша М. Мінського “Листопад” з допомогою мнемотехніки;

розвивати пізнавальну активність, образне мислення, дрібну моторику кисті руки та творчу уяву дітей у предметно-практичній діяльності.технічне обладнання (комп'ютер, настінний екран); музичний запис – дитяча пісня осінньої тематики “Листик, листок, листопад”; матеріали: демонстраційна іграшка Їжачок; іграшкове дерево ялинку; 2 вази-одна ваза з гілочками клена, а друга ваза-з гілочками дуба (гілочки з листям); дерев'яний кошик з вирізаним з легкої тканини жовтим листям клена (розмір-з дитячу долоньку); кольорові фломастери, аркуші формату А4 з роздрукованими зображеннями зі слайдів презентації (слайди №9 “Художники” та №10 “Листопад грає у хованки”); роздрук менімотаблиці за віршем М. Мінського “Листопад”; непридатний матеріал середнього розміру (камушки, черепашки) на кожну дитину; лист ватману, заготовки листочків клена, дуба з кольорового паперу (жовтого, червоного, помаранчевого та коричневого кольорів); клей, пензлики (або – олівці, що клеять).

Хід безпосередньо-освітньої діяльності.

Сюрпризний момент.

Вихователь: “Здрастуйте, хлопці, Ви чуєте-щось у нас у групі зашаріло (шур-шур-шур). Разом з дітьми-шукають "шуршалки" і підходять до ялинки. Під ялинкою видніється купа листя, з-під якої стирчить кінчик носика. Вихователь пропонує дітям здогадатися-хто ж це там може бути: “Хто під ялинкою сидить, тихо листям шарудить. Сам-на ялинку схожий. Здогадалися?...Це ….їжак”. Дістає іграшку - Їжачка з-під листя. Пропонує дітям погладити їжачка та розглянути його. Вихователь: “Хлопці, подивіться на їжачка-що у нього на спинці, на колючках? (листочки). А як ви думаєте, хлопці, - чому у їжачка на спинці так багато опалого жовтого листя? Хочете дізнатися (за – секретом) - чому наш їжачок у цих листочках став схожим на різнокольорову кулю? (Так). Тоді пропоную всім нам, разом із Їжачком вирушити у казкову подорож до лісу. Діти сідають на стільчики.

(Слайд №3). Гра "Осінні прикмети".

Виховательз Їжачком загадують дітям загадку: “Це що за пору року: стала казковою природа, з неба- капають дощі, стали жовтими стежки, у неблакитний просінь”. Вихователь пропонує дітям розглянути на екрані ознаки осені-ліворуч на екрані-дощові краплі, вважаємо їх (всього -5 великих дощових крапель); а з правого боку екрану: внизу - розглядаємо жовту доріжку (визначаємо - чому вона жовта (бо на неї падають жовті листочки); зверху - розглядаємо прямокутник блакитного кольору (просінь). Потім - визначаємо, що такі зміни в природі бувають, коду настає час ода-осінь.

Вихователь: “Правильно, хлопці, молодці Значить настала осінь”. На екрані з'являються осінні картинки-кошеня під дощем і пташка з парасолькою.

(Слайд №4). Гра "Листопад".

Виховательчитає на екрані задку: “Наче метелики пурхають – листя кружляє, летить. Хто з вас, хлопці, знає - що ж це ... (Діти- "Листопад").

Вихователь: "Здогадалися, молодці" На екрані з'являється "Чарівна куля" - куля, що обертається, з кленового листя, поступово збільшується в розмірах. Вихователь пропонує дітям простежити очима за листопадом, і самим перетворитися на листочки (пантомімічна рухова вправа "Листопад": діти виконують перед собою обертальний рух руками з промовлянням слів за текстом: "Листопад, листопад-листя кружляють, летять"(кругові обертальні) зі зміною темпу обертання -швидко і повільно). Молодці!

(Слайд №5). “Наочно-подібна модель “Аркуш та дерево”.

На екрані з'являється кленовий лист, що летить, обертається.

Виховательчитає дітям загадку: “Хто, хлопці, здогадався – лист звідки відірвався? Де ж він навесні народився, влітку - міцним ставав, а, почувши холоду - зістрибнув з гілки назавжди? (Діти-будують здогади, що лист міг відірватися з дерева).

Вихователь: “Молодці! У кожного аркуша – свій дім, Його ми… деревом кличемо!

На екрані з правого боку з'являється (виростає знизу) чорний силует дерева, а - зліва - з'являється кольорове зображення дерева з листочками, що падають. З дітьми уточнюється, що восени – стає холодно, дерево починає готуватися до зимового сну, соки, які рухаються всередині дерева та живлять листочки – сповільнюються, листочкам не вистачає харчування і вони починають поступово – засихати, жовтіти та опадати на землю. З дітьми закріплюється, що падіння листів з дерева вниз, на землю і називається "лістопад".

(Слайд №6). Гра "Шуршалки".

Виховательчитає на екрані: “У осінній парк ми підемо-листя сиплються дощем.

Під ногами шелестять і –
летять, летять, летять!
Їжачок ходить стежкою-збирає він "шуршинки".
Ми долоні все потремо,
і "шуршинки" - зберемо:
"Шур-шур-шур-шур-шур"!

Потім - вихователь пропонує дітям пограти з Їжачком в осінню гру "Шуршалки" Дітям пропонується пальчики в жорсткі долоні і подвигнути ними вперед-назад, наслідуючи звуки опалого листя з одночасним промовлянням складів: "Шур-шур-шур", "Шур-шур- ” (тихо та голосно). Розумнички!

(Слайд №7) Гра "Фарби осені"

Виховательчитає на екрані: “Осінь із фарбами грала та листочки – прикрашала.

Розкажіть (за секретом) листопад - якого кольору? На екрані з'являється картинка листопада з різнокольоровими листочками. Діти - розглядають падаючі листочки і називають гадані "фарби осені". При називанні дітьми правильно кольору – він з'являється на екрані у вигляді кольорових кружечків (по клацанню на клавіші комп'ютерної мишки): червоний, жовтий, зелений, помаранчевий. Потім - на екрані з'являються ще 2 кольори - синій та чорний. Вихователь: “Хто буде уважним – знайде той обов'язково, без жодної підказки – зайві фарби! Здогадалися? Молодці! Синій колір - морів і річок, ну а чорний - для землі, над якою в далеку дорогу пролітають журавлі!

(Слайд №8) Ігрова вправа "Клен і дуб".

Виховательчитає на екрані: “Відгадайте, хлопці, листопадну загадку:

“Лист кленовий, лист дубовий-дружно за руки взялися, у вальсі плавно закружляли - на стежки помчали. А потім, раптом, сперечатися постійний будинок ліворуч, чий будинок справа? Так заплуталися вони-хто з якого боку. Може ліворуч – дуб росте? Або все навпаки? Може праворуч – клен росте? Де - чий будинок визначте, і листочкам - допоможіть! Діти розглядають дерева на екрані, визначають, де яке дерево стоїть. Потім вихователь пропонує пограти з їжачком. На стіл виставляються 2 вази – з листям клена – зліва, а з листям дуба – праворуч. Проводиться ігрове вправу: “Де сховався Їжачок” (поперемінно-то під вазою - ліворуч, то під вазою - праворуч).

Вихователь: “Розумнички! Ніяк вас Їжачок не зміг перехитрити! Ігрова вправа з Їжачком "Назви ласкаво". Їжачок пропонує дітям назвати слова ласкаво: дерево – деревце; ліс - лісочок; дуб - дубочок; клен-кльоночок; лист-листочок.

(Слайд №9) Корекційно-розвивальна вправа "Маленькі художники".

Вихователь: “Хлопці, розгляньте листочки на картинці Які листочки вам вже знайомі (аркуш клена та лист дуба). Давайте порахуємо - скільки всього листочків закружляло в листопаді (загалом - 5 листочків). Дітям лунають листи формату А4 (з роздруками листочків зі слайду №9).

Вихователь: “Хлопці, давайте перетворимося на художників і допоможемо осені розфарбувати листочки (на екрані з'являється підказка: біля аркуша дуба – кружечко коричневого кольору, а біля аркуша клена – кружечко жовтого кольору). Діти розфарбовують листочки.

Вихователь: “Молодці! Ми ваші листочки подаруємо Їжачку, і він розповість своїм друзям з осіннього лісу, що не клені ростуть (Яке листя? - Кленові), а на дубі росте (Яке листя? - Дубове). Розумнички”!

(Слайд №10). "Листопад грає в хованки" (зашумлені картинки).

Виховательна екрані читає:

“У хованки листочки грають і на землю – опадають.
Ви уважно дивіться, де їх більше – назвіть.
Доріжками ми підемо - листя клена ми знайдемо,
а тепер - дубовий лист, виходь, та на лінуйся!

Діти- переглядають зображення на екрані і візуально виділяють задані листочки, разом з Їжачком визначають-де їх більше, де їх менше.

(Варіант - можна запропонувати дітям роздруківки зі слайду №10 на форматі аркуша А4 - і викласти по контуру задані листочки, що “заховалися”, непридатним матеріалом-камінчиками, черепашками).

Вихователь: "Молодці, хлопці, - які ви всі пильні: всі листочки знайшли"!

(Слайд №11) Зорова релаксація. Музична рухова діяльність “Весела галявина”.

Виховательчитає на екрані: “Щоб очі не втомилися, трохи поморгаємо;
головою покидаємо - вгору і вниз, ліворуч, праворуч. Осінь, як за помахом чарівної палички - кружляє в танці все листя. Листя кружляє, летить. Це диво - ….Листопад”. На екрані знову з'являється картинка з “Чарівною кулею - Листопадом” (у зміненому варіанті). дає зі свого кошика по кленовому листочку з легкої тканини, і під музичний супровід – пісню “Листик, листок, листопад” (1 куплет та приспів) – діти виконують танцювальні рухи на свій творчий вибір.

(Слайд №12) Читання вірша М. Нірович "Листопад". Ігрова вправа "Чий лист полетить далі".

Діти перебувають на “Чарівній галявині”

Виховательпропонує їм подивитися на екран і читає вірш В. Нірович "Листопад". З'являється картинка з листям, що падає з дерева. Далі - Їжачок пропонує дітям пограти на "Чарівній галявині" в гру: "Чий лист полетить далі" (діти, стоячи на галявині, кладуть листок клена собі на долоні (поперемінно - то на ліву, то - на праву), набирають носом повітря, складають губи "трубочкою" і здуває листочки з долоні. Хто сильніше подує на листочок - у того він полетить далі. – які у нас дружні хлопці, який гарний листопад тут влаштували!” Пропонує дітям повернутися на свої місця (на стільці).

(Слайд №13) Розгляд картинок "Осінь-зима".

Виховательчитає на екрані: “Хлопці, подивіться на картинки та визначте-які пори року на них зображені. Як, за якими ознаками ви здогадалися, що це – зима та осінь? Де (згори чи знизу) знаходиться картинка зі снігопадом, а де – з листопадом? Далі – Їжачок пропонує дітям визначте послідовність пори року: що за чим йде (осінь, зима, весна, літо) на “Календарі природи”. Заохочує їх похвалою за правильні відповіді.

(Слайд №14) "Осінь у картинах російських художників" Ісаак Левітан "Золота осінь".

Вихователь:“Хлопці, хочу відкрити вам один секрет-час року осінь, ознаки осені-її різнокольорове листя, листопад - подобалися не тільки поетам (чиї вірші ми сьогодні читали), музикантам (під чию музику з пісенькою ми сьогодні танцювали на “Чарівній галявині”) ), але ще й – художникам. Наприклад, художник Ісаак Левітан написав картину, яка так і називається "Золота осінь". На екрані з'являється репродукція картини.

Виховательпропонує дітям розглянути картину. Уточнює з дітьми: Яка пора року зображена на цій картині? Чому таку картину назвали так? Якого кольору листя на картині? Якими ще словами можна описати листя на цій картині (листя-які: золоті, жовті, помаранчеві, розписні, ошатні, строкаті, осінні).

(Слайд №15) Менімотаблиця за віршем М. Мінського "Листопад".

Виховательпропонує дітям розглянути дану мнемотаблицю. Читає вірш “Н. Мінського “Листопад”: “Листопад! Листопад! Ліс осінній конопат. Налетіли коноплі - стали рудими узлісся. Вітер мимо пролітав, вітер лісу прошепотів: "Ти не скаржся лікареві, конопатих я лікую, Всі рижинки обірву, покидаю їх у траву". Уточнює з дітьми поняття "Листопад". Потім - Їжачок пропонує дітям почати розучувати цей вірш за допомогою даної мнемотаблиці. Роздруківку мнемотаблиці Їжачок дарує дітям у центр “Чарівний світ природи” (де вони можуть підходити, розглядати її

(Слайд №16) Підсумкове узагальнення.Читання авторського вірша “Навіщо природі листопад”? Проблемна ситуація "Що було б взимку з деревами, якби з них восени не опадало б листя".

Виховательпропонує дітям подивитися на екран і розглянути картинки - листопад з падаючим листям і картинку із “зимовим сном дерев”. Під час перегляду - читає авторський вірш: "Навіщо природі - листопад"?

Вихователь:

“Навіщо природі листопад? Дерева – голі стоять.
Але зиму всю, і до весни – їм сняться казкові сни.
Під різнобарвним покривалом опалого восени листя-
їм зимуватиме тепліше, до пробудження, до весни.
Килим з листя - зігріває, як ковдру на пуху,
і коріння дерева - не мерзне в хуртовину і в холоднечу, і в завірю.
А весною, коли прогріється променями сонечка земля -
знову прокинеться до життя деревце – вбрання зелене всім даруючи”!

Підбивається підсумок розвиваючої цікавої діяльності: під час обговорення проблемної ситуації – уточнюють, що якби восени листя не опадало б з дерев, то взимку – під вагою снігу та листя на гілках – дерево могло б зламатися, а без килима з листя, що вкриває землю - коріння дерева б замерзало в холоди і дерева – гинули; уточнюється поняття “лістопад”, та його природна важливість у процесі життєдіяльності дерев при зміні пір року. Дітям пропонується розповісти - що найбільше їх зацікавило, що їм запам'яталося під час цікавої діяльності, у що їм хотілося б пограти, що цікаво вони дізналися і що їм захотілося б дізнатися ще.

(Слайд №17) Майстерня "Чарівні ручки".Вироби



 
Статті потемі:
Фарш для котлет з яловичини та свинини: рецепт з фото
Донедавна я готував котлети лише з домашнього фаршу. Але буквально днями спробував приготувати їх зі шматка яловичої вирізки, чесно скажу, вони мені дуже сподобалися і припали до смаку всій моїй родині. Для того щоб котлетки отримав
Схеми виведення космічних апаратів Орбіти штучних супутників Землі
1 2 3 Ptuf 53 · 10-09-2014 Союз звичайно добре. але вартість виведення 1 кг вантажу все ж таки позамежна. Раніше ми обговорювали способи доставки на орбіту людей, а мені хотілося б обговорити альтернативні ракетам способи доставки вантажів.
Риба на решітці - найсмачніша і найзапашніша страва
Особливість приготування риби на мангалі полягає в тому, що незалежно від того, як ви смажитимете рибу — цілком або шматочками, шкіру знімати не слід. Тушку риби потрібно обробити дуже акуратно - намагайтеся розрізати її таким чином, що голова х
Ю.Андрєєв - Живий журнал!  Андрєєв Ю.А.  Юрій Андрєєв: біографія
Андрєєв Ю.А. – про автора Юрій Андрійович народився у Дніпропетровську. 1938 року родина переїхала з Дніпропетровська до Смоленська, де зустріла війну (батько - кадровий військовий). У 1944 році сім'я переїхала до Ленінграда за місцем служби батька. Закінчив школу із золотою